Jest to pierwsza tego typu akcja, do której tak szeroko zapraszane są osoby indywidualne - nie tylko w Warszawie, ale i poza jej granicami. Dotychczas sprzątanie i odwiedzanie grobów Powstańców Warszawskich miało inną formę - członkowie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w grupach uprzątali i zapalali znicze na zapomnianych grobach Powstańców. Pandemia i tegoroczne restrykcje związane ze zgromadzeniami wymusiły na nas zmianę zasad i pierwszy raz staramy się zdalnie zachęcić jak największe grono warszawiaków i wszystkich chętnych spoza szeregów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy do zadbania o groby powstańcze. Takie świadectwo pamięci jest bardzo ważne.

Jednocześnie apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: noszenie maseczek, dezynfekcję rąk, o to, by do akcji włączały się osoby indywidualne, w gronie maksymalnie 5 osób (najlepiej zamieszkujące wspólnie, w przeciwnym razie przypominamy o zachowaniu dystansu 1,5m od siebie).

baner akcji "Zadbajmy o groby powstańców warszawskich"

Uczestnicy akcji proszeni są o dodawanie zdjęć przed i po sprzątnięciu danego grobu w dyskusji wydarzenia opublikowanego na profilu fb Towarzystwa Przyjaciół Warszawy wraz z informacją o lokalizacji fotografowanego grobu. Uczestnicy mogą też, do czego serdecznie namawiamy, postępując zgodnie z instrukcją zawartą w informacjach w wydarzeniu, dodać "pinezkę" ze zdjęciem i krótkim opisem w lokalizacji danego grobu do utworzonej mapy. Te informacje pozwolą na utworzenie wirtualnego albumu pamięci po zakończeniu akcji, a widoczne na mapie lokalizacje grobów dadzą uczestnikom wiedzę o tym, które miejsca zostały już przez innych odwiedzone i uprzątnięte.

Las Choszczówki - uprzątnięty grób nieznanego żołnierza
fot. Radosław Potrac


Więcej informacji o wydarzeniu i instrukcję uczestnictwa znajduje się na facebook'u.


Materiał przekazany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.


Jeśli zainteresowały Cię działania Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, sprawdź, jak zostać wolontariuszem w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.