Festiwal Wolontariatu „Ochotnicy warszawscy” to dwudniowe wydarzenie (7-8 czerwca 2019 r.), do udziału w którym zapraszamy sympatyków wolontariatu, wolontariuszy oraz osoby, które zajmują się rozwijaniem i koordynacją wolontariatu w warszawskich instytucjach miejskich oraz organizacjach pozarządowych.

Na uczestników Festiwalu czekają m.in. debata o roli koordynatora wolontariatu, akcja wolontariacka na rzecz zwierząt oraz warsztaty tematyczne dla osób zajmujących się pracą z wolontariuszami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

baner Festiwal 2019

Program wydarzenia:

 7 CZERWCA (piątek) 

Miejsce: Centrum Społeczne Paca 40
ul. Paca 40

10:30 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
10:50  POWITANIE I ROZPOCZĘCIE FESTIWALU
11:00

DEBATA „Koordynator w obliczu wyzwań. Jak w morzu zadań wciąż mieć chęci do działania?”

Koordynatorzy wolontariatu to osoby, które w swojej pracy łączą wiele ról i spełniają oczekiwania wielu osób. Czasami koordynowanie wolontariatu to ich dodatkowe zajęcie, niezależne od obowiązków służbowych. Są liderami dla zespołu wolontariuszy – często rozproszonego i bardzo zróżnicowanego, którzy oczekują dobrze zorganizowanego podziału zadań. Są podwładnymi, przed którymi stawia się plany do realizacji. Są adresatami potrzeb i oczekiwań beneficjentów organizacji. Są także współpracownikami osób, które w wolontariacie nie zawsze widzą wartość. Każda z tych ról wymaga pakietu umiejętności i kompetencji.

Co stoi na przeszkodzie w rozwoju wolontariatu z perspektywy koordynatora? Gdzie szukać zasobów potrzebnych do realizacji działań? W co zainwestować, by działać efektywnie ? Jak być zaangażowanym i zachować balans?

Na te i inne pytania odpowiedzi poszuka Paweł Oksanowicz, który poprowadzi debatę, a udział w niej wezmą:


Wyświetl większą mapę
12:00 

PREZENTACJA DOBRYCH PRAKTYK

W krótkich, 10-cio minutowych prezentacjach zaproszeni koordynatorzy opowiedzą jaka jest ich recepta na dobrze działający wolontariat.

12:45  PRZERWA NA KAWĘ
13:00

WARSZTATY odbywają się równolegle, możliwość uczestnictwa w jednym, wybranym warsztacie.

Warsztat 1
Wybieram mądrze, działam efektywnie! Warsztat z zarządzania sobą w czasie.

Masz na głowie projekty, organizację, wolontariuszy, a do tego setkę prywatnych zobowiązań? Czujesz, że się nie wyrabiasz i coraz częściej masz wrażenie, że nie wiesz, w co włożyć ręce? Nie jesteś pewna/ien, czy w najwłaściwszy sposób gospodarujesz czasem? Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”, ten warsztat jest właśnie dla Ciebie!

Podczas półtoragodzinnego spotkania uczestnicy będą pracować nad poprawą jakości życia i zmniejszenia stopnia zabiegania. Dokonamy tego poprzez zapoznanie ich z wiedzą i narzędziami, które pozwolą zanalizować swój styl organizowania życia i podjąć decyzje dotyczące zmian w planowaniu działań i podejmowaniu się zobowiązań. Zaprezentujemy również zasady i narzędzia planowania (m.in. określanie kręgu wpływu, reguła Pareto, krzywa REFA, matryca Eisenhowera).

Warsztat poprowadzi Małgorzata Tur – socjolog, doświadczony trener i edukator, ale także: międzynarodowy prezes globalnego ruchu na rzecz pokoju, właścicielka firmy, chórzystka, wolontariuszka, działkowiec oraz mama dwójki nastolatków. Godząc ze sobą wiele życiowych ról, stała się mistrzynią w organizowaniu swojego czasu i podejmowaniu właściwych decyzji co do kierunku swojego życia i jest gotowa tą wiedzą i umiejętnościami się z podczas Festiwalu podzielić!

Warsztat 2
Dobrostan i regeneracja koordynatorek i koordynatorów wolontariatu w pigułce.

W trakcie spotkania przyjrzymy się temu, co może pomóc utrzymać równowagę i dbać o swój dobrostan w zaangażowaniu społecznym. Czym jest wypalenie w działalności społecznej? Jak poświęcana sobie uwaga może pomóc go uniknąć? Co mogę dla siebie zrobić, gdy czuję, że tracę balans? Poznamy i wypróbujemy najprostsze sposoby zadbania o siebie (self-care).

