Kompleksowa oferta wsparcia zostałą przygotowana z myślą o wszystkich stołecznych organizatorach i koorynatorach wolontariatu, tak z instytucji, jak i z organizacji pozarządowych. W ramach oferty można bezpłanie korzystać ze szkoleń, które zostały pogrupowane w trzech zakresach: formalnym, praktycznym oraz relacyjnym. Ponadto odbywają się spotkania branżowe, wizyty studyjne i debaty. Istnieje także możliwość odbycia stażu w wybranych podmiotach.


W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie przygotowało szereg działań, które kierowane są do szerokiego grona odbiorców. Tym samym proponujemy ofertę szkoleń pogrupowaną ze względu na zakres szkoleń: formalny, praktyczny, relacyjny. Zakres formalny adresowany jest do osób, które chcą zgłębić m.in. podstawy prawne wolontariatu, zakres i formę zawieranych umów z ochotnikami, ubezpieczenie wolontariuszy, ochronę danych osobowych. Szkolenia z zakres praktycznego przewidzieliśmy dla osób, które chcą zgłębić m.in przygotowanie wolontariuszy do pracy, planowanie wolontariatu, przygotowywanie ofert pracy, korzystanie z portalu www.ochotnicy.waw.pl, a także wykorzystywanie mediów społecznościowych w zarządzaniu pracą wolontariuszy. Na szkolenia z zakresu relacyjnego zapraszamy koordynatorów poszukujących inspiracji w zakresie motywowania wolontariuszy, komunikacji, samorozwoju, rozwiązywania konfliktów, rozwijania kompetencji wolontariuszy, podsumowywania współpracy z ochotnikami czy nowych trendów w wolontariacie.

Wszystkich koordynatorów wolontariatu zapraszamy ponadto do udziału m.in. w spotkaniach branżowych, wizytach studyjnych w wiodących warszawskich organizacjach i instytucjach, a także debatach na tematy ważne dla warszawskiego wolontariatu. Oferujemy poradnictwo i doradztwo w zakresie organizacji wolontariatu. Dodatkowo uczestnikom oferujemy odbycie stażu w wybranych warszawskich placówkach dla wzmocnienia swojej ścieżki rozwoju oraz samodzielność w rozwijaniu się i kształceniu. Podobnie podczas 2 dniowego Festiwalu Ochotników warszawskich, koordynatorzy będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów tematycznych, dyskusji czy wspólnej akcji wolontariackiej w przestrzeni miejskiej. 

Dla organizatorów przygotowaliśmy także dwa konkursy: „Pokaż się z dobrej strony” promujący te placówki, które w sposób szczególny przygotowują oferty pracy zachęcające do współpracy wolontariuszy oraz konkurs pod nazwą „Koordynator roku”, w ramach którego chcemy wyróżniać tych organizatorów wolontariatu, którzy w sposób wzorowy organizują pracę wolontariuszy. Rozstrzygnięcia obu konkursów odbywają się podczas dorocznego wydarzenia - Dnia Koordynatora Wolontariatu (w tym roku już 12 grudnia!).

Ponadto w Centrum Wolontariatu działa codziennie punkt konsultacyjny. Dostępna jest także bezpłatna infolinia nt. wolontariatu pod nr. 0 800 300 594. 


 

Harmonogram oferty wsparcia wrzesień-grudzień 2019 r.

Warszawskie Spotkania z Wolontariatem

Cykl spotkań prowadzonych w nieformalnej atmosferze, w scenerii warszawskich kawiarni, organizacji pozarządowych, miejsc aktywności lokalnej, poświęcony tematyce odwołującej się do wolontariatu i działalności ochotniczej w Warszawie oraz służące networkingowi wśród warszawskich koordynatorów wolontariatu.

17 września

10.00-13.00

„Koordynator wolontariatu liderem zmiany w organizacji”

Moderatorką spotkania będzie Anna Żelazowska – Kosiorek, trenerka i koordynatorka projektów w Fundacji Robinson Crusoe

Zapisy prowadzi Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Kliknij, aby się zapisać.
Klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl.

15 listopada 

10.00-13.00

"Oczekiwania – bariery - korzyści w organizowaniu wolontariatu we współpracy z biznesem"

Prowadząca: Anna Żelazowska – Kosiorek

Spotkania branżowe organizatorów wolontariatu

Cykl spotkań branżowych adresowanych do koordynatorów reprezentujących jedno środowisko (np. pracownicy socjalni, pracownicy instytucji kultury), pozwalających czerpać pomysły do działania lub podejmowania wspólnych przedsięwzięć.

30 września 

10.00-13.00

"O samodzielności wolontariuszy. Czy, kiedy, jak bardzo pozwalać na samodzielne działania? Jak wykorzystać inwencję ochotników?"
Wolontariat w kulturze – spotkanie 2
Piwnica Pod Regałami

Prowadząca: Monika Bełdowska

Zapisy prowadzi Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Kliknij, aby się zapisać.
Klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl.

25 listopada 

14:00-16:00

„Wolontariat w środowisku wielokulturowym”
Polskie Forum Migracyjne

Prowadząca: Małgorzata Tur

Szkolenia dla organizatorów wolontariatu

Oferta adresowana do koordynatorów wolontariatu. Szkolenia podzielone ze względu na zakres tematyczny: formalny, praktyczny, relacyjny.

