Pomysł na stworzenie krótkometrażowego filmu „Niewiadomość” powstał z potrzeby poznania i zrozumienia świata osób niewidomych, do którego wielu ludzi z powodu braku wiedzy boi się dotrzeć. Trzy warszawskie licealistki, a jednocześnie wolontariuszki Wolskiego Centrum Kultury - Zosia, Marta i Julia postanowiły podjąć się stworzenia owego projektu i dzięki ich zaangażowaniu film nie tylko powstał, ale i doczekał się swojej oficjalnej premiery w Klubie Sąsiedzkim na ulicy Młynarskiej 35a! "Niewiadomość" powstała w ramach kolejnej już edycji Akademii Liderów Wolontariatu - programu szkoleniowo-grantowego, którym wspieramy realizację autorskich pomysłów wolontariuszy

Film „Niewiadomość” jest wejrzeniem w świat Tomasza Matczaka, niewidomego mężczyzny pełnego humoru i obdarzonego wielkim dystansem do świata. Tomasz ma wiele zainteresowań i można o nim śmiało powiedzieć, że jest człowiekiem wszechstronnym i otwartym na wiele wyzwań. Idzie przez świat niosąc ludziom radość i czasem w ironiczny, pełen sarkazmu sposób, tworzy wyjątkową więź z drugą osobą. Potrafi niezwykle trafnie pokazać swoją perspektywę świata. Krótko mówiąc, to osoba, którą na pewno trzeba poznać, a w tym może pomóc właśnie obejrzenie owego filmu.

Można pomyśleć – trzy młode dziewczyny bez żadnego doświadczenia, i nagrywanie poważnego filmu – to brzmi jak jedno wielkie, szaleństwo! Realizacji pomysłu pomógł projekt Akademia Liderów Wolontariatu, który oferuje rozmaite szkolenia oraz daje możliwość poznania niezwykle kreatywnych ludzi, którzy potrafią znaleźć rozwiązanie nawet z niemożliwego do rozwiązania problemu. Dodatkowo bardzo pomocne było wsparcie finansowe w postaci grantu oraz pomoc mentorki – Agnieszki Szelągowskiej, która pomogła zamienić zamysł w profesjonalny biznesplan.

Ważna postacią podczas realizacji filmu była nie tylko mentorka oraz główny bohater, ale także operator i montażysta - Kacper Wnorowski. To on spontanicznie zainicjował spotkanie, na którym wspólnie wolontariuszki dopracowały czego projekt ma dotyczyć. Zdaniem Leszka Zosia, Julia i Marta: „są kompletnie inne, ale ta inność wspólnie doprowadzi je do czegoś wielkiego!”.

DSC05390 DSC05386 60876954 1965694416869766 8599885378389803008 n

Tomek, Agnieszka i Kacper to osoby, które ogromnie przysłużyły się wyprodukowaniu filmu, ale nie mógłby on powstać, gdyby nie pomysłodawczynie – uczestniczki Akademii Liderów Wolontariatu, wolontariuszki z Wolskiego Centrum Kultury.

Zosia Borkowska - lubi przede wszystkim poznawać, odkrywać nowe rzeczy i nabywać umiejętności. Stąd poniekąd znalazła się w tym projekcie, ponieważ chce działać, zmieniać otoczenie na lepsze, a przy tym sama się rozwijać.

„Temat Niepełnosprawnych dla mnie samej był obcy, teraz poznałam go lepiej i razem z dziewczynami pomogłyśmy innym dowiedzieć się o nim więcej. Jestem zadowolona z efektu, choć osiągnięcie go było trudne, szczególnie że pełniłam rolę lidera i koordynowałam wszystkie działania, nawiązywałam kontakty z podwykonawcami, układałam plany pracy i rozwiązania przy problemach. Było to z pewnością cenne doświadczenie” – mówi.

Julia Szelmanowska – to pomysłodawczyni owego projektu. Za nią ukrywa się mrówcza praca, między innymi pisanie maili, układanie planów pracy, zakładanie kont społecznościowych i prowadzenie ich, pisanie sprawozdań, a nawet przerabianie logo. Krótko mówiąc – człowiek orkiestra. Ale przede wszystkim to właśnie ona stworzyła scenariusz.

„Skąd pomysł na film? Niepozorna sytuacja: gdy wracałam wieczorem do domu, zobaczyłam przechodzącą przez ulicę osobę z białą laską. Obracała się dookoła i widocznie szukała pomocy, ale ludzie omijali ją szerokim łukiem. Podeszłam, pokierowałam ją gdzie iść - nic nadzwyczajnego. Natomiast to, co utknęło mi w głowie to pytanie: „Dlaczego nikt inny jej nie pomógł?”. Odpowiedzi szukałam poniekąd w tym filmie, spędzając ogromną ilość czasu nie tylko z osobami niewidomymi, ale ogólnie niepełnosprawnymi. Uważam, że temat niepełnosprawności jest naprawdę bardzo ważny i należy o nim mówić. Bardzo się cieszę, że tyle osób podjęło się pomocy w nakręceniu filmu. Wciąż nie mogę uwierzyć, że moja wizja została zrealizowana, dokładnie tak jak chciałam, a odbiór jest niezmiernie pozytywny. To przebiło moje najśmielsze oczekiwania”.

Marta Zarębska – to ambitna, pewna siebie dziewczyna, która wie czego chce. Swoją przygodę z wolontariatem zaczęła właśnie od WCK.

„Bardzo cieszę się, że wzięłam udział w tym projekcie. Pozwoliło mi to rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności. Sam projekt był dla mnie nowym wyzwaniem, ale też i ciekawą przygodą. Dzięki temu wiele się nauczyłam oraz dobrze bawiłam. Film według mnie pomoże wielu ludziom uświadomić sobie jak widzą świat niewidomi, ale też pokazać, że osoby niewidome nie potrzebują żalu, czy współczucia, a szacunku i akceptacji. Moim zdaniem film ten naprawdę warto zobaczyć”.

Tekst i zdjęcia przekazane przez wolontariuszki - Zofię, Julię i Martę.


Zosi, Julii i Marcie gratulujemy pomysłu i znakomitej realizacji! Życzymy powodzenia w kolejnych wolontariackich działaniach na terenie Warszawy.


Do Akademii Liderów Wolontariatu zapraszamy zespoły wolontariuszy z warszawskich organizacji i instytucji, które mają pomysł na działanie i chcą go wspólnie zrealizować. 

W tym roku odbyła się już jedna edycja Akademii, kolejną rekrutację zespołów projektowych rozpoczniemy we wrześniu 2019 r.!

ALW logo bez daty

Akademia Liderów Wolontariatu jest realizowana przez Fundację Szkoła Liderów w ramach działania „Przygotowanie i prowadzenie miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej dla wolontariuszy w Warszawie” i jest częścią projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.