W środę, 19 kwietnia 2023 r. przypadnie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia i podtrzymując żywą pamięć o uczestnikach i uczestniczkach powstania – już po raz jedenasty – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku wyjątkową, bo przypadającą w 80 lat od wybuchu powstania i tym samym wpisującą się w całoroczny program obchodów organizowanych przez Muzeum POLIN.

Poszukiwani są wolontariusze i wolontariuszki do współpracy przy jej organizacji – nabór trwa do 13 lutego br. Już dziś sprawdź ofertę wolontariatu na naszym portalu!

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN zaprasza do udziału w jedenastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile:

– Zapraszamy wolontariuszy indywidualnych i uczniów warszawskich szkół do udziału w wolontariacie podczas akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. 19 kwietnia 2023 roku Waszym zadaniem będzie informowanie przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczanie im papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W roku 2023 pragniemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. To symboliczna liczba Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku – mówi Zofia Bojańczyk z Muzeum POLIN, kierowniczka tegorocznej akcji Żonkile. I dodaje: – Szczególnie serdecznie zapraszamy Was po przerwie spowodowanej pandemią, gdy działaliśmy w okrojonym formacie. W tym roku wracamy już na dobre i z wytęsknieniem czekamy na Was z ciekawym programem i spotkaniami stacjonarnymi. Wydarzenie poprzedzone będzie warsztatami komunikacyjnymi oraz wykładami i spacerami edukacyjnymi dotyczącymi historii polskich Żydów oraz wojennej historii Warszawy. Wolontariusze i wolontariuszki zyskają również niecodzienną okazję do wysłuchania świadectw historii oraz wzięcia udziału w akcji społecznej, która na dobre wpisała się w tradycję warszawskich wydarzeń, zrzeszając w ubiegłych latach jednorazowo między 2500 a 3000 wolontariuszy (szkolnych i indywidualnych) na ulicach Warszawy. Muzeum zapewnia porozumienie wolontariackie i zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w wolontariacie.

W 2023 roku akcja Żonkile odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”. Jego kluczowym elementem będzie otwarcie w kwietniu wystawy czasowej „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”, której kuratorkami są prof. Barbara Engelking, kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, i Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Więcej o rocznicy powstania w getcie warszawskim, akcji Żonkile i powstaniu w getcie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum POLIN

 Dłoń trzymająca żółty, papierowy żonkil. W tle Muzeum POLIN.

Fot. M. Jaźwiecki / Muzeum POLIN


Chcesz zaagażować się w wolontariat podczas akcji Żonkile? Sprawdź ofertę Muzeum POLIN na naszym portalu