26 września

10.00-15.00

"Wolontariusz i pieniądze. Angażowanie wolontariuszy w różnorodne działania związane z pozyskiwaniem środków"
(Szkolenie z aspektów formalno-prawnych)

Prowadząca: Katarzyna Kołodziej

Zapisy prowadzi Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Kliknij, aby się zapisać.
Klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl.

21 października

10.00-15.00

Po konsultacji z uczestnikami (głosowanie) zrealizowany zostanie jeden z wybranych tematów szkolenia praktycznego:

1. "Planowanie projektów angażujących wolontariuszy"
lub
2. "Współpraca z wolontariuszami metodą projektu"

Prowadzący: Michał Rżysko

30 października 

10:00-15:00

Po konsultacji z uczestnikami (głosowanie) zrealizowany zostanie jeden z wybranych tematów szkolenia relacyjnego:

1. "Asertywność koordynatora w pracy z beneficjentami – jak sobie radzić w trudnych sytuacjach?"
lun
2. "Role grupowe w zespołach wolontariackich"

Prowadzący: Małgorzata Tur

20 listopada

10:00-15:00

„Jak pomóc sobie, by móc pomagać innym?”
(Szkolenie relacyjne)

Prowadząca: Natalia Sarata

2 grudnia 

17:00-20:00

„Wolontariat w pigułce”
(szkolenie formalne)

Prowadzący: Dariusz Pietrowski

Wizyty studyjne

Wizyty w warszawskich organizacjach i placówkach, które w sposób ciekawy i efektywny współpracują z wolontariuszami. Spotkania są okazją do inspiracji, podglądania ciekawych i sprawdzonych rozwiązań w zakresie organizacji wolontariatu.

5 listopada 2019

14.00-16.00

Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu

Staże/tutoring w wybranych placówkach

Forma stażu dla koordynatorów wolontariatu w wybranych warszawskich placówkach. Staże pozwolą zyskać nowe kompetencje lub poszerzyć te już zdobyte, zwiększyć samodzielność w uczeniu się i kształtowaniu swojego rozwoju.

wrzesień-październik

Biblioteka Dzielnicy WawerPonadto, 12 grudnia planujemy kolejny Dzień Koordynatora Wolontariatu - święto osób, które planują, przygotowują i organizują współpracę organizacji czy instytucji z wolontariuszami. Podczas tego święta następuję rozstrzygnięcie dwóch rocznych konkursów - konkursu na najlepszą ofertę opublikowaną na www.ochotnicy.waw.pl "Pokaż się z dobrej strony" oraz konkursu na Koordynatora Wolontariatu danego roku.

Bezpośredni kontakt z realizatorami działań: Centrum Wolontariatu w Warszawie, ul. Nowolipki 9b, tel. 22 635 27 73; Infolinia: 0 800 300 594. Koordynator projektu: Elżbieta Baranowska-Pytko e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dzięki ofercie wsparcia organizatorów w 2017 roku ponad 530 osób z 220 warszawskich instytucji i organizacji pozarządowych poszerzyło swoją wiedzę i zyskało skuteczne narzędzia do współpracy z ochotnikami. 


 Chcesz być na bieżąco z ofertą dla organizatorów? Zapraszamy do śledzenia działu aktualności oraz profilu "Ochotników warszawskich" w serwisie facebook.


17361373 10208991167204103 1458689989 n

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu

Centrum Wolontariatu działa od 1993 i było pomysłodawcą oraz realizatorem pierwszego w Polsce Biura pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej (w 1994 r., a w 2006 r. pierwszego pośrednictwa wolontariatu on-line pod nazwą „Skrzynka Dobroci”). Już w połowie lat 90’ Centrum rozpoczęło proces tworzenia Centrów Wolontariatu na terenie całego kraju. Od ponad 15 lat Centrum Wolontariatu wspiera realizację systematycznych badań  wolontariatu w Polsce – Wolontariat i filantropia Polaków. Członkowie stowarzyszenia brali udział w przygotowywaniu Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Stowarzyszenie organizowało wolontariat w czasie w czasie Europejskich letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010, a dwa lata później przygotowało i obsługiwało Centrum Wolontariuszy w projekcie „Wolontariatu Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012tm”. Centrum Wolontariatu było współrealizatorem pierwszej, pilotażowej odsłony projektu wolontariatu miejskiego w stolicy „Ochotnicy warszawscy”.

Centrum Wolontariatu poza bezpośrednią pomocą oferowaną ze strony wolontariuszy stanowi też swoiste Centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych i placówek publicznych w zakresie: organizowania programów z udziałem wolontariuszy, prowadzenia szkoleń dla koordynatorów wolontariuszy, poradnictwa prawnego, układania i wdrażania strategii rozwoju wolontariatu w środowiskach lokalnych. Dla zainteresowanych działalnością w charakterze wolontariuszy oferuje pomoc w nawiązaniu kontaktu z wybrana placówką, przygotowanie do pracy w charakterze wolontariusza oraz wsparcie w codziennej działalności. Więcej informacji o działalności na www.wolontariat.org.pl.