O co nam chodzi

Miasto tworzą mieszkańcy, którzy nadają mu charakter, oswajają, kształtują i wpływają na nie. Energia mieszkańców to zasób Warszawy, który koniecznie trzeba wykorzystać. W tym celu powstał projekt "Ochotnicy Warszawcy"!

Strategiczny cel naszego projektu to:

Zwiększenie liczby mieszkańców, osób pracujących, uczących się i przebywających w Warszawie zaangażowanych w działania w obszarze wolontariatu, podniesienie jakości współpracy organizatorów wolontariatu z wolontariuszami oraz zwiększenie liczby i zakresu wsparcia podmiotów – organizatorów wolontariatu, tworzących przyjazne otoczenie dla rozwoju wolontariatu w mieście.
 
Cel realizujemy, podejmując różnorodne przedsięwzięcia we współpracy z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Integrujemy działania różnych podmiotów, ukierunkowane na rozwój wolontariatu. Tworzymy narzędzia wspierające pracę wolontariuszy i organizatorów wolontariatu, organizujemy systemowe wsparcie dla organizatorów i wolontariuszy w różnych obszarach - np. wolontariatu pracowniczego czy wolontariatu szkolnego. Promujemy idee wolontariatu wśród mieszkańców miasta. Chcemy szkolić i inspirować wolontariuszy i organizatorów. Staramy się zbierać, udostępniać i przekazywać wiedzę dotyczącą wolontariatu. Analizujemy, w jakich obszarach życia społecznego i działania miasta możliwy jest rozwój działań wolontariackich.
 

 

Jak to się zaczęło

Warszawa się zmienia, nie tylko zewnętrznie. Swoje zaangażowanie coraz chętniej oferują mieszkańcy a aktywność obywatelska ma dziś wiele form twórczej realizacji. Budżet partycypacyjny, konsultacje społeczne, inicjatywy lokalne, ruchy sąsiedzkie to przejawy tego samego trendu – czynnego uczestnictwa mieszkańców w życiu miasta. Wśród tych form ważne miejsce ma też wolontariat. 

Impulsem dla rozwoju wolontariatu w Warszawie były mistrzostwa UEFA EURO 2012TM. Blisko 900 wolontariuszy wspierało kibiców, gości i mieszkańców w trakcie jednej z największych imprez sportowych odbywających się na świecie. Wiele organizacji i instytucji dostrzegło potencjał wolontariatu i rozpoczęło działalność w tym obszarze. Urząd miasta stołecznego Warszawy, który współrealizował projekt "Wolontariat miast gospodarczy UEFA EURO 2012TM" zdecydował, iż podejmie działania nakierowane na systemowe wsparcie rozwoju wolontariatu w mieście. Tak narodziła się idea "Ochotników Warszawskich" - projektu skupiającego wszystkie działania tego rodzaju.

 

Projekt "Ochotnicy Warszawscy" powstawał przy udziale Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, instytucji miejskich działających m.in. w obszarach kultury, pomocy społecznej i sportu, oraz organizacji pozarządowych, wspierających rozwój wolontariatu. Pracując nad jego kształtem opieraliśmy się na potrzebach mieszkańców i miasta. Naszą inspiracją były także programy realizowane w innych miastach, a przede wszystkim zmiany, które dzięki tym inicjatywom zaszły w Nowym Jorku, Londynie, Barcelonie czy Los Angeles.

W ramach projektu podjęte zostały różnorodne działania, realizowane przez m.st. Warszawa oraz współpracujące organizacje pozarządowe. Równolegle, miasto angażowało wolontariuszy do kolejnych projektów, organizowanych przy okazji wydarzeń o dużej skali. Od 2012 r. Stolica była miejscem wielu takich przedsięwzięć, m.in.: Konferencji Narodów Zjednoczonych d.s. Zmian Klimatu, Finału Ligi Europy 2015, obchodów kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego, czy warszawskich „Dni w Diecezjach” organizowanych w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Dzięki wsparciu ochotników - warszawskich wolontariuszy - Warszawa przy okazji każdego z tych wydarzeń była postrzegana jako miasto otwarte i przyjazne.

Co jeszcze robimy

 

Podejmowane przez nas działania wynikają z celów określonych w projekcie "Ochotnicy Warszawscy"
W ramach projektu realizujemy m.in:

 • Systemowe wsparcie wolontariatu szkolnego w Warszawie
 • Wsparcie organizatorów wolontariatu szkolnego w Warszawie
 • Wsparcie organizatorów wolontariatu lokalnego w dzielnicach Warszawy
 • Wsparcie wolontariatu w instytucjach m. st. Warszawy
 • Upowszechnianie wśród organizatorów wolontariatu standardów pracy z wolontariuszami oraz wdrażanie tych standardów w instytucjach miejskich
 • Projekty wolontariackie związane z organizacją na terenie m.st. Warszawy wydarzeń o dużej skali - m.in imprez kulturalnych czy sportowych
 • Powierzanie realizacji zadań publicznych związanych z rozwojem wolontariatu organizacjom pozarządowym
 • Zbieranie informacji, tworzenie treści i udostępnianie ich w Bazie Wiedzy Ochotników Warszawskich
 • Tworzenie i rozwijanie aplikacji do zarządzania wolontariatem - www.wolontariat.um.warszawa.pl 
 • Działania w zakresie rozwoju wolontariatu pracowniczego w strukturach Urzędu Miasta i instytucjach miejskich.
 • Działania związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Warszawie

 

 

Kim jesteśmy

Projekt "Ochotnicy Warszawscy" jest realizowany przez Zespół działający w strukturze Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. 

