10 września 2022 roku w Parku Czechowickim odbyło się „Pożegnanie lata” w Ursusie, podczas którego na mieszkańców dzielnicy czekało mnóstwo atrakcji. Na tym szczególnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć również Biblioteki Publicznej im. Władysława Jana Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, która wraz z wolontariuszami, ich rodzinami oraz partnerami w projekcie: Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Domem Kultury „Miś” oraz Liceum Montessori, świętowała ostatnie dni lata na „Wolontariackim Pikniku Rodzinnym".
Piknik został zorganizowany nie tylko po to, aby pożegnać wakacje, ale przede wszystkim w odpowiedzi na potrzebę integracji rodzinnej oraz międzypokoleniowej wśród wolontariuszy wszystkich Partnerów projektu oraz szerzej – wśród mieszkańców Ursusa.
Podczas wspólnej zabawy można było zagrać w planszówki, a także sprawdzić swoją zręczność i dobre oko podczas budowania wieży liderów, gry w ciupy oraz na torze kapslowym. Miłośnicy ruchu mogli przetestować swoją kondycję, podejmując wyzwanie na skakance lub pokonując rowerowy tor przeszkód.
Na amatorów prac plastycznych i manualnych czekały stanowiska, gdzie można było wykonać sznurkowe i włóczkowe breloczki, a także wziąć udział w warsztatach malowania kamyków (przy okazji przypominając sobie facebookową zabawę #kamykibpursus).
O zziębniętych i zmęczonych uczestników zatroszczono się w specjalnej kawiarence, w której można było spróbować domowych ciast oraz napić się gorącej kawy lub herbaty, aby odzyskać siły do dalszej zabawy.
Każdy z uczestników mógł również podzielić się z oragnizatorami swoim pomysłem na wolontariat w dzielnicy Ursus, zapisując go na specjalnie przygotowanych kartkach i wrzucając do „wolontariackiego idea's boxu”. Dzięki temu organizaotrzy mogli dowiedzieć się, co interesuje ich wolontariuszy. Ponadto, uczestnicy wskazywali również, że wydarzenia, takie jak "Wolontariacki Pikinik Rodzinny", są bardzo ważne w życiu lokalnej społeczności.
Wśród pomysłów na działania znalazły się m.in.:
- „Jeszcze więcej wydarzeń, w których wolontariat może wziąć udział, pomaganie schroniskom”
- „Zajęcia manualne, koraliki z papieru, a z nich naszyjniki, bransoletki, ozdoby do okien, na łóżko, dla niemowląt”
- „Spacery literackie po Ursusie”
- „Pomoc osobom potrzebującym, na przykład po operacji i rozpropagować taką pomoc”
- „Coś związane ze zwierzętami, np. pomoc schroniskom"
Na pytanie, czy inicjatywy wolontariackie, takie jak"Wolontariacki Piknik Rodzinny" są potrzebne i wnoszą cenne wartości do życia społecznego, uczestnicy odpowiadali następująco: „Tak, ponieważ można zrobić coś dobrego i pożytecznego”, „Uważam, że tak, można porozmawiać”, „Zdecydowanie tak”,„Tak, bo docierają do ludzi, którzy w bibliotece może nie bywają”.
Wszystkie stanowiska, na których można było się świetnie bawić zostały przygotowane przez wolontariuszy w różnym wieku. Pomimo chłodu udało się stworzyć miłą atmosferę i zadbać o dobry nastrój uczestników.
Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa.
Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".
W 2022 roku powstały 34 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw zostaną opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu.
Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!