10 września 2022 roku w Parku Czechowickim odbyło się „Pożegnanie lata” w Ursusie, podczas którego na mieszkańców dzielnicy czekało mnóstwo atrakcji. Na tym szczególnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć również Biblioteki Publicznej im. Władysława Jana Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, która wraz z wolontariuszami, ich rodzinami oraz partnerami w projekcie: Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Domem Kultury „Miś” oraz Liceum Montessori, świętowała ostatnie dni lata na „Wolontariackim Pikniku Rodzinnym".

Piknik został zorganizowany nie tylko po to, aby pożegnać wakacje, ale przede wszystkim w odpowiedzi na potrzebę integracji rodzinnej oraz międzypokoleniowej wśród wolontariuszy wszystkich Partnerów projektu oraz szerzej – wśród mieszkańców Ursusa.

Plakat z napisem "Wolontariacki Piknik Rodzinny" oraz szczegółami wydarzenia

Podczas wspólnej zabawy można było zagrać w planszówki, a także sprawdzić swoją zręczność i dobre oko podczas budowania wieży liderów, gry w ciupy oraz na torze kapslowym. Miłośnicy ruchu mogli przetestować swoją kondycję, podejmując wyzwanie na skakance lub pokonując rowerowy tor przeszkód.

Uczestnicy "Wolontariackiego Pikniku Rodzinnego" rysują kredą tor kapslowy na chodniku

Na amatorów prac plastycznych i manualnych czekały stanowiska, gdzie można było wykonać sznurkowe i włóczkowe breloczki, a także wziąć udział w warsztatach malowania kamyków (przy okazji przypominając sobie facebookową zabawę #kamykibpursus). 

Wolontariuszka pokazuje dzieciom, jak malować kamienie podczas "Wolontariackiego Pikniku Rodzinnego"

O zziębniętych i zmęczonych uczestników zatroszczono się w specjalnej kawiarence, w której można było spróbować domowych ciast oraz napić się gorącej kawy lub herbaty, aby odzyskać siły do dalszej zabawy.

Każdy z uczestników mógł również podzielić się z oragnizatorami swoim pomysłem na wolontariat w dzielnicy Ursus, zapisując go na specjalnie przygotowanych kartkach i wrzucając do „wolontariackiego idea's boxu”. Dzięki temu organizaotrzy mogli dowiedzieć się, co interesuje ich wolontariuszy. Ponadto, uczestnicy wskazywali również, że wydarzenia, takie jak "Wolontariacki Pikinik Rodzinny", są bardzo ważne w życiu lokalnej społeczności. 

Wśród pomysłów na działania znalazły się m.in.:

  • „Jeszcze więcej wydarzeń, w których wolontariat może wziąć udział, pomaganie schroniskom”
  • „Zajęcia manualne, koraliki z papieru, a z nich naszyjniki, bransoletki, ozdoby do okien, na łóżko, dla niemowląt”
  • „Spacery literackie po Ursusie”
  • „Pomoc osobom potrzebującym, na przykład po operacji i rozpropagować taką pomoc”
  • „Coś związane ze zwierzętami, np. pomoc schroniskom"

Na pytanie, czy inicjatywy wolontariackie, takie jak"Wolontariacki Piknik Rodzinny" są potrzebne i wnoszą cenne wartości do życia społecznego, uczestnicy odpowiadali następująco: „Tak, ponieważ można zrobić coś dobrego i pożytecznego”, „Uważam, że tak, można porozmawiać”, „Zdecydowanie tak”,„Tak, bo docierają do ludzi, którzy w bibliotece może nie bywają”.

Wolontariuszki-seniorki pozują do zdjęcia podczas "Wolontariackiego Pikniku Rodzinnego" w Ursusie

Wszystkie stanowiska, na których można było się świetnie bawić zostały przygotowane przez wolontariuszy w różnym wieku. Pomimo chłodu udało się stworzyć miłą atmosferę i zadbać o dobry nastrój uczestników.

Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.


Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!