Koordynatorki i koordynatorzy wolontariatu w domach kultury ponownie spotkali się na sali szkoleniowej, by wspólnie szukać inspiracji i wzmacniać się w swojej roli.

12 czerwca razem z przedstawicielami tych instytucji, które włączyły się w program w tegorocznej edycji, gościliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Miejsce nie było przypadkowe – szkolenie rozpoczęło się od wizyty studyjnej w muzeum i spotkania z koordynatorką wolontariatu w tej instytucji. Koordynatorzy i koordynatorki mogli także porozmawiać wspólnie o tym, jak rozpoznawać potrzeby i motywacje wolontariuszy oraz jak skutecznie na nie odpowiadać. Pod okiem doświadczonych trenerek mogli także przećwiczyć przebieg rozmowy rekrutacyjnej z wolontariuszem i przyjrzeć się roli koordynatora wolontariatu pod kątem organizowania pracy ochotników w instytucji kultury.

Tydzień później, 19 czerwca, odbyło się spotkanie dla grupy kontynuującej program. W gronie przedstawicieli 20 domów kultury pracowaliśmy w Muzeum Narodowym, co było kolejną okazją do zainspirowania się tym, jak inne instytucje kultury organizują wolontariat. Tym razem z uczestnikami spotkała się wieloletnia koordynatorka wolontariatu z MN, Sylwia Bielicka. Spotkanie było punktem wyjścia do rozmowy na temat roli i potrzeb koordynatorów wolontariatu i wymiany dobrych praktyk w tym zakresie.

Każde spotkanie z uczestnikami i uczestniczkami programu pokazuje, jak wiele inspirujących wydarzeń może wzbogacić ofertę instytucji kultury dzięki współpracy z wolontariuszami. Pokazuje to także ogromną różnorodność warszawskiego wolontariatu. Staromiejski Dom Kultury, który z wolontariuszami pracuje od 2010 roku, tworzy Miejsce bez schematów – out of the box, czyli wyjątkową przestrzeń, w której stawia na wzmacnianie ochotników w realizowaniu ich własnych pomysłów. Instytucja oferuje także mini granty i wsparcie w przekuwaniu swoich inicjatyw w realne projekty, co zachęca wolontariuszy do samodzielności i pozwala im poczuć, że sami współtworzą ofertę SDK. Dodatkowo grupa staromiejskich wolontariuszy, przeszkolona w zakresie storytellingu, uczy się opowiadać bajki z najróżniejszych zakątków świata.

SDK to zresztą nie jedyne miejsce, w którym wolontariusze przejmują stery. Na Bemowie prężnie, bo już od ponad czterech lat, działa Laboratorium projektów, które aktywizuje mieszkańców dzielnicy i zachęca do tego, żeby realizowali własne inicjatywy w Bemowskim Centrum Kultury.

W Domu Kultury „Rembertów" stawia się z kolei na bliską współpracę z mieszkańcami, w tym z całymi rodzinami. Na pikniku rodzinnym, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku, zorganizowano międzypokoleniowy „Happening plenerowy Rembertów dla Niepodległej”, w czasie którego okoliczni mieszkańcy – także ci najmłodsi – stworzyli wspólnie żywą, biało-czerwoną flagę. Piknik wspierali swoją obecnością zaangażowani wolontariusze i wolontariuszki. 

Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów wie, jaki przykuć uwagę wolontariuszy. Zachęca ich do włączenia się w życie instytucji, wykorzystując formę komiksu, którą wszyscy doskonale znamy głównie z opowieści o superbohaterach, zawsze gotowych nieść pomoc. Tacy właśnie są wawerscy wolontariusze.

A to nie wszystko! W warszawskich domach kultury ochotnicy prowadzą zajęcia i kursy z najróżniejszych tematów, są oświetleniowcami, dźwiękowcami, z pełnym zaangażowaniem zajmują się artystami przed spektaklami i koncertami. Wiele instytucji nie wyobraża sobie bez nich pikniku, imprezy plenerowej czy gry miejskiej. Kiedy następnym razem będziecie w domu kultury, rozejrzyjcie się za osobami w koszulce z napisem „wolontariusz”.

Sami jesteśmy ciekawi co jeszcze wydarzy się w warszawskich placówkach.

Kolejne spotkania z koordynatorami już po wakacjach.

tekst 2


W ramach "Ochotników warszawskich" realizowane są również programy rozwoju wolontariatu w bibliotekach publicznych oraz domach pomocy społecznej.


Zapraszamy do śledzenia na bieżąco wolontariackich wydarzeń w Warszawie przez aktualności oraz profil Ochotników warszawskich!

Zobacz także pełną ofertę wsparcia dla organizatorów wolontariatu.