Połączenie seniorów i licealistów w ramach projektu międzypokoleniowego poprzez wolontariat online w dobie pandemii i koordynowanie tego przez trzy różne instytucje brzmi jak mission impossible. Ale udało się! „Zbajtowani do działania” to projekt Wolskiego Centrum Kultury, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" i CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia, w ramach którego udało się zrealizować 9 mikroprojektów tworzonych przez tandemy senioralno-młodzieżowe.

W skład każdego tandemu wchodziła wolontariuszka senioralna z CAM "Nowolipie" oraz nastoletni wolontariusz lub wolontariuszka z CXIX LO im. J. Kuronia, albo WCK. Tandemy formowały się podczas warsztatów online, na których uczestnicy projektu dobierali się w pary na podstawie wspólnych gustów i zainteresowań. Każdy tandem miał do dyspozycji 200 złotych na realizację pomysłu. Niekiedy były one wypadkową wspólnych pasji, innym razem zaś impulsem do sięgnięcia do starych notatek, gromadzonych przez lata w szufladzie przepisów i „sposobów na”, które czekały tylko na kogoś, kto odkryje je na nowo i nada im nowoczesną formę.

Wśród przeprowadzonych działań królowały poradniki lifestylowe. Wśród nich należy wymienić: „Przepis na dobre samopoczucie w czasie pandemii” (również w formie filmu), który w przystępny sposób przypominał o prostych zasadach dbania o siebie, o których zapominamy zwłaszcza podczas izolacji; proste i szybkie przepisy kulinarne „Gotowanie dla dużych i małych”; niezwykle wysmakowany graficznie poradnik, dotyczący dbania o zdrowie i urodę „Piękna bez względu na wiek” oraz broszurę z instrukcją dla seniorów na temat korzystania z komunikatora WhatsApp. Materiały te będą w formie drukowanej dostarczane seniorom wraz z paczkami świątecznymi, zaś w wersji elektronicznej pojawią się na stronach partnerskich instytucji.

Zdjęcie poradnika dla seniorów o dobrym samopoczuciu w pandemii

Klikając tutaj pobierzesz poradnik "Przepis na lepsze samopoczucie w czasie pandemii"

Część poradników przybrała jedynie formę internetową, tak jak prezentacja „Aktywna kwarantanna”, która zawiera porady dotyczące ćwiczeń ruchowych wraz z filmami instruktażowymi dla osób chcących je wykonać oraz ekologiczny cykl „Zadbaj o nasz dom”, który oprócz tego, że zachęcał do wyjścia na spacer z workiem po najbliższej okolicy i posprzątania napotkanych po drodze śmieci, został utrwalony w formie filmowej za pomocą wywiadu z ekspertką oraz porad dotyczących segregowania odpadów udzielanych przez sam tandem wolontariacki.

W ramach projektu odbyły się również trzy otwarte wydarzenia online na platformie ZOOM. Prowadzone przez tandemowe wolontariuszki warsztaty z tworzenia świątecznych skrzatów, których cześć trafi również w prezencie do podopiecznych CAM Nowolipie oraz dwa kluby dyskusyjne: Dyskusyjny Klub Przyjaciół Zwierząt, na który „zbajtowane” wolontariuszki zapraszają ekspertów zajmujących się na co dzień zwierzętami (pierwszym gościem była koordynatorka wolontariatu w schronisku w Korabiewicach), drugi klub online to Kółko Czytelnicze „Zaksiążkowani”, które wokół grupy na Facebooku skupia osoby zainteresowane literaturą. Co miesiąc omawiana będzie nowa książka, a gospodarzem będzie inna osoba należąca do klubu. Pierwsze spotkanie dotyczyło „Podróży ludzi księgi” Olgi Tokarczuk i prowadziła je młodzieżowa wolontariuszka z tandemu opiekującego się klubem.

Projekt pomógł przede wszystkim zwiększyć umiejętności cyfrowe uczestników. Seniorzy musieli zmierzyć się z obsługą ZOOM-a, mediów społecznościowych, czy maila. Natomiast młodzież zyskiwała kompetencje w pracy z programami do montażu filmów, czy obróbki i projektowania grafiki. Dla seniorów był to również z pewnością sposób na wyrwanie się z samotności podczas pandemii. Wiele tandemów faktycznie się zaprzyjaźniło. Mimo iż projekt był z założenia online’owy, część uczestników już spotkała się w świecie realnym, a część chciałaby spotkać się po pandemii. Młodzież z kolei mogła poczuć większe, niż dotychczas poczucie sprawczości. Wchodziła w nową dla siebie rolę nauczyciela, kiedy pomagała partnerom w sytuacjach zagubienia się w rzeczywistości wirtualnej. Wejście w tę rolę było niejako wyjściem poza strefę własnego komfortu, bo wiązało się również z zetknięciem się z ocenianiem i otwartą krytyką, do której starsze pokolenie jest bardziej przyzwyczajone. Nowe dla obydwu grup było również często rozliczanie się z powierzonych w ramach projektu środków, które ułatwił warsztat z elementów pracy projektowej. Niosło za sobą również nowe wyzwania: planowanie budżetu, negocjowanie z firmami, dbałość o faktury i poznawanie nowych rodzajów dokumentów (faktura pro forma). Cześć swoich środków uczestnicy przeznaczyli na cele charytatywne, dzieląc się zakupionymi materiałami ze schroniskami lub domami dziecka.

Okładka książki kucharskiej "Gotowanie dla dużych i małych"

Największym plusem było zbliżenie się obydwu grup, obalanie stereotypów na temat nieznanej sobie grupy wiekowej, znalezienie wspólnych pasji, zwiększenie pokładów empatii, zrozumienia i cierpliwości do osób tak od nas różnych, ale przecież i tak podobnych. O sukcesie tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że grupa zaciera ręce na popandemiczne spotkanie kulinarne z przepisami znajdującymi się w jednym z projektowych poradników, a wiele tandemów myśli już o następnych projektach. Przynajmniej trzy z nich zakładają kontynuację.

Oczywiście nie wszystko się udało. Technologia płatała figle i nie wszystkie efekty pracy udało się zapisać w formie nagrań. Jak to w pandemii, nie obyło się również bez problemów kadrowych. Pierwotnie zakładaliśmy uczestnictwo dziesięciu tandemów, jednak w trakcie realizacji działań jedna uczennica LO Kuronia oraz jedna seniorka zrezygnowały z uczestnictwa. Na szczęście pozostawione przez nie partnerki szybko znalazły wspólny język i zrealizowały działanie. Zupełnie jak instytucje, które w okołopandemicznym chaosie umiały być na tyle elastyczne i nowoczesne, żeby skutecznie bajtować do działania!

Koordynatorzy projektu:
Leszek Nurzyński (WCK)
Dominika Witkowska (CAM Nowolipie)
Sylwia Skowrońska (LO Kuronia)

Opieka merytoryczna:
Angela Zielińska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”)

Warsztaty:
Julita Gopsz-Stasiak
Dominika Małocha
Małgorzata Stanowska
Angela Zielińska

Wszystkie materiały przygotowane przez wolontariuszy dostępne są na stronie projektu: https://wck-wola.pl/projekt/zbajtowani-do-dzialania/


Artykuł nadesłany przez Leszka Nurzyńskiego, Wolskie Centrum Kultury


Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". 


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z ralizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu. 


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!