W warszawskich wolontariuszkach i wolontariuszach tkwi ogromny potencjał! Udowodnili to uczestnicy kolejnej, trzeciej już edycji Akademii Liderów Wolontariatu, która zakończyła się w ostatni czwartek maja.

Akademia Liderów Wolontariatu to program skierowany do najaktywniejszych warszawskich wolontariuszek i wolontariuszy. Daje im szansę na to, by zrealizowali swoje własne społeczne projekty, otrzymując dofinansowanie na swoje działania i możliwość pracy z doświadczoną mentorką. W tym roku do realizacji projektów zaproszono sześć zespołów. 30 maja każda z grup mogła opowiedzieć o tym, co zrobiła, na uroczystym podsumowaniu trzeciej edycji.

W Warsztacie Warszawskim spotkali się tegoroczni uczestnicy, koordynatorzy i koordynatorki wolontariatu zgłoszonych do programu grup, absolwenci i absolwentki poprzednich edycji oraz mentorki pracujące z zespołami projektowymi. Główną częścią spotkania były przygotowane przez uczestników prezentacje dotyczące zrealizowanych przez nich działań:


Adam Mirowski i Magdalena Michalak z inicjatywy „Plastikowa rewolucja” zorganizowali w filii Bielańskiego Ośrodka Kultury warsztaty dotyczące recyklingu i świadomej konsumpcji. Korzystając z międzynarodowego projektu open source Precious Plastic zbudowali i odpowiednio zabezpieczyli maszyny, które posłużyły do przetworzenia i ponownego wykorzystania plastikowych odpadów. Grupa planuje kolejne spotkania, chcą dalej promować swoją inicjatywę – z pewnością będzie jeszcze szansa na to, żeby zobaczyć „Plastikową rewolucję” w działaniu na własne oczy.

Projekt „W górę serca”, który w ramach ALW reprezentowały Natalia Błaszczuk, Aleksandra Panasiuk i Anna Mogielnicka, obejmował organizowanie zajęć dla dzieci w szpitalu dziecięcym przy ul. Żwirki i Wigury 36a. Dziewczyny przygotowały szereg atrakcji – zajęcia plastyczne, gry planszowe, malowanie twarzy czy robienie domowej ciastoliny. Dzięki wsparciu z ALW i pozyskaniu dodatkowych sponsorów zajęcia mogą odbywać się cały czas, a uczestniczki nie ustają w planowaniu kolejnych aktywności.

Sandra Łebkowska, Konrad Kaflik i Bartosz Sergiel postawili na pracę z najmłodszymi i postanowili zorganizować warsztaty dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego. Zajęcia skierowane były przede wszystkim do uczących się w szkole przedstawicieli mniejszości narodowych, a dotyczyły polskiej kultury i historii. Najmłodsi mogli poznać polskie symbole narodowe, spróbować polskich słodyczy czy zatańczyć wspólnie poloneza.

kolaż1

Uczniowie jednej z wawerskich szkół podstawowych mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących świadomej konsumpcji, zorganizowanych przez Aleksandrę Kochanowską, Kacpra Wojtysiaka i Michała Kochanowskiego. Grupa „WaweR7” przygotowała zajęcia, w czasie których uczniowie mogli nie tylko dowiedzieć się co zrobić ze starą elektroniką lub jak nie marnować żywności, lecz także mogli przygotować samodzielnie proste kosmetyki, zabawki dla zwierząt, owijki do żywności czy mini ogródki w kartonowych wytłaczankach. Grupa z Wawra nie zwalnia – w czerwcu planują kolejne spotkania.

Trzy reprezentantki warszawskich szkół średnich – Magdalena Duch, Maja Skwaroń i Karolina Sosnowska z projektu Mind Your Life – postanowiły wesprzeć swoich rówieśników w walce ze stresem i przybliżyć im ideę mindfullness. W tym celu zorganizowały cykl spotkań w warszawskich liceach, opowiadając o tej metodzie i zachęcając do tego, żeby przyjrzeć się jej bliżej i sprawdzić, jakie może przynieść korzyści. Przez cały czas trwania projektu poszerzały grono odbiorców, a co najważniejsze – to jeszcze nie koniec! Spotkania będą kontynuowane także po zakończeniu programu.

Julia Szelmanowska, Zofia Borkowska i Marta Zarębska w ramach projektu „Niewiadomość” przygotowały scenariusz, a potem zrealizowały zdjęcia do filmu, przybliżającego widzom codzienność osoby niewidomej. Realizację projektu poprzedziła wizyta na Niewidzialnej wystawie i praca z mentorką doświadczoną w tematyce organizowania warsztatów dotyczących specyfiki pracy z osobami z niepełnosprawnością. Film miał premierę 18 maja i jest dostępny do obejrzenia online.


Każda z grup wykonała ogromna pracę nad przygotowanymi przez siebie projektami, po raz kolejny udowadniając, że ochotnicy ze stolicy mają w sobie zapał, energię i siłę do tego, żeby zmieniać rzeczywistości wokół siebie. Mamy nadzieję, że będą dalej rozwijać swoje pomysły z takim samym zaangażowaniem.

kolaż2

Adamie, Magdaleno, Natalio, Aleksandro, Anno, Sandro, Konradzie, Bartoszu, Aleksandro, Kacprze, Michale, Magdo, Maju, Karolino, Julio, Zofiu, Marto – dziękujemy za to, że tworzyliście trzecią edycję Akademii Liderów Wolontariatu. Życzymy Wam dalszego rozwijania Waszych wolontariackich talentów i dużo energii do działania na korzyść. Gratulujemy!

Dziękujemy mentorkom grup za pomoc ochotniczkom i ochotnikom oraz czuwanie nad realizacją działań. Dziękujemy także Anecie Birnbaum i Annie Warwas, które koordynowały tegoroczną edycję programu z ramienia Fundacji Szkoła Liderów.


Kolejna edycja Akademii Liderów Wolontariatu rozpocznie się już we wrześniu. O rekrutacji będziemy informować za pośrednictwem "Aktualności" Miejskiego Portalu Wolontariatu.

Jeśli interesują Cię inne szkolenia dla wolontariuszy zajrzyj tutaj.

Zobacz także jak wyglądało podsumowanie II edycji Akademii, które odbyło się w 2018 r.


Tekst i zdjęcia: Fundacja Szkoła Liderów

Akademia Liderów Wolontariatu jest realizowana przez Fundację Szkoła Liderów w ramach działania „Przygotowanie i prowadzenie miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej dla wolontariuszy w Warszawie” i jest częścią projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.