Od dwóch lat wspieramy warszawskie instytucje w tworzeniu partnerstw na rzecz rozwoju wolontariatu. Proces inicjowania partnerstw, który wspieramy zarówno merytorycznie, jak i finansowo, stwarza przestrzeń do współpracy, realizacji własnych projektów i wyjścia poza swoją instytucję z promocją idei wolontariatu.
W 2020 roku powstało 19 partnerstw, których celem była wspólna organizacja wolontariatu. Partnerstwa tworzyły 54 instytucje: domy kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i inne podmioty. Partnerstwa zaangażowały blisko 1000 osób w działania wolontariackie.
W 2019 roku został zrealizowany pilotaż tego działania, dzięki któremu powstały 4 partnerstwa instytucji.
Partnerstwa instytucji w roku 2019:
- Bemowo: Promowanie wolontariatu za pomocą różnych kanałów informacyjnych oraz organizacja dla wolontariuszy licznych, ciekawych szkoleń.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy,
Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy - Mokotów: Organizacja Mokotowskich Dni Wolontariatu, przygotowanie krótkich akcji wolontariackich, w ramach których uczestnicy poznają bliżej specyfikę instytucji i proponowany zakres obowiązków wolontariuszy.
Centrum Łowicka,
Dom Kultury KADR,
Dom Kultury Dorożkarnia,
Służewski Dom Kultury,
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy - Rembertów: Organizacja pikniku międzypokoleniowego, podczas którego seniorzy wraz z młodzieżą zaprojektowali logo wolontariatu oraz stworzyli mapę (3x3m) prezentującą Rembertów "wczoraj i dziś". Seniorzy naklejali stare zdjęcia dzielnicy, a młodzież opisywała co znajduje się w tych miejscach obecnie.
Dom Kultury Wygoda,
Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy - Wawer: Organizacja pikniku dla wolontariuszy młodzieżowych, podczas którego wolontariusze-uczniowie wawerskich szkół malowali mural promujący wolontariat. Organizacja II Wawerskiego Dnia Promocji Wolontariatu, w ramach którego odbyły się targi wolontariatu dla wszystkich chętnych działaczy.
Wawerskie Centrum Kultury,
Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wawer m.st. Warszawy
Partnerstwa instytucji w roku 2020:
- Bemowo: Partnerstwo zakładało współpracę pomiędzy Biblioteką a Szkołą w celu upowszechniania znajomości literatury dziecięcej i młodzieżowej wśród uczniów szkół, oraz promocję idei wolontariatu wśród młodych mieszkańców Warszawy i ich rodziców. Program opierał się na zaangażowaniu uczniów – wolontariuszy w projekt nagrywania audiobooków i umieszczania ich na stronie internetowej Biblioteki, dzięki czemu będą one dostępne dla czytelników biblioteki oraz dzieci i młodzieży z całej Polski.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy,
Szkoła Podstawowa nr 301 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka
Przeczytaj relację o partnerstwie w dzielnicy Bemowo - Białołęka: Przeprowadzenie warsztatów dla aktywnej młodzieży z Białołęki na temat funkcjonowania zbiórek i akcji charytatywnych, poznanie przez młodzież zaplecza organizacji takich zbiórek, oraz pozytywnych efektów i zagrożeń mogących wynikać ze złej organizacji takich wydarzeń. Program obejmował też stworzenie i upowszechnienie materiałów wypracowanych podczas warsztatów.
Białołęcki Ośrodek Kultury,
Młodzieżowa Rada Dzielnicy,
Ognisko Młodzieżowe na Zielonej Białołęce - Bielany: Partnerstwo opierało się na wspólnym działaniu zaangażowanych instytucji na rzecz ekologii oraz wzmacnianiu więzi lokalnych poprzez inspirowanie do aktywności i odpowiedzialności za swoje otoczenie. Program opierał się na realizacji pięciu wydarzeń we współpracy z wolontariuszami:
- Warsztatu Design Thinking dla młodzieży
- Dzikiego dnia w lesie
- Punktu wymiany roślin - Zasiej Ziarno
- Zielonego Dnia życzliwości dla sąsiadów
- Sąsiedzkich rękoczynów - podziel się dobrem
Bielański Ośrodek Kultury,
Szkoła Podstawowa nr 273 im. dr. Aleksandra Landy
Przeczytaj relację o partnerstwie w dzielnicy Bielany - Mokotów: Partnerstwo miało na celu sieciowanie wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu z Mokotowa oraz pokazanie różnorodności wolontariatu w dzielnicy. Program składał się z kilku połączonych ze sobą działań pod hasłem "Jesteśmy TU - Portret Mokotowskich wolontariuszy": tworzenie przez osoby zaangażowane swoich portretów na tkaninie w ramach warsztatów prowadzonych przez wolontariuszki, stworzenie kolażu prac podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, nakręcenie filmu i fotorelacji z wydarzenia, służących promocji wolontariatu w dzielnicy.
