Kilka dni wzmożonego działania, 209 zaangażowanych wolontariuszy i harcerzy, kosze dostarczone do blisko 400 Powstańców! Tak w skrócie wyglądała akcja „Paczka dla Powstańca”, którą zorganizowaliśmy z okazji obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. W ramach akcji postaraliśmy się, aby do każdego Powstańca dotarł symboliczny kosz upominkowy, wraz z serdecznymi podziękowaniami i wyrazami szacunku za wszystko co Powstańcy zrobili dla naszego miasta.

6 dni akcji przygotowywania i rozwożenia koszy z podarunkami

Wolontariusze i harcerze zaangażowali się w akcję już w weekend 24-25 lipca. Wtedy to zajęliśmy się przygotowaniem upominków, czyli zapakowaniem do koszy specjalnie przygotowanych produktów. Każdy kosz został przygotowany z najwyższą starannością i czekał w sali Pałacu Kultury i Nauki na moment transportu. Transport koszy odbywał się na podstawie precyzyjnie opracowanej logistyki - tak wyjątkowej, jak wyjątkowa była to okoliczność. Każdego z Powstańców chcieliśmy odwiedzić osobiście, w miejscu zamieszkania. W spełnieniu tego celu pomogły nam Miejskie Zakłady Autobusowe, które wystawiły do dyspozycji nowoczesne pojazdy i oddanych akcji kierowców. W dniach 26-29 lipca odbylismy aż 11 kursów autobusami po wszystkich dzielnicach Warszawy. Wolontariusze i harcerze spotykali się w Pałacu, zabierali ze sobą kosze upominkowe i specjalną linią autobusową docierali na przystanek najbliższy adresowi danego Powstańca. Cześć osób odwiedziliśmy korzystając także z transportu samochodowego Urzędu m.st. Warszawy.

 Kilkadziesiąt koszy upominkowych w folii ochronnej stojących na podłodze Ręce wolontariuszki przygotowującej kosz dla Powstańca Dłoń podtrzymująca kartkę z życzeniami od Prezydenta Warszawy dla Powstańca Zarząd m.st. Warszawy wraz z wolontariuszami. Na ziemi stoją zapakowane kosze podarunkowe

200 zaangażowanych, prawie 400 obdarowanych

W akcję "Paczka dla Powstańca" włączyło się ponad 200 wolontariuszy! Połowę grupy stanowili wolontariusze-pracownicy Urzędu m.st. Warszawy wraz z rodzinami i przyjaciółmi, drugą połowę - wolontariusze Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, harcerze oraz wolontariusze z Centrum Myśli Jana Pawła II. Tak różnorodne grono łączyła wspólna motywacja - chęć osobistego przekazania wyrazów uznania i szacunku osobom, które 77 lat temu zdecydowały się walczyć o Warszawę. 

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, współpracy jednostek miejskich i oddaniu ochotników udało nam się odwiedzić blisko 400 Powstańców. Akcja "Paczka dla Powstańca" nie obejmowała samej Warszawy. Pojechaliśmy również do tych osób, które żyją w okolicach stolicy! Dotarliśmy m.in. do Radzymina, Pruszkowa, Milanówka i Łomianek, a nawet do Pomiechówka!

 Grupa wolontariuszy z koszami kierująca się do autobusu Wolontariusze z koszami oczekujący na autobus Wolontariuszka robiąca zdjęcie wyświetlacza informacyjnego na czole autobusu Wolontariusze wewnątrz autobusu oczekujący na swój przystanek

Wrażenia wolontariuszy ze spotkań z Powstańcami

Wolontariusze poprzez tą akcję mogli wyrazić swoją wdzięczność oraz szacunek wobec Powstańców Warszawskich, pokazać, że o nich pamiętamy. Wolontariusze zapytani co dało im to doświadczenie i spotkania z Powstańcami mówili o różnych emocjach. Niejednokrotnie pojawiały się radość i wzruszenie, jednak zwracano również uwagę na ogromną naukę płynącą z tych spotkań, dotyczącą nie tylko wydarzeń historycznych, ale również współczesności.

Janek, harcerz biorący udział w tegorocznej akcji:

Podjąłem się tego zadania, ponieważ uważam, że warto jest pomagać ludziom, zwłaszcza tym, którzy nie mają już tak dużo kontaktów z innymi. Naprawde fajnie było móc pojechac do Powstańców i zobaczyć ich radość, to jak się cieszą z gości i z tego, że Warszawa wciąż o nich pamięta.

Ania, wolontariuszka-pracowniczka Urzędu m.st. Warszawa:

Miałam przyjemnośc odwiedzić Panią Jadwigę i to było niesamowicie wzruszające spotkanie, kiedy można osobiście podziekować Bohaterom, osobom które walczyły o wolność. Pani Jadwiga mocno mnie uścisnęła, było bardzo miło, ucieszyła się z kosza! Mam nadzieję, że w przyszłym roku też będę mogła wziąć udział w akcji.


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym wolontariuszom i harcerzom!