Stolica staje się miastem coraz bardziej zielonym i przyjaznym dla wszystkich, w dużej mierze dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (dalej ZZW), organizacji pozarządowych i prywatnych firm, które z roku na rok jest coraz bardziej widoczne! "Zielony Wolontariat" w ZZW to ponad 60 akcji nad brzegami Wisły, a także w warszawskich parkach, na skwerach i w pasach zieleni przyulicznej, w których w 2022 roku wzięło udział ponad 2 000 osób! 

W 2022 roku podczas akcji wolontaryjnych w ZZW zostały stworzone nowe rabaty bylinowe w warszawskich parkach o łącznej powierzchni ponad 1 000 m2. Wolontariusze obsadzali m.in. brzegi stawu w Parku Arkadia przywrotnikiem ostroklapowym, a w Parku Dygata pojawiła się rudbekia, sesleria czy krwawnik. Dzięki ich pracy na Skwerze Szewczenki w tym roku obok pysznogłówki różowej zakwitnie gaura biała.

Grupa wolontariuszy z łopatami w parku podczas sadzenia cebulek roślin.

Wolontariusze posadzili w sumie ponad 11 000 cebul m.in. tulipanów i narcyzów. Razem z wolontariuszami zostało wysianych ponad 2 000 m2 łąk kwietnych, w tym dwie w Parku Skaryszewskim i po jednej w Porcie Czerniakowskim i na Skwerze Pokolenia Kolumbów.

Cztery wolontariuszki kucają i zasypują cebulki roślin w ziemi. Przed nimi metalowe wiadro i torba.

Najwięcej akcji z udziałem wolontariuszy, a dokładnie 34, polegało na sprzątaniu. W samej #DzielnicaWisła zostało zebranych kilka ton odpadów, w tym aż 150 kg kapsli i szkieł na Plaży Poniatówka podczas zaledwie jednej akcji!

Grupa wolontariuszy z wiadrami w parku podczas siania.

Podsumowanie #ZielonyWolontariat 

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy w stolicy przybyło zieleni. Współpraca z nimi przyczyniła się do:

  • sprzątnięcia brzegów Wisły, w tym nadwiślańskich lasów łęgowych i warszawskich plaż, okolic Jeziorka Czerniakowskiego, pod Kopcem Powstania Warszawskiego,
  • oczyszczenia okolic skateparku pod Mostem Świętokrzyskim, pionowych słupów, znaków na bulwarze - z wlepek i gum do żucia,
  • odświeżenia betonowych blokad poprawiających bezpieczeństwo pieszych na bulwarze pod Mostem Poniatowskiego,
  • budowy w duchu zero waste drewnianych siedzisk na betonowych schodkach bulwaru,
  • zwalczania szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka, a także odchwaszczania alejek oraz skupin krzewów i rabat w warszawskich parkach.

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez ZZW.


 Jesteś zainteresowany współpracą z ZZW i zielonym wolontariatem? Napisz wiadomość na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Organizujesz wolontariat lub jesteś wolontariuszem i chcesz pochwalić się działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu? 

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!