Projekt „Wolontariat – to co nakręca mnie do działania” to zadanie, którego celem było wsparcie promocji i organizacji wolontariatu w Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 49 przy ul. Księcia Ziemowita 16, będącej filią Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

"Nasz projekt koncentrował się na promocji idei wolontariatu wśród mieszkańców Warszawy, w tym mieszkańców Targówka" - relacjonuje Magdalena Nowak-Żółkowska z CKiA Targówek. Działania w obszarze wolontariatu przyjęły w tym roku formę glównie akcyjną. Bardzo bliska stała się nam również idea wolontariatu rodzinnego, z uwagi na to, że odbiorcami działań CKiA są przede wszystkim rodziny. Dlatego w tym roku skupiliśmy się na wolontariacie akcyjnym z ich udziałem.

Ogród społecznościowy

Wystarczyła odrobina przestrzeni i tak powstał ogród społecznościowy, którym opiekowały się w okresie letnim dzieci wraz z rodzicami. Ci wszyscy, którzy zaangażowali się w nasze mini projekty, to osoby, które chętnie podejmują się różnych zadań i tą postawą dawały przykład swoim dzieciom. W projektach tych dziecko pod opieką rodzica mogło uczyć się jak działać na rzecz innych i angażować się w działania społeczne.

Sąsiedzi sadzący rośliny w ogródku sąsiedzkim

Sąsiedzi sadzący rośliny w ogródku sąsiedzkim

Donica z kwiatami oraz etykietą z imionami sąsiadów, którzy je zasadzili

Tworzenie zabawek dla zwierząt czekających na adopcję

Dzięki niezwykłej kreatywności i pomysłowości młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 58 powstały zabawki dla psów i kotów, czekających na adopcję. Podczas „Festiwalu Latawców” mieliśmy czas na świętowanie tego, że wszyscy wspólnie działamy na rzecz innych. W ten sposób małymi kroczkami przyczyniamy się do budowania odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego i naszej małej społeczności, która rozrasta się z roku na rok.

Dziewczyna splatająca z lin szarpak dla psa

Kot bawiący się zabawką DIY

Wystawa latawców i ogłoszeń sąsiedzkich podczas Festiwalu latawców; treść ogłoszenia: Pomoc w wyprowadzaniu psa na spacer

Artykuł nadesłany przez Magdalenę Nowak-Żółkowską, Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek


Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z realizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami 
na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji
czy dzielenia się dobrymi praktykami!