W tym roku świętowaliśmy 20-lecie wolontariatu w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzielnicy Ochota, poznając historię i dokonania, a także sposób na lokalne partnerstwa. A to wszystko w ramach corocznych obchodów Dnia Koordynatora Wolontariatu.
Głównym punktem naszego spotkania była Warszawska Debata Wolontariacka "Wolontariat kompetencji". O wolontariuszach-ekspertach rozmawiali: Beata Ciszkowska z Fundacji Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewiczaim. Macieja Bednarkiewicza, Sabina Białek z Fundacji K.I.D.S. Klubu innowatorów dziecięcych szpitali oraz Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Debatę prowadziła Joanna Garsztka z Muzeum Historii Polski.
Dyskusja toczyła się wokół zarządzania kompetencjami, korzyści dla organizacji i dla wolontariuszy, oraz tego czy w wolontariacie kompetencji chodzi tylko o eksperckość. Prelegenci podczas spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jednocześnie podkreślali, że pomimo tego, iż w każdej z organizacji wolontariat wygląda inaczej, to elementem, który łączy je wszystkie jest poczucie wielkiej wartości i kapitału, który dają szeroko rozumiane kompetencje.
Po debacie tradycyjnie rozstrzygnęliśmy dwa konkursy: „Pokaż się z dobrej strony” prezentujący najlepszą ofertę o wolontariacie oraz „Koordynator wolontariatu 2023” doceniający działalność osób koordynujących wolontariat.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Oto jak prezentują się wyniki:
Konkurs „Koordynator Wolontariatu Roku 2023”
Poniższe opisy powstały w oparciu o zgłoszenia sylwetek koordynatorów, przesłane przez wolontariuszy.
I Miejsce - Beata Ciszkowska, Fundacja Academia Iuris im. Macieja Bednarkiewicza
Pani Beata Ciszkowska odnalazła się doskonale w roli koordynatorki wolontariatu. W ciągu miesiąca od przejęcia funkcji bez trudu wdrożyła się w działania i rozpoczęła wspieranie licznej grupy wolontariuszy. Świadczy o tym chociażby fakt szybkiego reagowania na sygnalizowane ich potrzeby. Przykładem są końcoworoczne ankiety, dzięki którym zauważyła potrzebę wsparcia psychologicznego i w odpowiedzi na nią zdobyła środki finansowe na zapewnienie tego wsparcia. Pani Beata nie tylko rozumie idee wolontariatu i działania na rzecz dobra wspólnego, ale przede wszystkim potrafi skutecznie zachęcić do działania.
II Miejsce - Maria Bliźniak, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Co łączy wszystkich wolontariuszy w Muzeum POLIN? Wspaniały kontakt z Panią Marią Bliźniak. Koordyntorka znana jest między innymi z tego, że zawsze służy wsparciem. Przybiera ono różną formę: kontaktu z odpowiednimi osobami czy też organizacji potrzebnych szkoleń. Pani Maria dba także o to, aby wolontariusze czuli się odpowiednio docenieni, dlatego co roku organizowane jest dla nich wyjątkowe spotkanie z okazji Dnia Wolontariusza, gdzie podsumowują dany rok, otrzymują upominki i podziękowania.
III Miejsce - Joanna Piotrowska, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie
Pani Joanna Piotrowska sprawując funkcję koordynatorki stwarza wyjątkowo przyjazną atmosferę do działań wolontariackich. Opisywana jest jako osoba aktywnie uczestnicząca we wszystkich wolontariackich inicjatywach, włącznie z tymi obejmującymi działania integrujące. Dzięki swojej dbałości o dobre relacje zna osobiście każdego wolontariusza, co przekłada się na fakt, że mogą oni realizować własne zainteresowania w ZOO. Swoją postawą nie tylko potrafi zachęcić do działania największych sceptyków, ale także zainspirować.
Konkurs „Pokaż się z dobrej strony”
I Miejsce - Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Fundacja Wszystkie Mazurki Świata prezentując ofertę wolontariatu podczas jesiennej edycji Festiwalu w sposób bardzo szczegółowy opisała zarówno zadania, jak i świadczenia dla wolontariusza. Z ogłoszenia można także wyczytać sposób patrzenia na wolontariat przez pryzmat dużej odpowiedzialności i kluczowej roli dla funkcjonowania wydarzenia. Świadczy o tym chociażby precyzyjnie rozpisany wymiar zaangażowania, jak i prośba o uważne zapoznanie się z całą ofertą przed aplikacją na wolontariat.
II Miejsce - Fundacja Terapia to NIE WSTYD
Ogłoszenie o wolontariacie podczas IV edycji kampanii „Terapia to nie wstyd” zawiera zrozumiale i wyczerpująco przygotowany opis projektu, który został przedstawiony w sposób interesujący i angażujący. Jednocześnie oferta jest przystępna i otwiera się na osoby, które mogą się zastanawiać, czy sprostają zaangażowaniu się w wolontariat. Zadania wolontariusza przedstawiono bardzo szczegółowo, dzięki czemu osoba zgłaszająca się na wolontariat otrzymuje informacje zarówno o charakterze czynności, jak i o elementach potrzebnych do jej wykonania. Na wyróżnienie zasługują także wyszczególnione świadczenia dla wolontariusza, w których mocno wybrzmiewają korzyści rozwojowe.
III Miejsce - Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego
Oferta „Podziel się swoim talentem, pasją, zainteresowaniami! Zostań Wolontariuszem i poprowadź zajęcia dla Seniorów!” została przedstawiona jako wspaniała wakacyjna przygoda, podczas której wolontariusze wykorzystując własne pasje i umiejętności, w zamian otrzymują poczucie sprawczości i rozwoju. Oprócz szczegółowych informacji dotyczących organizacji i kwestii formalnych na korzyść oferty działa jej przejrzyste wyszczególnienie dodatkowych wymagań względem wolontariusza. Korespondują one ze świadczeniami, które oferuje organizator, pokazując, że wolontariat opiera się na komunikacji i wzajemnym zrozumieniu potrzeb obydwóch stron: wolontariusza i organizatora.
Oferta "Wolontariat na wakacje! Zostań Wolontariuszem i poprowadź zajęcia dla Seniorów!"
Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność. Do zobaczenia za rok!
Oprócz trzech ofert, które zdobyły nagrody, w konkursie wyróżniliśmy także oferty od ponizszych organizatorów: Stowarzyszenie Q Rozwojowi, Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,Klikając, opuszczasz stronę Stowarzyszenie Soczewka Kultury, Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego, Centrum Lokalne Żoliborz,Klikając, opuszczasz stronę Fundację Terapia to NIE WSTYD, Fundację Przestrzeń Filmowa oraz Fundację Leny Grochowskiej.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w oddzielnym artykule na naszym portalu.
„Wydarzenie jest realizowane we współpracy miasta stołecznego Warszawy i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, jako część działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu”, realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy”.