Połączenie seniorów i licealistów w ramach projektu międzypokoleniowego poprzez wolontariat online w dobie pandemii i koordynowanie tego przez trzy różne instytucje brzmi jak mission impossible. Ale udało się! „Zbajtowani do działania” to projekt Wolskiego Centrum Kultury, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" i CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia, w ramach którego udało się zrealizować 9 mikroprojektów tworzonych przez tandemy senioralno-młodzieżowe.
W skład każdego tandemu wchodziła wolontariuszka senioralna z CAM "Nowolipie" oraz nastoletni wolontariusz lub wolontariuszka z CXIX LO im. J. Kuronia, albo WCK. Tandemy formowały się podczas warsztatów online, na których uczestnicy projektu dobierali się w pary na podstawie wspólnych gustów i zainteresowań. Każdy tandem miał do dyspozycji 200 złotych na realizację pomysłu. Niekiedy były one wypadkową wspólnych pasji, innym razem zaś impulsem do sięgnięcia do starych notatek, gromadzonych przez lata w szufladzie przepisów i „sposobów na”, które czekały tylko na kogoś, kto odkryje je na nowo i nada im nowoczesną formę.
Wśród przeprowadzonych działań królowały poradniki lifestylowe. Wśród nich należy wymienić: „Przepis na dobre samopoczucie w czasie pandemii” (również w formie filmu), który w przystępny sposób przypominał o prostych zasadach dbania o siebie, o których zapominamy zwłaszcza podczas izolacji; proste i szybkie przepisy kulinarne „Gotowanie dla dużych i małych”; niezwykle wysmakowany graficznie poradnik, dotyczący dbania o zdrowie i urodę „Piękna bez względu na wiek” oraz broszurę z instrukcją dla seniorów na temat korzystania z komunikatora WhatsApp. Materiały te będą w formie drukowanej dostarczane seniorom wraz z paczkami świątecznymi, zaś w wersji elektronicznej pojawią się na stronach partnerskich instytucji.
Klikając tutaj pobierzesz poradnik "Przepis na lepsze samopoczucie w czasie pandemii"
Część poradników przybrała jedynie formę internetową, tak jak prezentacja „Aktywna kwarantanna”, która zawiera porady dotyczące ćwiczeń ruchowych wraz z filmami instruktażowymi dla osób chcących je wykonać oraz ekologiczny cykl „Zadbaj o nasz dom”, który oprócz tego, że zachęcał do wyjścia na spacer z workiem po najbliższej okolicy i posprzątania napotkanych po drodze śmieci, został utrwalony w formie filmowej za pomocą wywiadu z ekspertką oraz porad dotyczących segregowania odpadów udzielanych przez sam tandem wolontariacki.
W ramach projektu odbyły się również trzy otwarte wydarzenia online na platformie ZOOM. Prowadzone przez tandemowe wolontariuszki warsztaty z tworzenia świątecznych skrzatów, których cześć trafi również w prezencie do podopiecznych CAM Nowolipie oraz dwa kluby dyskusyjne: Dyskusyjny Klub Przyjaciół Zwierząt, na który „zbajtowane” wolontariuszki zapraszają ekspertów zajmujących się na co dzień zwierzętami (pierwszym gościem była koordynatorka wolontariatu w schronisku w Korabiewicach), drugi klub online to Kółko Czytelnicze „Zaksiążkowani”, które wokół grupy na Facebooku skupia osoby zainteresowane literaturą. Co miesiąc omawiana będzie nowa książka, a gospodarzem będzie inna osoba należąca do klubu. Pierwsze spotkanie dotyczyło „Podróży ludzi księgi” Olgi Tokarczuk i prowadziła je młodzieżowa wolontariuszka z tandemu opiekującego się klubem.
Projekt pomógł przede wszystkim zwiększyć umiejętności cyfrowe uczestników. Seniorzy musieli zmierzyć się z obsługą ZOOM-a, mediów społecznościowych, czy maila. Natomiast młodzież zyskiwała kompetencje w pracy z programami do montażu filmów, czy obróbki i projektowania grafiki. Dla seniorów był to również z pewnością sposób na wyrwanie się z samotności podczas pandemii. Wiele tandemów faktycznie się zaprzyjaźniło. Mimo iż projekt był z założenia online’owy, część uczestników już spotkała się w świecie realnym, a część chciałaby spotkać się po pandemii. Młodzież z kolei mogła poczuć większe, niż dotychczas poczucie sprawczości. Wchodziła w nową dla siebie rolę nauczyciela, kiedy pomagała partnerom w sytuacjach zagubienia się w rzeczywistości wirtualnej. Wejście w tę rolę było niejako wyjściem poza strefę własnego komfortu, bo wiązało się również z zetknięciem się z ocenianiem i otwartą krytyką, do której starsze pokolenie jest bardziej przyzwyczajone. Nowe dla obydwu grup było również często rozliczanie się z powierzonych w ramach projektu środków, które ułatwił warsztat z elementów pracy projektowej. Niosło za sobą również nowe wyzwania: planowanie budżetu, negocjowanie z firmami, dbałość o faktury i poznawanie nowych rodzajów dokumentów (faktura pro forma). Cześć swoich środków uczestnicy przeznaczyli na cele charytatywne, dzieląc się zakupionymi materiałami ze schroniskami lub domami dziecka.
Największym plusem było zbliżenie się obydwu grup, obalanie stereotypów na temat nieznanej sobie grupy wiekowej, znalezienie wspólnych pasji, zwiększenie pokładów empatii, zrozumienia i cierpliwości do osób tak od nas różnych, ale przecież i tak podobnych. O sukcesie tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że grupa zaciera ręce na popandemiczne spotkanie kulinarne z przepisami znajdującymi się w jednym z projektowych poradników, a wiele tandemów myśli już o następnych projektach. Przynajmniej trzy z nich zakładają kontynuację.
Oczywiście nie wszystko się udało. Technologia płatała figle i nie wszystkie efekty pracy udało się zapisać w formie nagrań. Jak to w pandemii, nie obyło się również bez problemów kadrowych. Pierwotnie zakładaliśmy uczestnictwo dziesięciu tandemów, jednak w trakcie realizacji działań jedna uczennica LO Kuronia oraz jedna seniorka zrezygnowały z uczestnictwa. Na szczęście pozostawione przez nie partnerki szybko znalazły wspólny język i zrealizowały działanie. Zupełnie jak instytucje, które w okołopandemicznym chaosie umiały być na tyle elastyczne i nowoczesne, żeby skutecznie bajtować do działania!
Koordynatorzy projektu:
Leszek Nurzyński (WCK)
Dominika Witkowska (CAM Nowolipie)
Sylwia Skowrońska (LO Kuronia)
Opieka merytoryczna:
Angela Zielińska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”)
Warsztaty:
Julita Gopsz-Stasiak
Dominika Małocha
Małgorzata Stanowska
Angela Zielińska
Wszystkie materiały przygotowane przez wolontariuszy dostępne są na stronie projektu: https://wck-wola.pl/projekt/zbajtowani-do-dzialania/
Artykuł nadesłany przez Leszka Nurzyńskiego, Wolskie Centrum Kultury
Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy".
W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z ralizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu.
Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!