Dom Kultury KADR,
Dom Kultury Dorożkarnia,
Służewski Dom Kultury,
Centrum Kultury Łowicka - Ochota: Celem projektu partnerskiego była promocja i rozwój wolontariatu w instytucjach publicznych mieszczących się pod wspólnym adresem Grójecka 109: Miejsce Aktywności Lokalnej Grójecka 109 – Ośrodek Kultury Ochota, Biblioteka ,,Pod Skrzydłami”, Ośrodek Pomocy Społecznej Dom Dziennego Pobytu ,,Z Ochotą”, Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Pod Skrzydłami”. To cztery instytucje o zróżnicowanym profilu działania, współpracujące i otwarte na wolontariuszy i aktywnych mieszkańców. W ramach projektu zostały zorganizowane trzy działania:
- szkolenie dla koordynatorów wolontariatu, współpracowników i chętnych wolontariuszy, dotyczące promocji i reklamy w sieci, obsługi funpage, prowadzenia działań on-line oraz obsługi programów do webinarów, podcastów i konferencji,
- zakup wyposażenia do rejestracji audio i video oraz podstawowego oprogramowania, które będą do wspólnego użytku partnerów projektu i wolontariuszy,
- zorganizowanie dla wolontariuszy szkolenia niespodzianki wybranego w oparciu o analizę potrzeb wolontariuszy.
Ośrodek Kultury Ochota,
Biblioteka "Pod Skrzydałmi",
Dom Dziennego Pobytu ,,Z Ochotą”,
Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Pod Skrzydłami” - Praga Południe: Nakręcenie filmu o wolontariacie na Pradze Południe, przeprowadzenie konkursu wiedzy o wolontariacie, spotkań informacyjnych o wolontariacie dla potencjalnych wolontariuszy oraz szkoleń dla bibliotekarzy z Warszawy - Jak koordynować wolontariat w bibliotece na podstawie Biblioteki z Glasgow.
Biblioteka Publiczna im. J. Rumla w Dzielnicy Praga Południe,
Dom Kultury Orion - Praga-Północ: Organizacja Dnia Promocji Wolontariatu – I Ty możesz zostać wolontariuszem, którego celem było pokazanie czytelnikom i sympatykom Biblioteki, jak wiele inicjatyw odbywa się w Bibliotece dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, wśród których dużą grupę stanowią podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dom na Jagiellońskiej”.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy,
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Dom na Jagiellońskiej” - Rembertów: Projekt opierał się na szkoleniach z zakresu animacji, dramy, autoprezentacji oraz konferansjerki dla wolontariuszy – wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 w Warszawie, którzy aktywnie angażują się w działania Domu Kultury. Zakres szkoleń był zbliżony do dotychczasowych działań wolontariuszy. Szkolenia służyły wzmocnieniu kompetencji wolontariuszy i ich warsztatu.
Dom Kultury "Rembertów",
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Nr 2 w Warszawie - Rembertów: Stworzenie na podstawie wywiadów z wolontariuszami i koordynatorami wolontariatu w domu kultury i bibliotece filmiku promującego wolontariat „Wolontariusz Zygfryd i tajemnica wielkiego eventu”, w postaci trzech serii przygodowo-instruktażowych na temat działalności wolontariusza.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy,
Dom Kultury "Wygoda"
Przeczytaj relację o partnerstwie w dzielnicy Rembertów - Śródmieście: Akcja tworzenia kartek świątecznych z życzeniami i podziękowaniami dla placówek medycznych ze Śródmieścia i Woli, które brały udział w walce z pandemią. Akcja poprzedzona była z udziałem wolontariuszy w cyklu pięciu warsztatów organizowanych przez Warszawski Dom Kaligrafii, gdzie wolontariusze poznawali różne techniki graficzne. W akcji wzięli udział seniorzy z Domu Społecznego Syrena - wiersz stworzony przez seniorów podczas zajęć poetyckich trafił na jedną z kartek w formie kaligramu. Wolontariusze przygotowali wystawę swoich dzieł online.
