Od marca 2018 r. wspólnie z Centrum Alzheimera realizujemy program "Wspieraj Dobrze". Jego głównym założeniem jest wsparcie wolontariuszy, poprzez stworzenie bezpłatnej oferty szkoleń i superwizji prowadzonych przez dr Renatę Pijarowską i Katarzynę Bielecką. 

Dotychczas odbyły się trzy spotkania superwizyjne, w których wzięło udział 21 wolontariuszy z różnych organizacji i instytucji. Pierwsze dwa spotkania były poświęcone przede wszystkim autorefleksji uczestników nad motywami decyzji o braniu udziału w wolontariacie. Główne refleksje dotyczyły rozlicznych osobistych korzyści wynikających z tej aktywności. Osoby uczestniczące chętnie dzieliły się spostrzeżeniami na przykład na temat mobilizujących ich do aktywności relacji z podopiecznymi, o realizowaniu potrzeby dzielenia się doświadczeniami z opieki nad osobami chorymi w najbliższej rodzinie, chęci oswajania się z cierpieniem i procesem starzenia się.

Na trzecim spotkaniu zajmowaliśmy się wybranymi problemami dotyczącymi pracy wolontariuszy. Najważniejszym wydaje się analiza dotycząca psychologicznej granicy, którą dobrze byłoby wyznaczyć, między potrzebami osób, którym pomagamy, a naszą (wolontariuszy) chęcią i gotowością do wspierania, wydolnością psychiczna i fizyczną oraz innymi sprawami naszego życia poza wolontariatem.

Uczestnicy spotkań superwizyjnych w sposób otwarty i głęboki dzielili się swoimi przeżyciami, emocjami i przemyśleniami. Od początku byli bardzo otwarci i zaciekawieni sobą, co przejawiało się dopytywaniem, dawaniem czasu na pełne wyrażanie się. W wyniku procesu wzrósł ich poziom samoświadomości ciała, myśli i emocji. Część uczestników zdecydowała się na indywidualne prace terapeutyczne. Dodatkową korzyścią było pogłębienie świadomości siebie w roli terapeuty oraz zdobycie większego zrozumienia dla problemów i przeżyć pacjentów. W wyniku treningu poziom zaufania w tej grupie wzrósł jeszcze bardziej. Uczestnicy skorzystali z możliwości przyjrzenia się swoim uwarunkowaniom emocjonalnym i poznawczym oraz zobaczeniu ich w kontekście swojej historii życia.

SWIM IN THE SEA 2

Najbliższe spotkanie superwizyjne odbędzie się 15 września br. (sobota) w godzinach 10:00-13:00 w Centrum Alzheimera (Al. Wilanowska 257). Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt telefoniczny z Moniką Kędrą, tel. 797 319 091 lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy! #WspierajDobrze 

 

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” ze środków Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Centrum Alzheimera.

Harmonogram bezpłatnych warsztatów i superwizji – tutaj.

Interesują Cię bezpłatne szkolenia dla ochotników? Sprawdź ofertę w programie dla wolontariuszy „Pomagam-Zyskuję” i poszerzaj swoje kompetencje