Skład Zespołu:

mdermanska Marta Dermańska

Współtwórca i koordynator projektu „Ochotnicy warszawscy”. Od 2009 r. pracownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, w którym odpowiedzialna jest za realizację projektów związanych z wolontariatem, m.in. w ramach różnorodnych wydarzeń miejskich. W latach 2010-2012 kierownik projektu „Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012™” w Warszawie. Z wolontariatem związana od wielu lat zawodowo i prywatnie - współpracuje i wspiera działalność warszawskich organizacji pozarządowych związanych ze sportem lub ratownictwem. W czasie poza pracą na rzecz wolontariatu i własnym wolontariatem zakochana w górach letnich, zimowych i Italii.
 

Karolina Dudek-Rączka

Współautorka i realizatorka projektu „Ochotnicy warszawscy”. Od 2010 r. pracownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, w którym współorganizuje projekty związane z wolontariatem podczas wydarzeń miejskich, tj. UEFA EURO 2012™, Konferencja Klimatyczna ONZ COP-19, 70. rocznica Powstania warszawskiego. W „Ochotnikach warszawskich” odpowiada m.in. za wolontariat pracowniczy, wolontariat młodzieżowy i współpracę z organizacjami pozarządowymi w tych obszarach. Wieloletnia instruktorka harcerska, członkini organizacji pozarządowych, gdzie koordynuje wolontariat lub sam jest wolontariuszką. Prywatnie interesuje się pomocą rozwojową, Afryką, podróżami, via ferratami i zimową wspinaczka górską. 
kklosinska Karolina Kłosińska

W projekcie realizuje zadania mające na celu rozwój wolontariatu młodzieżowego w Warszawie m.in. poprzez systemowe wsparcie szkolnych kół wolontariatu. Realizuje również zadania z zakresu wolontariatu pracowniczego oraz pilotażuje prace wspierające rozwój wolontariatu w działaniach lokalnych na terenie Warszawy. Pracowała jako koordynator wolontariuszy podczas imprez miejskich. Od lat angażuje się jako wolontariuszka w różnych organizacjach i instytucjach kultury. Przez 16 lat związana była z organizacja harcerską, w której szkoliła kadry. W ramach wolontariatu zajmowała się również animacją lokalnego społeczeństwo m.in. prowadząc cykliczne szkolenia i spotkania rozwijające umiejętności miękkie. Od dwóch lat aktywnie działa jako wolontariuszka osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Z wykształcenia jest kulturoznawcą. Wolny czas poświęca podróżom i planowaniu kolejnych wojaży.
barbara
Barbara Rogalska

Jako członek zespołu odpowiada przede wszystkim za działania informacyjne na temat projektu oraz monitorujące realizację założeń. Jest odpowiedzialna za przygotowanie i aktualizację zbiorczego materiału na temat wolontariatu oraz bieżące wsparcie organizacyjne spotkań. Z wolontariatem związana już od przeszło 13 lat, kiedy to zaczynała od zbiórki środków finansowych na leczenie dla kolegi ze szkoły. Od tamtego czasu w jej wolontariackim CV pojawiły się zarówno wielkie imprezy sportowe, jak mistrzostwa EURO 2012 czy lekkoatletyczne mityngi, jak i projekty charytatywne. Kilkukrotnie miała również przyjemność być koordynatorem czy liderem grup wolontariuszy. W czasie poza-wolontariackim lubi wyszaleć się na rockowych koncertach, pojeździć na rowerze i czytać fantastykę. 

 

mmakuch                           

Monika Makuch

W zespole odpowiada za tworzenie tekstów, wywiadów i relacji dotyczących warszawskiego wolontariatu. Kulturoznawca, absolwentka studiów podyplomowych "Miasta i Metropolie. Jak działać w przestrzeni publicznej?". Związana z trzecim sektorem w obszarach kultury i edukacji. Naukowo zajmuję się zagadnieniem przyjaznej przestrzeni miejskiej na przykładzie warszawskiego placu Zbawiciela oraz (re)konstrukcją tożsamości po 1945 i 1989 roku na kresach wschodnich.

  

Kontakt z Zespołem

Zachęcamy do użycia Formularza Kontaktowego lub wysłania e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W sprawach szczegółowych prosimy o kontakt z Zespołem:

 

Marta Dermańska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koordynacja projektu "Ochotnicy Warszawscy"
Wsparcie organizatorów wolontariatu
Współpraca z organizacjami pozarządowymi
Karolina Dudek-Rączka 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Rozwój wolontariatu pracowniczego
Rozwój wolontariatu młodzieżowego
Współpraca z organizacjami pozarządowymi
Karolina Kłosińska 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wsparcie i rozwój wolontariatu szkolnego
Wsparcie i rozwój wolontariatu lokalnego
Rozwój wolontariatu pracowniczego 
Barbara Rogalska 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prowadzenie działań informacyjnych
Monitoring realizacji bieżących zadań
   

 

Adres do korespondencji:

Centrum Komunikacji Społecznej
Urzędu m.st. Warszawy
Ochotnicy Warszawscy
ul. Senatorska 27
00-099 Warszawa