Dom Kultury Śródmieście,
Wolskie Centrum Kultury,
Dom Pomocy Społecznej Syrena
Przeczytaj relację o partnerstwie w dzielnicy Śródmieście - Targówek: Partnerstwo opierało się na wymianie dobrych praktyk, upowszechnianiu ich i promocji idei wolontariatu podczas wydarzeń odbywających się na przestrzeni całego roku: zakładania ogrodu społecznościowego w ramach wolontariatu rodzinnego, organizacji dni otwartych wolontariatu, Letniego Festiwalu Latawców oraz obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Wydarzeniom towarzyszyły warsztaty.
Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek,
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Przeczytaj relację o partnerstwie w dzielnicy Targówek - Targówek:
- promocja idei wolontariatu w Domu Kultury „ŚWIT” i Domu Kultury „Praga” w formie publikacji spotu promocyjnego w mediach społecznościowych,
- szkolenia dla wolontariuszy z zakresu wsparcia seniorów z sąsiedztwa w uczestniczeniu w kulturze w czasie pandemii,
- wymiana doświadczeń między wolontariuszami DK „Świt” i DK „Praga” w formie wizyt studyjnych.
Dom Kultury „ŚWIT”,
Dom Kultury "Praga" - Ursus: Zorganizowanie internetowego Flash-moba z okazji Narodowego Czytania 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy,
Dom Kultury „Arsus” - Ursus: Przeprowadzenie cyklu szkoleń dla wolontariuszy z którymi współpracuje Szkoła oraz Dom Kultury, w ramach Mazowieckich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”, Przeglądu filmowego „Dozwolone do 21” oraz Nocy Muzeów. Szkolenia dotyczyły obsługi programu graficznego Canva, autoprezentacji oraz pozyskiwania środków finansowych i były połączone odpowiednio z projektowaniem plakatu dotyczącego wydarzenia w szkole lub w Ośrodku Kultury „Arsus”, tworzeniem filmiku, prezentującego siebie lub swoje działanie szkolne/Ośrodka Kultury „Arsus”, zebraniem na dowolny cel pieniądzy w ramach zbiórki szkolnej/na kiermaszu.
Dom Kultury "Arsus",
LVI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego - Ursynów: Partnerstwo polegało na zaangażowaniu wolontariuszy ze szkół podstawowych w pomoc przy organizacji imprez kulturalnych Dzielnicowego Ośrodka Kultury. Elementem programu była też forma integracji wolontariuszy poprzez warsztaty z improwizacji prowadzone przez DOK - najpierw w każdej ze szkół, następnie dla wszystkich wolontariuszy w grupach mieszanych.
Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów,
Szkoła Podstawowa nr 384 im. Stanisława Staszica w Warszawie,
Szkoła Podstawowa nr 96 im Ireny Kosmowskiej w Warszawie - Wawer: W ramach partnerstwa zostało zorganizowanych 8 spotkań on-line (4 spotkania dla koordynatorów ze specjalistami, m.in. z Centrum Wolontariatu oraz 4 spotkania dla wolontariuszy - pod hasłem „Wawerscy wolontariusze razem, ale zdalnie” – podczas których wypracowany został wspólny projekt dla społeczności lokalnej).
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy,
Wawerskie Centrum Kultury - Wawer: Stworzenie wspólnej przestrzeni dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu w Dzielnicy Wawer na dachu Kulturoteki oraz przeprowadzenie szkoleń dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu z Wawra.
Wawerskie Centrum kultury,
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer,
nieformalna grupa zrzeszająca koordynatorów wolontariatu szkolnego z Wawra - korpus Solidarności.
Przeczytaj relację o partnerstwie w dzielnicy Wawer - Wola: Partnerstwo przy organizacji wolontariatu międzypokoleniowego, angażującego 10 wolontariuszy młodzieżowych oraz 10 wolontariuszy-seniorów. Projekt opierał się na stworzeniu międzypokoleniowych tandemów, planujących i realizujących we współpracy z mentorem projekty społeczne.
Wolskie Centrum Kultury,
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie,
CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia
Przeczytaj relację o partnerstwie w dzielnicy Wola - Żoliborz: Przeprowadzenie dla przedszkola warsztatów czytelniczych przy udziale wolontariuszy z ośmiu szkół działających na terenie Żoliborza oraz chętnych seniorów, zrekrutowanych przez koordynatora wolontariatu w Bibliotece. Zaangażowanie wolontariuszy opierało się na przygotowaniu materiałów edukacyjnych i prowadzeniu animacji dla dzieci.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz,
Przedszkole nr 131 w Warszawie
Program partnerstw instytucji na rzecz wolontariatu będzie kontynuowany w roku 2021. Zachęcamy do śledzenia aktualności na naszym portalu www.ochotnicy.waw.pl