Wawerskie Centrum Kultury Filia Falenica w partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wawer zorganizowało projekt pod tytułem "Wolontariat na dachu: cykl wydarzeń." Projekt był w całości realizowany ze środków przyznanych w ramach dofinansowania partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w ramach projektu Ochotnicy warszawscy

Iskrą powstania projektu były: potrzeba zwiększenia wiedzy osób zaangażowanych w wolontariat w dzielnicy Wawer, zaaranżowania przestrzeni na potrzeby działań wolontariackich, a także promocja wolontariatu wśród mieszkańców.

W dniach 2-10 grudnia 2020 r. zostały przeprowadzone szkolenia on-line dla koordynatorów wolontariatu z wawerskich szkół podstawowych, Wawerskiego Centrum Kultury, Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer oraz szkolenia dla wolontariuszy. Prowadzącą była Marta Walkowska-Lipko, kierowniczka Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego, certyfikowany trener Akademii Trenerskiej NGO, autorka artykułów i komentarzy eksperckich z zakresu wolontariatu.
Tematyka szkoleń dla koordynatorów i opiekunów dotyczyła m.in. prawnych aspektów działań związanych z wolontariatem, rekrutacji i promocji, pracy projektowej. W szkoleniach wzięło udział 7 uczestników. Tematyka szkoleń dla wolontariuszy to m.in. ABC wolontariusza - czym jest wolontariat, prawa i obowiązki wolontariusza, odkrywanie własnego potencjału, budowanie aktywnej postawy. Przeszkolono 9 uczestników. 

Zdjęcie przestrzeni dla wolontariuszy na dachu Kulturoteki: ustawione zielone leżaki i parasole

Motywacją do powstania pomysłu na działania była również chęć wykorzystania przestrzeni na dachu nowo oddanego budynku Kulturoteki w osiedlu Falenica. Jest to budynek, w którym mieszczą się instytucje partnerskie projektu czyli falenickie filie: Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej. Przestrzeń jest zabezpieczona barierkami i wyłożona płytami chodnikowymi, z dachu widać panoramę Warszawy. W ciepłych miesiącach z powodzeniem można przenieść część działań z Kulturoteki do tej przestrzeni – istniała potrzeba jej zagospodarowania. W ramach projektu zostały zakupione leżaki, stoliki i parasole (a także całoroczna roślinność), umożliwiające prowadzenie spotkań, szkoleń i wydarzeń integrujących wszystkie osoby zaangażowane w wolontariat. Dodatkowo zostało zakupione wyposażenie biurowe niezbędne do prowadzenia spotkań i szkoleń z wolontariuszami w Kulturotece.

Efektem realizacji projektu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności 16 uczestników, których działania przyczynią się do rozwoju wolontariatu w dzielnicy. Powstała również odpowiednio wyposażona przestrzeń na przyszłe spotkania.

Artykuł nadesłany przez Marcina Świderskiego, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer


Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". 


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z ralizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu. 


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!