W 2020 roku w dzielnicy Bielany powstało partnerstwo na rzecz wolontariatu zawiązane pomiędzy Bielańskim Ośrodkiem Kultury oraz Szkołą Podstawową Nr 273 - Szkoła Filialna Im. Zygmunta Sokołowskiego. W ramach wspólnego projektu zrealizowano kilka działań, wielopłaszczyznowo wspierających lokalny wolontariat, których motywem przewodnim była natura i przyroda.

Projekt rozpoczęły warsztaty Dziki dzień w lesie - Sąsiedzka wyprawa do lasu prowadzone przez Łukasza Tuleja – instruktora survivalu, który w trakcie spaceru z wolontariuszami oraz sąsiadami uczył m.in. rozpoznawać leśne rośliny jadalne. W trakcie tej wyprawy uczestnicy zebrali trzy ogromne worki pełne śmieci pozostawionych w lesie przez inne osoby. Finałem tego spotkania były warsztaty z dzikiej kuchni. Łukasz Tulej pokazywał jak z leśnych darów zebranych w trakcie spaceru przygotować pyszne przekąski - powstały pieczone frytki z topinamburu, chwaściaki czyli placki z chwastów oraz zdrowe chipsy czyli prażone rośliny leśne.

Zdjęcie: sceneria leśna, w centrum uwagi jest instruktor survivalu, wskazujący właściwości wybranej rośliny, o której opowiada, na pierwszym planie dziecko i osoba dorosła, którzy są odwróceni do nas plecami

Zdjęcie: sceneria leśna, na zdjęciu grupa kilku osób zbierających śmieci w lesie

Instruktor survivalu przygotowujący potrawę z dzikich roślin jadalnych, oraz chłopiec przyglądający się gotowaniu

Kolejnym działaniem było zorganizowanie Sąsiedzkiej wymienialni roślin. Punkt wymiany roślin został przygotowany w dwóch lokalizacjach: jedna w Szkole Podstawowej, druga w Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury. To miejsce, w którym można wymienić się roślinami doniczkowymi, ziołami czy roślinami ogrodowymi. Punkt działa na zasadzie rotacyjnej: można przynieść swoją roślinę lub zaszczepkę, a w zamian zabrać roślinę przyniesioną przez kogoś innego. Punktami na co dzień opiekują się wolontariusze, którzy dbają o ich stan, obsługują wymiany i do każdej rośliny przygotowują tzw. „instrukcja pielęgnacji” aby nowy właściciel wiedział jak prawidłowo o taką roślinkę zadbać. 

Wymienialnia roślin: kilkanaście kwiatów doniczkowych jest ustawionych na czterech białych skrzynkach, w tle fototapeta - kolaż z czarno-białych zdjęć

Aby ułatwić wolontariuszom oraz odbiorcom pracę z roślinami powstał tutorial, który miał premierę w ramach Zielonego Dnia Życzliwości. Do współpracy zaproszony został Piotr Sosnowski, znany w mediach społecznościowych jako Sosna i jego sadzonki – miejski ogrodnik i roślinny aktywista, działający na terenie Warszawy. Film ten jest instrukcją jak dbać o rośliny, jak bezpiecznie je przesadzać, rozsadzać oraz tworzyć zaszczepki. 

Scena kręcenia filmu instruktażowego dotyczącego pielęgnacji roślin doniczkowych; na pierwszym planie kamerzysta, na drugim planie, Piotr Sosnowski, miejski ogrodnik przy stole zastawionym kwiatami doniczkowymi

W ramach Zielonego Dnia życzliwości dla sąsiadów, z inicjatywy szkolnego koła wolontariatu, zorganizowana została zbiórka żywności dla seniorów i rodzin z najbliższej okolicy, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W ramach dnia życzliwości dary te trafiły do pakietów życzliwości przygotowanych dla naszych sąsiadów, z dobrym słowem wsparcia i informacjami o wolontariacie w okolicy. Paczki zostały rozwiezione bezkontaktowo - rozwieszane były na płotach naszych sąsiadów.

Gotowe paczki i produkty żywnościowe, artykuły stoją na podłodze i na szafkach

Ostatnim elementem tego projektu jest stworzenie punktu komunikacyjnego dla sąsiadów. Przy wejściu do instytucji pojawiła się tablica, na której wolontariusze, sąsiedzi i inni uczestniczy wydarzeń będą mogli podzielić się miłym słowem, napisać czego potrzebują albo czego mogą nauczyć innych. To ma być swego rodzaju „Hydepark”, który nie ma sztywnych reguł. Ma służyć do przelewania na papier i pozostawiania na tablicy tego, co akurat człowiekowi w sercu gra.

Artykuł nadesłany przez Katarzynę Sulejewską, Bielański Ośrodek Kultury


Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z realizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami 
na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji
czy dzielenia się dobrymi praktykami!