Festiwal Wolontariatu "Ochotników warszawskich" już za nami! Przez dwa czerwcowe dni warszawiacy, sympatycy wolontariatu, wolontariusze, jak i koordynatorzy mieli zarówno okazję zarówno dowiedzieć się czegoś nowego na temat wolontariatu, jak i spędzić ciekawie czas w swoim towarzystwie.

FESTIWALFB 1

Piątek - dawka wiedzy i zabawy

Pierwszy dzień Festiwalu był gratką zarówno dla osób, które są już na stałe związane z środowiskiem warszawskiego wolontariatu, jak i dla każdego, kto chciał dowiedzieć się o wolontariacie nieco więcej. Głodnym wiedzy poleciliśmy spotkania merytoryczne o różnych aspektach wolontariatu, głodnym wrażeń – wieczorne atrakcje na bulwarach wiślanych.

Pierwszym punktem piątkowego programu była debata o wolontariacie w przestrzeni miejskiej z udziałem Fundacji „Daj Herbatę” oraz Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej. Następnie zaprosiliśmy uczestników na spotkania z ekspertami z dziedziny organizacji wolontariatu. Rozmawialiśmy m.in. o ochronie danych osobowych ochotników w kontekście RODO czy o aspektach formalnoprawnych koordynacji wolontariatu. Po przerwie specjaliści od wolontariatu młodzieżowego z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej opowiedzieli zgromadzonym o potrzebach i oczekiwaniach najmłodszych ochotników w mieście. Na popołudnie przewidzieliśmy także sesje warsztatowe na temat sposobów motywowania wolontariuszy, edukacji multumedialnej i spotkań integracyjnych dla ochotników.

TARGI 0002 TARGI 0005 TARGI 0034 TARGI 0048 

Finałem dnia był piknik na bulwarach przy moście Gdańskim, przy muralu projektu „Ochotnicy warszawscy”. Do udziału w pikniku zaprosiliśmy wszystkich sympatyków wolontariatu, jak również każdego kto chciał zobaczyć co takiego ‘zmalowaliśmy’ nad Wisłą. Dla uczestników przygotowaliśmy liczne atrakcje – koncert na żywo, rejsy po Wiśle, zajęcia taneczne, ćwiczenia z pierwszej pomocy, przejażdżki na tandemach, puzzle wielkoformatowe, grę na bębnach. Z pikniku nie można było wyjść z pustymi rękami – mieliśmy dla Was quizy z nagrodami oraz możliwość zrobienia sobie własnej wolontariackiej przypinki! Podczas pikniku była także szansa porozmawiać o możliwościach zaangażowania wolontariackiego w stolicy.

DSC 0947 DSC 0954 DSC 1019 DSC 0977 DSC 1135 DSC 0866

Wolontariackie targi i wspólna akcja

Program Festiwalu został w sobotę uzupełniony o targi wolontariatu - uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wolontariatem realizowanym w Warszawskim ZOO oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kto dołączył do nas w sobotę, mógł także dowiedzieć się jaka jest udana recepta na współpracę NGO z biznesem na przykładzie firmy Provident, poznał też działania Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej. Wisienką na torcie, a jednocześnie zakończeniem festiwalu, była wspólna akcja społeczna - wolontariusze odrestaurowywali ogródek w warszawskim żłobku.

TARGI 0063 TARGI 0082 TARGI 0096 TARGI 0100

Dziękujemy za to, że byliście z nami na Festiwalu Wolontariatu "Ochotnicy warszawscy"! 

Część merytoryczna Festiwalu jest współorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu oraz Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej.