„Wolontariat – to, co nakręca mnie do działania” to projekt zrealizowany w ramach "Warszawskich partnerstw dla wolontariatu", które mają na celu wsparcie współpracujących ze sobą instytucji w obszarze wolontariatu. "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" stanowią jeden z elementów projektu „Ochotnicy warszawscy”.

W ramach projektu Centrum Kultury i Aktywności Targówek podjęło współpracę ze Stowarzyszeniem VOX Humana oraz Szkołą Podstawową nr 58 im. Tadeusza Gajcego. Partnerstwo przyczyniło się do poznania zespołów, wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą oraz współdziałania na rzecz społeczności lokalnej. Projekt miał również na celu promocję idei wolontariatu i zaproszenie do współpracy osób, które chcą działać w tym obszarze. W ramach działania wolontariusze mogli wybrać jedną ze ścieżek współpracy:

  • Wolontariat rodzinny „Miło wśród zieleni” – tworzenie ogrodu społecznego
  • Wolontariatu wielokulturowy: realizacja projektu edukacyjno-kulturalnego
  • Wolontariat młodzieżowy
Wolontariat rodzinny, wdrażany w Centrum Kultury i Aktywności Targówek, dotyczył angażowania dzieci i rodziców w tworzenie ogrodu społecznego, który jest zieloną strefą pozwalającą sąsiadom na kontakt z naturą i relaks. Prace w ogrodzie społecznym cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród rodzin, a w szczególności dzieci. To one przez cały letni sezon podlewały rośliny i pomagały w ich pielęgnacji. 
Pani ubrana w czarną bluzkę bez rękawów i żółtą spódnicę rozdaje dzieciom nasiona do zasadzenia
W ramach rozwoju wolontariatu młodzieżowego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. T. Gajcego przygotowali grę terenową, w którą podczas 3 Urodzin Miejsca Aktywności Lokalnej „Przystanek Siarczana” mogli zagrać mieszkańcy Targówka. Młodzież wzięła również udział w cyklu warsztatów poświęconych tematowi wolontariatu i komunikacji międzykulturowej oraz przełamywaniu stereotypów wobec osób innych narodowości. Podczas warsztatów rozmawiali o tym, czym jest wolontariat i w jakie działania młodzież może się zaangażować, współpracując m.in. z instytucjami kultury.
Młodzież pozuje do wspólnego zdjęcia na scenie, trzymając w ręku dyplomy
Działania rozwijające wolontariat wielokulturowy obejmowały spotkania, warsztaty i pikniki, które miały na celu kształtowanie wśród uczestników postawy tolerancji i akceptacji. W trakcie warsztatów tematycznych prowadzący dzielili się swoją wiedzą na temat tradycji różnych krajów. 
Dzieci siedzą przy stole na świeżym powietrzu i wykonują prace rękodzielnicze
Podczas realizacji projektu organizatorom zależało na tym, aby wolontariusze mieli możliwość angażowania się w rożnego rodzaju akcje i inicjatywy społeczne. Byli również otwarci na pomysły wolontariuszy, które mogłyby zostać zrealizowane z ich pomocą. Dzięki temu mogli tworzyć działania, które służą zarówno instytucjom, jak również lokalnej społeczności.

W Centrum Kultury i Aktywności Targówej istnieje wiele możliwości, aby zaangażować się w wolontariat m.in. pomoc przy organizacji spektakli dla dzieci, koncertów, pikników czy warsztatów kreatywnych. Na wolontariuszy zawsze można liczyć, dlatego też są chętnie zapraszani do realizacji wspólnych działań.
 
Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.

 
Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".

W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


 Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!