O co nam chodzi
Miasto tworzą mieszkańcy, którzy nadają mu charakter, oswajają, kształtują i wpływają na nie. Energia mieszkańców to zasób Warszawy, który trzeba wykorzystać. W tym celu powstał projekt "Ochotnicy warszawcy"!
Strategiczny cel naszego projektu to:
Zwiększenie liczby mieszkańców, osób pracujących, uczących się i przebywających w Warszawie zaangażowanych w działania w obszarze wolontariatu, podniesienie jakości współpracy organizatorów wolontariatu z wolontariuszami oraz zwiększenie liczby i zakresu wsparcia podmiotów – organizatorów wolontariatu, tworzących przyjazne otoczenie dla rozwoju wolontariatu w mieście.
Cel realizujemy, podejmując różnorodne przedsięwzięcia we współpracy z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Integrujemy działania różnych podmiotów, ukierunkowane na rozwój wolontariatu. Tworzymy narzędzia wspierające pracę wolontariuszy i organizatorów wolontariatu, organizujemy systemowe wsparcie dla organizatorów i wolontariuszy w różnych obszarach - np. wolontariatu pracowniczego czy wolontariatu szkolnego. Promujemy idee wolontariatu wśród mieszkańców miasta. Chcemy szkolić i inspirować wolontariuszy i organizatorów. Staramy się zbierać, udostępniać i przekazywać wiedzę dotyczącą wolontariatu. Analizujemy, w jakich obszarach życia społecznego i działania miasta możliwy jest rozwój działań wolontariackich.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią projektu "Ochotnicy Warszawscy"
Jak to się zaczęło
Warszawa się zmienia, nie tylko zewnętrznie. Swoje zaangażowanie coraz chętniej oferują mieszkańcy a aktywność obywatelska ma dziś wiele form twórczej realizacji. Budżet partycypacyjny, konsultacje społeczne, inicjatywy lokalne, ruchy sąsiedzkie to przejawy tego samego trendu – czynnego uczestnictwa mieszkańców w życiu miasta. Wśród tych form ważne miejsce ma też wolontariat.
Impulsem dla rozwoju wolontariatu w Warszawie były mistrzostwa UEFA EURO 2012TM. Blisko 900 wolontariuszy wspierało kibiców, gości i mieszkańców w trakcie jednej z największych imprez sportowych odbywających się na świecie. Wiele organizacji i instytucji dostrzegło potencjał wolontariatu i rozpoczęło działalność w tym obszarze. Urząd miasta stołecznego Warszawy, który współrealizował projekt "Wolontariat miast gospodarzy UEFA EURO 2012TM" zdecydował, iż podejmie działania nakierowane na systemowe wsparcie rozwoju wolontariatu w mieście. Tak narodziła się idea "Ochotników warszawskich" - projektu skupiającego wszystkie działania tego rodzaju.
Projekt "Ochotnicy warszawscy" powstawał przy udziale Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, instytucji miejskich działających m.in. w obszarach kultury, pomocy społecznej i sportu, oraz organizacji pozarządowych, wspierających rozwój wolontariatu. Pracując nad jego kształtem opieraliśmy się na potrzebach mieszkańców i miasta. Naszą inspiracją były także programy realizowane w innych miastach, a przede wszystkim zmiany, które dzięki tym inicjatywom zaszły w Nowym Jorku, Londynie, Barcelonie czy Los Angeles.
W latach 2014-2015 ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i m.st. Warszawy Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” stworzyła pierwotną wersję portalu www.ochotnicy.waw.pl, który obecnie jest prowadzony i rozwijany przez m.st. Warszawa. W tym czasie Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie jako główni partnerzy wspierali aktywnie rozwój projektu „Ochotnicy warszawscy”.
W ramach projektu podjęte zostały różnorodne działania, realizowane przez m.st. Warszawa oraz współpracujące organizacje pozarządowe. Równolegle, miasto angażowało wolontariuszy do kolejnych projektów, organizowanych przy okazji wydarzeń o dużej skali. Od 2012 r. Stolica była miejscem wielu takich przedsięwzięć, m.in.: Konferencji Narodów Zjednoczonych d.s. Zmian Klimatu, Finału Ligi Europy 2015, obchodów kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego, czy warszawskich „Dni w Diecezjach” organizowanych w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Dzięki wsparciu ochotników - warszawskich wolontariuszy - Warszawa przy okazji każdego z tych wydarzeń była postrzegana jako miasto otwarte i przyjazne.
Obecnie projekt jest koordynowany i realizowany przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy w szerokim partnerstwie warszawskich organizacji pozarządowych, instytucji i jednostek miejskich.
Co jeszcze robimy
Podejmowane przez nas działania wynikają z celów określonych w projekcie "Ochotnicy warszawscy". W ramach projektu realizujemy m.in:
- Wsparcie organizatorów wolontariatu lokalnego w dzielnicach Warszawy
- Wsparcie rozwoju wolontariatu senioralnego
- Wsparcie organizatorów wolontariatu szkolnego w Warszawie
- Wsparcie wolontariatu w instytucjach m. st. Warszawy
- Upowszechnianie wśród organizatorów wolontariatu standardów pracy z wolontariuszami oraz wdrażanie tych standardów w instytucjach miejskich
- Projekty tzw. wolontariatu akcyjnego - związane z organizacją na terenie m.st. Warszawy wydarzeń o dużej skali - m.in imprez kulturalnych czy sportowych
- Powierzanie realizacji zadań publicznych związanych z rozwojem wolontariatu organizacjom pozarządowym
- Zbieranie informacji, tworzenie treści i udostępnianie ich w bazie wiedzy portalu
- Tworzenie i rozwijanie aplikacji do zarządzania wolontariatem, z której korzystają jednostki m.st. Warszawy - www.wolontariat.um.warszawa.pl
- Działania w zakresie rozwoju wolontariatu pracowniczego w strukturach Urzędu Miasta i instytucjach miejskich.
