Rok 2020 był rokiem pełnym wyzwań. Pandemia nieodwracalnie zmieniała rzeczywistość i warunki dotychczasowej pracy wielu bibliotek i ośrodków kultury. Sprostali jej jednak młodzi ludzie, którzy wzięli udział w akcji "Dzielmy się pasją do literatury", zorganizowanej wspólnie przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy oraz Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 301 imienia Januszka Korczaka, w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.

Projekt miał na celu upowszechnianie znajomości literatury dziecięcej i młodzieżowej wśród uczniów, promocję idei wolontariatu wśród młodych mieszkańców Warszawy i ich rodziców, a także zwiększenie dostępności literatury w formie cyfrowej – wyjaśnia Anna Skrobisz, koordynator projektu ze strony biblioteki. Dzięki materiałom udostępnianym przez serwis wolnelektury.pl, wolontariusze z SP 301 otrzymali teksty niezbędne do nagrywania audiobooków. Każdy z ochotników - w domowym zaciszu – nagrywał lektury, z których będą mogli korzystać inni uczniowie szkół podstawowych. Nagrane materiały zostały udostępnione między innymi na Facebook’u i kanale YouTube projektu oraz platformie bibliotecznej online.bibliotekabemowo.pl. Wolontariusze mogli śledzić postępy swoje i swoich rówieśników, odwiedzając fanpage: "Ochotnicy warszawscy - wolontariat w bemowskiej Bibliotece Publicznej" poświęcony niniejszemu przedsięwzięciu. Uczniowie wysłali nam także swoje zdjęcia zrobione podczas nagrywania, dzięki czemu powstał kolaż uwieńczający realizację tego projektu - mówi Marta Szarwas-Stabińska - opiekun Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 301.

Plakat promujący projekt "Dzielmy się pasją do literatury"

Wszyscy wolontariusze, którzy przyczynili się do powstania nagrań byli zadowoleni z efektów swojej pracy. Tworzenie audiobooków dało im możliwości pokazania oraz doskonalenia swoich umiejętności. Takie działania mają pozytywny wpływ na kształtowanie się osobowości młodego człowieka. Wolontariusze czerpiąc radość z tworzenia czegoś dla innych mieli okazję zaistnieć w mediach społecznościowych i pokazać, że każdy może wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Takie działania zwiększają u młodych ludzi wiarę w siebie oraz we własne umiejętności, pobudzają kreatywność oraz dają poczucie bycia potrzebnym. Umieszczenie nagrań w Internecie zwraca uwagę odbiorców na działalność wolontariacką.

Kolaż składający się z 9 zdjęć, z których każde przedstawia sylwetkę wolontariusza czytającego książkę i/lub nagrywającego audiobook

W akcji wzięło udział dwunastu uczniów, a efektem pracy tych młodych ludzi było otrzymanie przez bibliotekę 30 nowych audiobooków, które z pewnością będą cieszyć się dużym powodzeniem wśród innych uczniów. Z materiałów mogą korzystać nie tylko czytelnicy biblioteki oraz uczniowie SP 301, ale wszystkie zainteresowane dzieci i młodzież z całego kraju. Można śmiało powiedzieć, że projekt zakończył się sukcesem na wielu płaszczyznach, a nawiązana współpraca partnerska może w przyszłości zaowocować innymi równie ciekawymi działaniami.

Artykuł nadesłany przez Annę Skrobisz, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo


Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". 


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z realizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu. 


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami
na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji
czy dzielenia się dobrymi praktykami!