11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. To świetna okazja, by pomyśleć o chorych i podarować im ciepłe słowo i otuchę – przekonuje Fundacja „Dr Clown”, która już po raz trzeci organizuje ogólnopolską akcję pisania listów do chorych. Akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego” Fundacja we współpracy z wolontariuszami organizuje w 31 miastach.

www swiatowydzienchorego wolontariusze Fundacji1102 grafikaogolna

To już trzecia ogólnopolska edycja akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego”. Listy do chorych zbierane są przez Fundację „Dr Clown” za pośrednictwem internetu oraz do pudełek zamieszczonych w wybranych punktach zaangażowanych miast. Do akcji włączyły się również szkoły, przedszkola, uniwersytety. Wiadomości do chorych mają postać kartek ze słowami otuchy i życzeniami powrotu do zdrowia – padają słowa takie, jak „Będzie dobrze!”, „Trzymaj się, walcz!”. Listy nierzadko przyjmują również formę kolorowych obrazków i malunków – szczególnie, gdy ich autorami są najmłodsi. 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, oraz w okoliczne dni, wolontariusze Fundacji „Dr Clown” przekażą listy chorym w szpitalach i hospicjach.

– W szpitalu ból, lęk i uciążliwe zabiegi są codziennością. Pamięć i życzliwość są w takiej sytuacji niezwykle cenne, a ciepło i wsparcie ma również moc, o czym w Fundacji „Dr Clown” wiemy z doświadczenia, odwiedzając regularnie z „Terapią śmiechem” chorych w całej Polsce. Wierzymy, że każdy z nas, pomagając innym, sam również otrzymuje coś niezwykle cennego, że dając - otrzymujemy. Z tych spostrzeżeń zrodziła się akcja „Wszystkiego dobrego dla chorego”, która pozwala każdej chętnej osobie małym nakładem sił podarować chorym dobrą energię, w ich sytuacji wyjątkowo cenną – wyjaśnia Anna Czerniak, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown”.

Wolontariuszki Fundacji w szpitalu z podopiecznym 1wolontariusze Fundacji z podopiecznym w szpitalu

To już trzecia ogólnopolska edycja akcji, co roku włącza się w nią coraz więcej miejscowości. W tym roku akcja objęła 31 miast: Białystok, Bielsko-Białą, Bytom, Bydgoszcz, Chełm, Gdańsk, Gdynię, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Krasnystaw, Rogoźnicę, Opole, Rzeszów, Przemyśl, Ustrzyki Dolne, Sanok, Starachowice, Starogard Gdański, Sieradz, Zduńską Wolę, Suwałki, Toruń, Umer, Warszawę, Wrocław, Zamość, Zieloną Górę i Żywiec. W zeszłym roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” przekazali chorym w szpitalach i hospicjach aż 4760 listów… i jeden obraz, wzbudzając emocjonalne reakcje.

– Każdy przekazany chorym list spotyka się z radością, uśmiechem i wdzięcznością, a nierzadko również ze łzami wzruszenia – relacjonuje Anna Czerniak, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown. – Od pacjentów wiemy, że w momencie kryzysu, bólu i lęku, jakie towarzyszą chorobie, świadomość, że ktoś o nas pamięta i ciepło myśli, nawet, jeśli to nieznajoma osoba, naładowuje dobrą energią i pomaga zmagać się z napotkanymi przeciwnościami – dodaje.


Na co dzień Fundacja „Dr Clown” prowadzi program „Terapii śmiechem” w szpitalach i placówkach specjalnych w ponad 80 polskich miastach. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, zaopatrzeni w fantazyjne stroje, akcesoria i kolorowe noski, regularnie odwiedzają chore dzieci, osoby dorosłe i seniorów. Sięgając po elementy iluzji, klaunady, interaktywnych zabaw i animacji oraz wspierające rozmowy, niosą chorym i ich rodzinom uśmiech i pomagają im choć na chwilę zapomnieć o chorobie, wspierając proces zdrowienia i rekonwalescencji. Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do 60 000 podopiecznych.