Wspólne rodzinne działanie, aktywne spędzanie wolnego czasu, dzielenie pasji, podejmowanie działań z myślą o innych i korzyścią dla innych jest tym, co buduje relacje i wzmacnia rodzinne więzi. Często członków rodziny zaprasza do wolontariatu osoba dorosła zaangażowana w działania na rzecz danej organizacji czy instytucji. Czasem inicjatorami są dzieci, które usłyszały o ciekawej akcji społecznej, w której chciałyby wziąć udział, lub młodzież, która angażując się w wolontariat inspiruje swoją rodzinę. Niezależnie od wieku zachęcamy do zainicjowania w swojej rodzinie przygody z wolontariatem.
Poniżej prezentujemy różnorodne działania relacjonowane przez rodziny zaangażowane w wolontariat oraz oferowane przez warszawskich organizatorów wolontariatu wspierających wolontariat rodzinny.
Zielony wolontariat
- Wolontariat akcyjny w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy - co roku Zarząd Zieleni m.st. Warszawy organizuje kilkadziesiąt akcji wolontariackich - przy oczyszczaniu brzegów Wisły, parków i terenów zielonych oraz obsadzaniu parków roślinami ozdobnymi.
- Tworzenie ogrodu społecznego - sadzenie i pielęgnacja roślin, edukacja w obszarze ogrodnictwa, budowanie infrastruktury na terenie ogrodu (szklarnia, kompostownik, ścieżka sensoryczna, grządki), tworzenie wymiennika roślin i nasion. W tego rodzaju wolontariat można włączyć się m.in. w Domu Kultury Świt, Wolskim Centrum Kultury oraz Centrum Kultury i Aktywności Targówek.
Prace w ogrodzie społecznym przy Wolskim Centrum Kultury
Wolontariat sportowy
- Zabezpieczanie punktu odżywiania dla uczestników imprez sportowych, wspieranie uczestników - tego rodzaju wolontariat organizuje m.in. Fundacja Miasta Sportu.
Wolontariat na rzecz zwierząt
- Rodzinny spacer z psem - wolontariat przy wyprowadzaniu na spacer psów ze schroniska organizuje większość schronisk dla bezdomnych psów, m.in. Schronisko na Paluchu. Spacery odbywają się 7 dni w tygodniu na terenie sąsiadującym ze schroniskiem. Może to być forma rodzinnej rekreacji i jednocześnie pomocy. Można zgłosić się na spacer jednorazowo.
Wolontariat z historią
- wolontariat przy akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - w ramach akcji wolontariusze informują przechodniów o wydarzeniach sprzed lat i wręczają papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim
- akcja "Zadbajmy o groby Powstańców Warszawskich", zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy - akcja polegała na odwiedzaniu, uprzątnięciu i zapalaniu zniczy na zapomnianych grobach Powstańców Warszawskich
- akcja "Paczka dla Powstańca", w ramach której wolontariusze odwiedzali domy Powstańców, dostarczając im symboliczny kosz upominkowy, wraz z serdecznymi podziękowaniami i wyrazami szacunku za wszystko co Powstańcy zrobili dla Warszawy
Wolontariat na rzecz potrzebujących
- Wspieranie zbiórek żywności na rzecz osób potrzebujących oraz przeciwdziałanie marnowaniu żywności - działania Banku Żywności SOS w Warszawie, w ramach których wolontariusze zapraszani są do zbierania żywności w wybranym sklepie, organizacji zbiórki, sortowania zebranej żywności oraz odwiedzania warszawskich targowisk i zachęcania sprzedawców do przekazania produktów na cele Banku Żywności.
Zbiórka żywności dla Banku Żywności SOS w Warszawie
- Wolontariat na rzecz ubogich prowadzony przez Fundację Sant'Egidio - w ramach wolontariatu można włączyć się w przygotowanie Świąt z Ubogimi, przygotowując potrawę wigilijną, dekoracje na świąteczne spotkanie lub dołączając do zespołu muzycznego, przygotowującego oprawę muzyczną; można także włączyć się w projekt Szafy Przyjaciół, działając przy sortowaniu i układaniu darów oraz obsłudze gości
- Warszawska Wigilia z Dostawą - akcja charytatywna organizowana przez Fundację Wolne Miejsce, której celem było dostarczenie posiłków wraz z drobnymi upominkami dla warszawiaków, którzy borykają się z samotnością i z kryzysem ekonomicznym. W akcji rozwożenia posiłków na stół wigilijny wzięli udział wolontariusze kierowcy wraz ze swoimi rodzinami.
