Program rozwoju wolontariatu w bibliotekach, w którym wzięło udział 14 warszawskich bibliotek dobiegł końca. W dniu 18 października odbyło się ostatnie z tego cyklu spotkanie, na którym nastąpiło podsumowanie wszystkich dotychczasowych działań i osiągniętych celów. Z radością możemy stwierdzić, że zaangażowanie uczestników programu doprowadziło do nawiązania współpracy z wieloma bibliotecznymi wolontariuszami. Zawdzięczamy to również Paniom trenerkom, które w ciekawy i aktywny sposób wspierały bibliotekarki i bibliotekarzy.

Spotkanie odbyło się w nowoczesnym miejscu - Centrum Kreatywności Targowa. Na początku trenerki przypomniały ścieżkę uczestnika programu, czyli to, co działo się podczas poprzednich zajęć. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z cyklu szkoleń Program rozwoju wolontariatu w bibliotekach vol. 1  Program rozwoju wolontariatu w bibliotekach vol. 2 Program wolontariatu w bibliotekach vol. 3. Po tej krótkiej relacji, zadaniem które należało wykonać było graficzne przedstawienie jak zmieniła się ich biblioteka oraz nastawienie do wolontariuszy. Wielu uczestników przyznało się, że zaczynali z obawami dotyczącymi ich nowego zadania. Z każdym spotkaniem obawy były coraz mniejsze, a w ich miejscu pojawiło się zaangażowanie i satysfakcja, dzięki czemu udało im się osiągnąć zasłużony sukces!

Kolejnym zadaniem uczestników, było spisanie najważniejszych rzeczy jakich dowiedzieli się o wolontariacie, oraz co dało im uczestnictwo w projekcie. Odpowiedzi dotyczyły między innymi wiedzy formalnej jaką zdobyli oraz umiejętności współpracy z inspirującymi i wrażliwymi ludźmi jakimi są wolontariusze. Możemy zacytować tutaj jedno ze zdań uczestników: „(...) wolontariusze potrzebują takich miejsc jak biblioteki, a biblioteki potrzebują takich ludzi jak wolontariusze (...)”. Następnie każdy ocenił swoją postawę w stosunku do wolontariuszy, co myślą o nich i co czują w związku z współpracą z nimi. Odpowiedzi były bardzo pozytywne!

22835442 1702035443187079 1873501262 n 22883292 1702018643188759 478224653 n

Zwieńczeniem spotkania podsumowującego było wręczenie uczestnikom certyfikatów i zaświadczeń przez Dyrekcję Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy – Panią Małgorzatę Naimską, Dyrekcję Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy – Panią Ewę Kolankiewicz oraz Panią Kierownik projektu Ochotnicy warszawscy – Panią Martę Dermańską.

Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy za poświęcony czas oraz zaangażowanie w pracę jaką wykonali. Wierzymy, że uda się Wam kontynuować realizację założonych celi! Kolejna edycja Programu rozwoju wolontariatu rusza na początku 2018 roku. Powodzenia i trzymamy za Was kciuki!!!

The Finest Coffee