Nadszedł czas na ogłoszenie pierwszych tegorocznych laureatów w konkursie "Pokaż się z dobrej strony!". W okresie od stycznia do marca 2023 r. na Miejskim Portalu Wolontariatu ochotnicy.waw.pl opublikowano ponad 100 ofert wolontariatu. To naprawdę intensywny początek roku. Wolontariusze byli zapraszani do współpracy przez warszawskie instytucje oraz organizacje pozarządowe.

Idealne ogłoszenie zawiera wszystkie niezbędne elementy: opis projektu, jego czytelny i konkretny cel, ważne terminy, które mają wpływ na podjęcie decyzji o zaangażowaniu się w wolontariat, jak również precyzyjnie określone zadania dla wolontariuszy. Oczekiwania wobec wolontariuszy powinny być jasno sformułowane. Warto również w atrakcyjny sposób opisać świadczenia dla wolontariuszy, zarówno te obowiązkowe (porozumienie i ubezpieczenie), jak i dodatkowe.

Przy tworzeniu dobrego ogłoszenia liczy się rzeczywista chęć współpracy z wolontariuszami oraz dbałość o szczegóły. Ogłoszenie rekrutacyjne to pierwszy kontakt z potencjalnymi wolontariuszami, to wizytówka organizatora. Warto zadbać o prosty i zrozumiały przekaz oraz przyjazny i bezpośredni język. W ogłoszeniu należy zawrzeć konkretne informacje o zadaniach, wymaganiach i korzyściach. Dobrze sformułowane ogłoszenie pozwala usprawnić proces rekrutacji, ponieważ umożliwia dotarcie do osób zainteresowanych naszym wolontariatem.

Z radością obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania portalem i znacznie większą niż w roku poprzednim liczbę ofert, ale przede wszystkim coraz wyższy poziom ofert, które są przygotowywane w atrakcyjny i profesjonalny sposób. Z kwartału na kwartał rozstrzygnięcie konkursu jest coraz trudniejsze! Aż chciałby się, by podium miało dwa razy tyle miejsc. Oferty są ciekawe, starannie zredagowane, zawierają wszystkie wymagane przez standardy elementy. Warto podkreślić, że portal cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wolontariuszy – niektóre oferty mają po kilkaset odsłon i równie dużo zgłoszeń. Dlatego też w tym kwartale podczas oceny ogłoszeń kierowaliśmy się głosem wolontariuszy i przyznaliśmy wyróżnienia ofertom, które cieszyły się największym zainteresowaniem ochotników.


Poznaj wyróżnionych w pierwszym kwartale!


Oferta "Podaruj swój czas samotnym SENIOROM"

Zrzut ekranu z ofertą "Podaruj swój czas samotnym seniorom"

 

Podaruj swój czas samotnym SENIOROM. Stowarzyszenie Q Rozwojowi

Propozycja wolontariatu na rzecz seniorów dla wszystkich empatycznych osób, które chcą pomagać. Elastyczne warunki, możliwość wyboru rodzaju działań i poziomu zaangażowania, z zapewnieniem wsparcia merytorycznego ze strony organizatora. Atrakcyjne świadczenia dla wolontariuszy i możliwość nawiązania cennych relacji z seniorami.

 

Oferta "WOLONTARIUSZ TO BRZMI DUMNIE"

Zrzut ekranu z ofertą "WOLONTARIUSZ TO BRZMI DUMNIE"

 

WOLONTARIUSZ TO BRZMI DUMNIE. Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża

Propozycja, dzięki której można również współtworzyć organizację i stać się częścią zespołu. To zaproszenie nie tylko do wolontariatu na rzecz drugiego człowieka, ale do współtworzenia kadry i bycia rzeczywistą częścią PCK. Co więcej, organizacja podkreśla, że do udziału w wolontariacie zaprasza osoby z niepełnosprawnościami.

 

Oferta "Zostań wolontariuszką_em podczas akcji Żonkile"

Zrzut ekranu z ofertą "Zostań wolontariuszką_em podczas akcji Żonkile"

 

Zostań wolontariuszką/-em podczas akcji Żonkile. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Doświadczona instytucja, cykliczny wolontariat akcyjny. Wydawałoby się nic nowego i trudnego, ale to co wyróżnia to ogłoszenie, to jego jasna i dobrze sformułowana treść oraz precyzyjnie określone wymagania. Nic dziwnego, że akcja co roku cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia we współpracy z ochotnikami! A organizatorów wolontariatu zachęcamy do inspirowania się ogłoszeniami innych instytucji i organizacji. Zachowując swoją indywidualność warto korzystać z dobrych praktyk, budując profesjonalny program wolontariatu.


Sprawdź przykładowe oferty wolontariatu!


Konkurs realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.