- Warszawskie Śniadanie Wielkanocne z Dostawą - akcja charytatywna organizowana przez Fundację Wolne Miejsce, której celem było dostarczenie posiłków na stół wielkanocny warszawiakom, którzy borykają się z samotnością, osobom starszym i objętym kwarantanną w czasie pandemii.
- Wolontariat w Centrum Pomocy Ukrainie, prowadzonym przez Fundację Rozwoju Kinematografii - po wybuchu wojny na Ukrainie Fundacja rozszerzyła swoją działalność o pomoc na rzecz uchodźców - wolontariusze w wieku od 14 do 60 lat włączali się w przygotowanie Punktu oraz prowadzenie free shop'u.
- Wolontariat na rzecz dzieci przebywających w szpitalu pediatrycznym i ich rodzin, prowadzony przez Fundację Ronalda McDonalda - wolontariuszem można zostać od 15 roku życia, górnej granicy nie ma; jak mówi koordynatorka wolontariatu, Fundacja wspiera wolontariat rodzinny: "tata, mama i młody człowiek, młodzi ludzie, rodzice, bracia, siostry - to takie zespoły, które często dowiadują się tu na jak dużo je stać, i są z siebie dumne, gdy widzą ile mogą razem zrobić".
- Akcja pisania listów do chorych "Wszystkiego dobrego dla chorego", organizowana przez Fundację "Dr Clown". Wiadomości do chorych mają postać kartek ze słowami otuchy i życzeniami powrotu do zdrowia, nierzadko przyjmują również formę kolorowych obrazków i malunków – szczególnie, gdy ich autorami są najmłodsi. 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, oraz w okoliczne dni, listy przekazywane są chorym przebywającym w szpitalach i hospicjach.
Wolontariat lokalny
- Archiwum społeczne w projekcie "Uwaga na korzenie" - projekt organizowany przez Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy oraz Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, w ramach którego rodziny - wolontariusze przeprowadzali wywiady z seniorami mieszkającymi w Wesołej. Seniorzy dzielili się z rodzinami zdjęciem i historią wybranego miejsca w Wesołej. Na ich podstawie powstała wystawa, wycieczka i gra miejska dla mieszkańców.
Wystawa końccząca projekt "Uwaga na korzenie"
- Wolontariacki Piknik Rodzinny w Ursusie - to projekt wolontariuszy działających w Ursusie stworzony w celu integracji społeczności wolontariackiej i ich rodzin, instytucji, w których wolontariusze działają oraz społeczności lokalnej.
Wolontariat w ramach wspólnych zainteresowań
- Wolontariat w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym - wolontariusze dbają o sprzęt, magazyny, prowadzą spotkania o bezpieczeństwie nad wodą z przedszkolakami i uczniami, dbają o psich ratowników, wykonują prace związane ze swoimi umiejętnościami zawodowymi.
- Wolontariat w Muzeum Powstania Warszawskiego - przy kwestowaniu na Powązkach, rozdawaniu znaczków i przypinek Polski Walczącej, na wydarzeniach w Muzeum, przy opiece nad Powstańcami, w muzeum na ekspozycji, eventowo przy grach miejskich i piknikach,
Marsz pamięci z udziałem wolontariuszy organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego
- Wolontariat w Maltańskiej Służbie Medycznej - przy medycznych zabezpieczeniach imprez sportowych oraz Orszaku Trzech Króli
- Wolontariat dla osób kochających konie prowadzony przez Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym HIPOTERAPIA, wolontariusze pomagają przy prowadzeniu stajni, podczas zajęć z hipoterapii oraz przy organizacji Hipniku. W wolontariat angażują się uczniowie, studenci, osoby aktywne zawodowo, chwilowo bezrobotne oraz emeryci.