Fundacja Sant'Egidio w Warszawie to grupa młodych ludzi, którzy wychodzą na ulice miasta, aby spotkać żyjących tam bezdomnych. Przygotowują dla nich "kolacje na ulicy" w centralnych punktach miasta, spotykają bezdomnych na dworcach, na lotnisku, wyruszają na peryferia odwiedzając pustostany, przyczepy kempingowe, ogródki działkowe i stare garaże. Sant'Egidio jest znana w Warszawie z corocznych akcji świątecznych oraz z prowadzenia "Szafy Przyjaciół", w której bezdomni mogą wyposażyć się w ubrania, środki czystości czy inne niezbędne do przeżycia na ulicy rzeczy. Jak wyglądały działania Fundacji w 2020 r.? O tym opowiada Pani Anna Matlak, która w Fundacji odpowiada za kontakty z wolontariuszami.

 

Czym zajmuje się Fundacja Sant’Egidio i od jak dawna działa?

Anna Matlak: Wspólnota Sant’Egidio, którą reprezentuje Fundacja Sant’Egidio Polska, działa na terenie Warszawy od 2008 r., uwrażliwiając mieszkańców stolicy na sytuację osób wykluczonych: znajdujących się w kryzysie bezdomności, osób starszych, chorych i samotnych oraz imigrantów i uchodźców. Działania te docierają do prawie 1000 osób potrzebujących, zaangażowanych jest w nie regularnie kilkudziesięciu wolontariuszy.

Siedmioro członków Wspólnoty SantEgidio w magazynie podczas przygotowań Świąt z Ubogimi

Wolontariusze układają worki z podarunkami świątecznymi dla osób bezdomnych

Wolontariuszki przy stole szykują torebki z podarunkami


Jakie zadania wykonują wolontariusze w Fundacji?

A.M.: Członkowie wspólnoty, bo wszyscy są wolontariuszami, kilka razy w tygodniu spotykają się z osobami bezdomnymi na ulicach Warszawy, w jej centrum i na peryferiach, dystrybuując żywność, spędzając razem czas i poprzez nawiązywanie relacji starając się pomóc w rozwiązywaniu ich problemów. Od 2015 r. Wspólnota przygotowuje i wydaje przewodnik po Warszawie „GDZIE zjeść, spać, umyć się”, zawierający także praktyczne wskazówki dotyczące tego, gdzie i jak uzyskać bezpłatną pomoc prawną, wyrobić dowód osobisty, ubiegać się o emeryturę, gdzie się leczyć. Od 2016 r. działa „Szafa Przyjaciół”, w której osoby potrzebujące mogą bezpłatnie wybrać i otrzymać ubrania, a mieszkańcy Warszawy wykazać się ekosolidarnością. Wspólnota prowadzi także dwa domy dla osób wychodzących z bezdomności, od lat odwiedza także mieszkańców jednego z największych Domów Pomocy Społecznej w mieście.

Jak wygląda proces rekrutacji i przygotowania wolontariuszy do współpracy z Fundacją? Z jakimi osobami nawiązujecie Państwo współpracę wolontariacką?

A.M.: Każdego kto chciałby zaangażować się w działania Wspólnoty zapraszamy do bezpośredniego kontaktu poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Propozycja konkretnego zaangażowania jest wynikiem rozmowy i możliwości danej osoby, a także bieżących potrzeb Wspólnoty. Działamy regularnie przez cały rok, więc chętnie wskażemy miejsca, w których najbardziej przyda się w danym momencie pomoc.

Jak zmieniła się praca z wolontariuszami podczas tegorocznej akcji „Święta z ubogimi”?

A.M.: Formuła Świąt z Ubogimi, które tradycyjnie miały formę uroczystego spotkania przy wspólnym stole, została tym razem zmieniona i dostosowana do sytuacji epidemicznej. W stolicy w tym roku Święta z Ubogimi odbyły się w trzech kościołach w centrum miasta, na Powiślu i Ursynowie, w 9 turach. Wolontariusze zaangażowali się w pozyskanie środków na świąteczne obiady, które zostały zakupione w zaprzyjaźnionych restauracjach, wspierając tym samym lokalną gastronomię, a także w podzielenie zakupionych obiadów na paczki. Część osób przygotowała sama ciasto lub pierniczki. Wielu zaangażowało się w zakup wybranych przez siebie prezentów, także z listy prezentów osobistych, odświętnym ich zapakowaniu, przygotowaniu stroików. Nie brakowało także osób które zaoferowały pomoc w transporcie jedzenia i prezentów, a także wsparciu kolędników, którzy śpiewem (z zachowaniem środków bezpieczeństwa) nieśli świąteczną radość naszym gościom. Część wolontariuszy pomogła także rozwieść posiłki i prezenty do osób bezdomnych żyjących „na peryferiach” miasta, m. in. w przyczepach kempingowych, altankach działkowych czy pustostanach.

Wolontariuszka w czapce Mikołaja przekazuje torebkę z upominkiem osobie bezdomnej Wolontariuszki przekazują paczki świąteczne osobie mieszkającej w pustostanie

Wolontariusz przekazuje paczkę osobie bezdomnej siedzącej w ławie kościelnej. W tle choinka.


Ilu wolontariuszy zaangażowało się w świąteczną pomoc? Jakie były ich główne motywacje do wsparcia działań Fundacji?

A.M.: Święta z Ubogimi pomagało przygotować blisko 300 członków wspólnoty i wolontariuszy. Wielu szukało sposobu na dobre przeżycie świąt, które mobilizuje do wyjścia naprzeciw drugiemu człowiekowi. Mieli świadomość, że te proste gesty, trochę czasu i zaangażowania mogą uczynić świat odrobinę lepszym i być sposobem na okazanie solidarności tym, którzy nie mają na co dzień tyle szczęścia co my.

Czego Państwo życzylibyście sobie i Waszym wolontariuszom na 2021 rok?

A.M.: W czasie pandemii coraz bardziej dostrzegamy, że potrzebujemy wzajemnego wspierania się, że nikt nie ratuje się sam. Działanie na rzecz innych wyrywa nas z naszych lęków i samotności. Stąd życzymy wszystkim Warszawiakom nowych sił i entuzjazmu w bezinteresownym zaangażowaniu na rzecz osób słabszych i uboższych, aby nasze miasto stawało się jeszcze bardziej gościnne i było w nim miejsce dla każdego. Nikt nie jest tak ubogi lub tak zapracowany, żeby nie mógł zrobić czegoś czasem dla innych. To przynosi naprawdę wiele radości.

Zdjęcia przekazane przez Fundację Sant'Egidio.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!