Program rozwoju wolontariatu w bibliotekach publicznych jest realizowany od 2017 roku i jako pierwszy w Warszawie wsparł instytucje o podobnym profilu działalności we wdrażaniu wolontariatu.
Założeniem było przygotowanie dla bibliotek dedykowanych działań, dopasowanych do ich specyfiki i stworzenie na ich bazie kompleksowego programu, który pozwala na wprowadzenie wolontariatu od podstaw, a w dalszej perspektywie, stopniowe jego rozwijanie. Na bazie doświadczeń programu rozwoju wolontariatu w bibliotekach powstały podobne programy dla innych grup instytucji – domów kultury, ośrodków opiekuńczo-leczniczych czy placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Biblioteki działające na terenie Warszawy coraz częściej stanowią przestrzeń, w której zarówno można wypożyczyć książki, jak i wziąć udział w szeregu ciekawych aktywności prowadzonych przez pracowników lub wolontariuszy. Wolontariat biblioteczny jest działaniem za pomocą którego placówki m.in.:
- rozwijają swoją ofertę kulturalną,
- otwierają się na potrzeby i pomysły mieszkańców swojej dzielnicy
- promują swoją działalnością w środowisku lokalnym.
Wolontariusze w bibliotekach są wsparciem dla pracowników zarówno podczas okazjonalnych wydarzeń, jak i w codziennych działaniach. Ochotnicy wykonują szereg różnorodnych działań np.: prowadzą dodatkowe zajęcia, organizują konkursy, realizują swoje autorskie projekty.
Wolontariat służy nie tylko samej bibliotece, jest też szansą dla wolontariuszy na zdobycie cennego doświadczenia i rozwinięcie swoich zainteresowań.
Organizacja wolontariatu to również sposób na współtworzenie przez mieszkańców dzielnicy oferty biblioteki, a poprzez to wzmocnienie jej jako miejsca otwartego i rozpoznawalnego na kulturalnej mapie Warszawy.
Od 2017 roku w programie wzięło udział ponad 80 filii bibliotecznych z terenu całej Warszawy. Warszawskie biblioteki i ich filie wspiera łącznie już blisko 1000 wolontariuszy. Pozwala to bibliotekom realizować dodatkowe projekty edukacyjne i społeczne, mające na celu m.in. promocję czytelnictwa.
Cele programu:
- zaprezentowanie potencjału wolontariatu w bibliotekach,
- przekazanie wiedzy na temat organizowania wolontariatu w oparciu o indywidualne dla każdej instytucji możliwości i indywidualny sposób jej funkcjonowania,
- przygotowanie we współpracy ze wszystkimi pracownikami instytucji programu wolontariatu w każdej z bibliotek,
- wdrożenie w bibliotekach wolontariatu przy stałym wsparciu i monitoringu trenerów,
- wzmocnienie współpracy między koordynatorami wolontariatu w bibliotekach, wspieranie wymiany dobrych praktyk,
- tworzenie wspólnoty wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu w bibliotekach.
Kompleksowy program obejmuje 2-letni cykl szkoleniowy. Filie, które przystąpiły do programu i zakończyły etap szkoleniowy zachęcamy do skorzystania z innych form wspierających dalszy rozwój wolontariatu oraz sieciowanie instytucji. 2-letni program jest natomiast otwarty dla nowych filii bibliotecznych i przewidujemy kontynuować go przez kolejne lata.