Warsztat poprowadzi: Natalia Sarata - edukatorka, socjolożka, trenerka, badaczka, od 2002 roku zaangażowana w trzeci sektor. Tworzyła organizacje i nimi zarządzała, pracowała w NGOsach zawodowo i wolontariacko. Wypaliła się aktywistycznie kilka lat temu, teraz sama wspiera społeczników/czki i działaczy/czki w trosce o swój dobrostan w ramach inicjatywy "RegenerAkcja dla zmęczonych aktywistek i aktywistów".

Warsztat 3
Gotowi na zmiany – przygotowanie organizacji i współpracowników na przyjęcie wolontariuszy.

Podczas warsztatu wspólnie zastanowimy się jak zadbać o potrzeby pracowników organizacji tak, aby postrzegali wolontariuszy jako wartościowych członków zespołu, w oparciu o model wprowadzania zmiany K. Lewina. Porozmawiamy o delegowaniu zadań, opracowaniu procedur, przygotowaniu stanowisk wolontariackich tak, by były działały z korzyścią dla zespołu.

Warsztat poprowadzi: Anna Żelazowska - Kosiorek - trenerka i koordynatorka projektów w Fundacji Robinson Crusoe.

14:30 PRZERWA NA LUNCH
15:00 

GIEŁDA KORZYŚCI I STOLIKI EKSPERCKIE
Oba punkty programu mają swobodny charakter i odbywają się równolegle.

GIEŁDA KORZYŚCI

Zapraszamy koordynatorów i organizatorów do aktywnego udziału w nowej formule – Giełdzie Korzyści. Przedmiotem Giełdy są korzyści, które koordynatorzy/organizatorzy chcą zapewnić swoim wolontariuszom. Wielu z nich ma kłopot oraz ograniczone możliwości zapewnienia benefitów ochotnikom, a chciałoby to zrobić czy to w podziękowaniu za ich pracę, czy w celu integrowania zespołu, wzmocnienia ich motywacji. Giełda korzyści to możliwość podzielenia się tym, czym koordynatorzy dysponują i chcą/mogą się podzielić. Giełda będzie trwała cały pierwszy dzień Festiwalu i będzie miała swobodną formułę. Każdy uczestnik przy rejestracji otrzyma formularz-wizytówkę, gdzie opisze co może dać i czego potrzebuje. Przez cały dzień będzie czas na sieciowanie, wymianę korzyści. Momentem skupienia wokół tego tematu będzie czas po lunchu, kiedy spotkamy się na podsumowaniu targów.
Finał moderowała będzie Anna Żelazowska-Kosiorek.

STOLIKI EKSPERCKIE

Czas po lunchu to również moment na indywidualne konsultacje i spotkania z ekspertami. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie podzielą się:

 • Dariusz Pietrowski - Aspekty formalno-prawne
  Dariusz Pietrowski - o wolontariacie wie wszystko, członek Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie, kierownik Zespołu Korpusu Solidarności (Narodowy Instytut Wolności)
 • Michał Rżysko - Promocja działań i projektów, komunikacja
  Michał Rżysko –specjalista od koordynowania projektów, promocji i pozyskiwania funduszy, Jest współpracownikiem Polskiego Stowarzyszeniem Fundraisingu, Fundacji Orlen Dar Serca, Toruńskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Stowarzyszenia BORIS dla których prowadzi warsztaty, szkolenia i konsultacje.
 • Małgorzata Leszko - Wolontariat szkolny i młodzieżowy
  Małgorzata Leszko- koordynatorka programów edukacyjnych skierowanych do nauczycieli w Centrum Edukacji Obywatelskiej
Zgłoszenia na Festiwal przyjmowane są przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 8 CZERWCA (sobota)

Miejsce: Centrum Społeczne Paca 40
ul. Paca 40

11:00

AKCJA WOLONTARIACKA

Wszystkich warszawskich miłośników czworonogów i innych zwierząt zapraszamy na drugi dzień Festiwalu Wolontariatu "Ochotników warszawskich" na godz. 11.00. W Centrum Społecznym Paca przy ul. Paca 40 będziemy, razem z Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, przygotowywać zabawki dla zwierząt – podopiecznych Fundacji.

Zapisy na to wydarzenie w formularzu zgłoszeniowym

 Zobacz jak wygladał Festiwal Wolontariatu "Ochotników warszawskich" w 2018 roku!

Udział w Festiwalu to:

 • nawiązanie nowych kontaktów,
 • okazja do poznania inspirujących przykładów współpracy wolontariackiej,
 • rozwój kompetencji, zdobycie nowych umiejętności i wiedzy na temat wybranych aspektów wolontariatu,
 • podniesienie jakości współpracy z wolontariuszami w Twojej instytucji czy organizacji.


DO ZOBACZENIA!

 


Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu”, realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.