- Działania związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Warszawie
Kim jesteśmy
Projekt "Ochotnicy warszawscy" jest realizowany przez Zespół działający w strukturze Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
Skład Zespołu:
Ewa Kolankiewicz
Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy i Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Kieruje i nadzoruje prace nad realizacją projektu.
Marta Dermańska
Zastępca Dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Kieruje i nadzoruje prace nad realizacją projektu.
Antoni Morawski
Kierownik projektu „Ochotnicy warszawscy”. Odpowiedzialny za merytoryczne i organizacyjne planowanie, koordynację realizacji i rozwój całego projektu i podejmowanych działań. Odpowiada także za współpracę z partnerami (organizacjami pozarządowymi, instytucjami i innymi podmiotami) realizującymi poszczególne elementy projektu. Kieruje pracami Zespołu projektowego.
Karolina Kłosińska
Odpowiada za kompleksową realizację zadań w zakresie rozwoju wolontariatu lokalnego poprzez działania na rzecz różnorodnych instytucji i organizacji działających w tym obszarze, m.in. Miejsc Aktywności Lokalnej, domów kultury czy bibliotek, tworząc dla nich dedykowane programy. Realizuje także zadania mające na celu rozwój wolontariatu senioralnego - poprzez wsparcie organizacji działających na rzecz seniorów i organizację spotkań z seniorami.
Barbara Rogalska
Jako członek Zespołu odpowiada przede wszystkim za działania informacyjne na temat projektu oraz monitoruje realizację założeń. Wspiera także realizację różnorodnych działań promocyjnych. Jest odpowiedzialna za przygotowanie i aktualizację materiałów oraz bieżące wsparcie organizacyjne zespołu i współpracy podmiotów realizujących poszczególne elementy projektu.
Dorota Kaczmarek
Odpowiada za wspieranie organizatorów wolontariatu w obszarze pomocy społecznej i opieki zdrowotnej. Zajmuje się także redakcją miejskiego portalu wolontariatu oraz profilu Ochotników na Facebooku.
Antonina Jagielska
Odpowiada za realizację zadań w zakresie rozwoju wolontariatu szkolnego i młodzieżowego. Wspiera rozwój Programu wolontariatu pracowniczego w Urzędzie m. st. Warszawy. Prowadzi komunikację z organizatorami zamieszczającymi oferty na portalu.
Olga Bartosiewicz
Odpowiada za realizację działań w zakresie rozwoju wolontariatu w Miejscach Aktywności Lokalnej oraz placówkach edukacji pozaszkolnej, jak również w placówkach opiekuńczo-wychowawczych
Dominik Olczak
Wspiera rozwój wolontariatu w Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz funkcjonowanie systemu "Warszawa wspiera". Zapewnia wsparcie eksperckie w zakresie narzędzi wspierających organizatorów wolontariatu. Odpowiada za funkcjonowanie i rozwój portalu ochotnicy.waw.pl oraz aplikacji internetowej do zarządzania wolontariatem używanej przez instytucje miejskie.
Ewa Bogusz
Koordynator Programu wolontariatu pracowniczego w Urzędzie m.st. Warszawy.
Dominika Witkowska
Zajmuje się promocją idei wolontariatu wśród osób starszych i działaniami w zakresie rozwoju wolontariatu senioralnego w Warszawie. Organizuje wydarzenia aktywizujących osoby starsze poprzez działania wolontariackie. Odpowiada za stworzenie i prowadzenie Punktu Wolontariatu Senioralnego w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, wspierającego seniorów w znalezieniu wolontariatu i w kontakcie z jego organizatorami.
Kontakt z Zespołem
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat ofert wolontariatu zamieszczonych na portalu prosimy kontaktować się bezpośrednio z organizacją lub instytucją, która zamieściła ofertę.
W przypadku pytań dotyczących portalu oraz projektu „Ochotnicy warszawscy” prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
W sprawach szczegółowych prosimy o kontakt z Zespołem:
Antoni Morawski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
Koordynacja projektu "Ochotnicy warszawscy" Wsparcie organizatorów wolontariatu Współpraca z organizacjami pozarządowymi |
Karolina Kłosińska |
Programy wolontariatu w instytucjach miejskich |
Barbara Rogalska |
Promocja i komunikacja działań w projekcie Monitoring realizacji bieżących zadań Współpraca z organizacjami pozarządowymi |
Dorota Kaczmarek |
Wsparcie i rozwój wolontariatu w obszarze pomocy społecznej i opieki zdrowotnej Media społecznościowe |
Antonina Jagielska |
Wsparcie i rozwój wolontariatu szkolnego i młodzieżowego Obsługa ofert wolontariatu na portalu ochotnicy.waw.pl Wsparcie działań w Programie wolontariatu pracowniczego w Urzędzie m.st. Warszawy |
Olga Bartosiewicz |
Wsparcie rozwoju wolontariatu w placówkach edukacji pozaszkolnej Wsparcie rozwoju wolontariatu w Miejscach Aktywności Lokalnej (MAL) |
Dominik Olczak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
System "Warszawa wspiera" Funkcjonowanie portalu ochotnicy.waw.pl Funkcjonowanie aplikacji do zarządzania wolontariatem |
Ewa Bogusz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. |
Koordynacja programu wolontariatu pracowniczego w Urzędzie m.st. Warszawy |
Dominika Witkowska |
Wolontariat senioralny |
Adres do korespondencji:
Centrum Komunikacji Społecznej
Urzędu m.st. Warszawy
Ochotnicy warszawscy
ul. Kruczkowskiego 2
00-412 Warszawa