„Magiczne Słowa” to ambitny projekt, który zrodził się z prostego pomysłu - by podziękować personelowi medycznemu za trud walki z pandemią COVID-19. "Powstał pomysł, by te podziękowania stworzyli wolontariusze. Najpierw wymyśliliśmy, aby miały one postać kartek świątecznych" - relacjonuje Małgorzata Obrimska, koordynatorka wolontariatu w Domu Kultury Śródmieście. "Potem pomyśleliśmy: a co by się stało, gdyby zamiast setek malutkich kartek, każda z placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, otrzymała jedną wielką kartkę z życzeniami i podziękowaniami od warszawiaków? Tak zrodził się pomysł na wystawę wielkoformatowych kartek kaligraficznych, których autorami zostali wolontariusze".

Inicjatorem akcji jest Dom Kultury Śródmieście, a dzięki bogatemu doświadczeniu Wolskiego Centrum Kultury i zaangażowaniu Warszawskiego Domu Kaligrafii pomysł ten został wcielony w życie. Do współpracy zaprosiliśmy Patryka Martusia i Barbarę Galińską z Warszawskiego Domu Kaligrafii. Ich zadaniem było nauczenie wolontariuszy sekretów pięknego liternictwa.

Podczas cyklu pięciu warsztatów uczestnicy projektu poznali różne techniki kaligrafii, które wykorzystali do wykonania swoich prac. Każdy z wolontariuszy wybrał styl, w którym stworzył swoją wielką „pocztówkę”. Prace powstawały pod czujnym i troskliwym okiem prowadzących warsztaty mistrzów, gotowych w każdej chwili służyć pomocą swoim uczniom. Po ogłoszeniu naboru do projektu okazało się, że spotkał się on z dużym odzewem społecznym – udziałem w projekcie zainteresowało się więcej chętnych, niż mieliśmy miejsc. Ostatecznie projekt realizowało 15 osób, w tym również przedstawiciele młodzieży – dwie osoby w wieku 13 lat oraz po jednej w wieku 14 i 16 lat.

Zdjęcie z warsztatów kaligrafii, przedstawiające kilka osób w pracowni artystycznej, przygotowująch projekty kaligrafii

Ze względu na kolejne obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się pandemii, wbrew początkowym założeniom, część warsztatów i samą wystawę przenieśliśmy do świata wirtualnego, zaś swoje podziękowania mieszkańcy stolicy nadsyłali mailowo. Pomimo trudności związanych z koniecznością zmiany planów, efekt przerósł nasze oczekiwania.

20 listopada 2020 r., podczas wernisażu, odbyła się premiera internetowej galerii prac zamieszczonych na dedykowanej jej stronie www.magiczneslowa.pl, której autorem jest Patryk Martuś. Otwarcie interaktywnej wystawy zainaugurowało spotkanie uczestników i realizatorów projektu, podczas którego wolontariusze opowiedzieli o procesie powstawania swoich prac.

Zdjęcie z warsztatów kaligrafii przedstawiające w przybliżeniu proces tworzenia kaligrafii - zbliżenie na kartkę papieru niebieskim napisem "słowa", tworzonym krawędzią sześciennego przedmiotu zanurzonego w farbie

Kolejnym etapem realizacji projektu było zebranie do 2 grudnia 2020 r. życzeń od mieszkańców Warszawy. Najciekawsze trafiły na planszę, która została dołączona w formie kolażu do każdej z prac. Transmisję on-line tego wydarzenia obejrzało blisko 900 osób.

Finisaż odbył się 5 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, i choć początkowo miał być on wielką fetą połączoną z malowaniem muralu promującego wolontariat, to ostatecznie stał się kameralnym spotkaniem z gośćmi - wolontariuszami projektu Medycy na Ulicy, prowadzonego przez Fundację Fortior, którym to jedna z naszych wolontariuszek dedykowała swoją wielkoformatową pracę. W trakcie spotkania odbyła się też ciekawa dyskusja o istocie wolontariatu oraz zostały zaprezentowane nadesłane przez warszawiaków życzenia i podziękowania. Spotkaniu towarzyszyło nam, tym razem on-line, około 400 widzów, zaś promowanie przy tej okazji idei wolontariatu przenieśliśmy na fale Radia Eska.

Wolontariusze, zainspirowani naszym projektem, odkryli i rozwinęli swoje umiejętności artystyczne, tworząc karty, które śmiało możemy nazwać dziełami sztuki. Podzielili się też z nami swoją ogromną wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Pokazali nam, jak niezwykle cennym jest okazywanie wdzięczności tym, którzy nie bacząc na zagrożenie własnego, ratują cudze życie.

Kartka wykonana technią kaligrafii: na białym tle czarny napis "Ludzie nie mogą obejść się bez ludzi - dziękuję", oraz czerwone odbitki słowa "ludzie" w większym niż napis formacie, stanowiące dodatkowe tło kartki

Od wolontariuszy zależał nie tylko wymiar artystyczny projektu, ale również jego wymiar społeczny. Decyzja, do których placówek medycznych zostaną przekazane wykonane kaligrafią karty wraz z dołączonymi podziękowaniami, pozostała w ich zakresie. Niektóre wybory były bardzo osobiste. Wiele osób zawdzięcza swoje zdrowie konkretnym lekarzom. A choć kartki wiążą się z okresem świątecznym, to zdecydowaliśmy jednak poczekać z ich wręczeniem na koniec narodowej kwarantanny, gdyż wolontariusze pragnęli osobiście przekazać swoje prace.

Współpraca sąsiadujących ze sobą Domu Kultury Śródmieście i Wolskiego Centrum Kultury stanowi przykład dobrych praktyk w zakresie budowania partnerstw. Pozwoliła ona na zebranie przez obie instytucje nowych doświadczeń w rozwijaniu wolontariatu oraz umożliwiła zmierzenie się z jego problematyką. Szczególnym wyzwaniem była dynamika pandemii, która wymagała od nas elastyczności działań i przystosowania projektu do panujących warunków i możliwości. Możemy tu powiedzieć, że owocna współpraca na płaszczyźnie organizacyjnej i artystycznej przyniosła obu instytucjom wiele korzyści, których osiągnięcie w innej sytuacji nie byłoby możliwe.

Artykuł przygotowany przez Leszka Nurzyńskiego (Wolskie Centrum Kultury) oraz Małgorzatę Obrimską (Dom Kultury Śródmieście)


Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu,
finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy".


W 2020 roku powstało 19 partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu w Warszawie. Relacja z realizacji każdego z partnerstw zostanie opublikowana na Miejskim Portalu Wolontariatu.


Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się pochwalić Waszymi działaniami
na Miejskim Portalu Wolontariatu?

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji
czy dzielenia się dobrymi praktykami!