Etapy programu i formy wsparcia:
- program szkoleniowy dla grupy podstawowej, będącej w pierwszym roku programu; na program składają się szkolenia grupowe, wizyty studyjne w instytucjach z rozwiniętym programem wolontariatu, spotkania polegające na indywidualnym wsparciu koordynatora wolontariatu oraz grant finansowy na rozwój wolontariatu w placówce,
- program szkoleniowy dla grupy zaawansowanej, będącej w drugim roku programu; na program składają się analogicznie do roku poprzedniego szkolenia grupowe, wizyty studyjne w instytucjach z rozwiniętym programem wolontariatu, spotkania polegające na indywidualnym wsparciu koordynatora wolontariatu oraz grant finansowy na rozwój wolontariatu w placówce
- działania wspierające, dedykowane ambasadorom programu i pracownikom bibliotek zainteresowanym wolontariatem, niezależnie od ich uczestnictwa w programie; działania te obejmują możliwość skorzystania z dofinansowania na rozwój partnerstw instytucji wzmacniających wolontariat, sprawowanie mentoringu nad placówkami mniej doświadczonymi w rozwijaniu wolontariatu lub możliwość skorzystania z opieki mentora oraz cykliczne fora koordynatorów wolontariatu w bibliotekach.
FORA KOORDYNATORÓW WOLONTARIATU W BIBLIOTEKACH
Dla wszystkich bibliotekarzy i bibliotekarek zainteresowanych tematem wolontariatu realizujemy dodatkowo Fora koordynatorów wolontariatu w bibliotece. Udział w spotkaniach mogą wziąć wszyscy bibliotekarze i bibliotekarki zainteresowani/e tematem wolontariatu w bibliotekach (zarówno osoby, które ukończyły już program szkoleniowy, jaki i pracownicy bibliotek niebiorący udziału w programie).
Celem spotkań jest:
- wymiana doświadczeń dot. organizacji wolontariatu w warszawskich bibliotekach,
- informowanie o możliwości korzystania z różnorodnych narzędzi wsparcia w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”,
- tworzenie partnerstw instytucji rozwijających wolontariat na terenie Warszawy.
Program realizowany jest przez Urząd m.st. Warszawy w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.
Dowiedz się więcej o specyfice wolontariatu w bibliotekach w naszych tekstach:
- Wolontariat młodzieżowy w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ochota
- Pomoc przy porządkowaniu zbiorów, ale nie tylko – zadania wolontariuszy w bibliotekach
- Lepsze biblioteki dzięki wolontariuszom
- Biblioteka to nie tylko książki. Działania wawerskich wolontariuszy
- Wolontariat jako narzędzie rozwoju czytelnictwa
- Jak wolontariusze zmieniają warszawskie biblioteki? Okiem koordynatorów wolontariatu
- "Instytucja publiczna bez wolontariuszy jest jak… biblioteka bez książek" - o tym, dlaczego warto w bibliotekach rozwijać wolontariat i jaka jest rola wolontariuszy, rozmawiamy z Joanną Prażmowską z Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37
- Wolontariat w bibliotekach – czekamy na młodych ludzi!
- Publikacja „Wolontariat w bibliotekach publicznych. Jak to robimy w Warszawie?”
Sprawdź jak wyglądał przebieg programu:
- Rozpoczynamy Program rozwoju wolontariatu w bibliotekach w 2017 r.
- Spotkania w ramach Programu rozwoju wolontariatu w bibliotekach w 2017 r.
- Podsumowanie I edycji - 2017
- Spotkania w ramach Programu rozwoju wolontariatu w bibliotekach w 2018 r.
- Podsumowanie II edycji - 2018
- Podsumowanie III edycji - 2019
- Podsumowanie IV edycji - 2020
- Podsumowanie V edycji - 2021
- Podsumowanie VI edycji - 2022
- Podsumowanie VII edycji - 2023
W ramach projektu "Ochotnicy warszawscy" prowadzimy również programy wsparcia rozwoju wolontariatu w ośrodkach pomocy społecznej, domach kultury, instytucjach opiekuńczo-leczniczych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach edukacji pozaszkolnej oraz teatrach.
Chcesz wiedzieć więcej o wolontariacie w Warszawie? Polub już dziś profil "Ochotnicy warszawscy"!
Zobacz także pełną ofertę wsparcia dla organizatorów wolontariatu.
Realizatorem Programu rozwoju wolontariatu w bibliotekach m.st. Warszawy była Fundacja Civis Polonus.