Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Wolontariat indywidualny, czyli ten odbywany poza szkołą, to przede wszystkim okazja dla uczniów do poszukiwania swoich zainteresowań i podążania za nimi. To też narzędzie pozwalające rozwinąć w sobie samodzielność oraz wejść w całkiem nowe otoczenie i poznać wybraną organizację czy instytucję od środka. Jak znaleźć taki wolontariat i które instytucje oferują wolontariat młodzieżowy?

Jakie są propozycje ofert wolontariatu dla młodzieży?

Zapoznaj się z ofertą lokalnych instytucji i organizacji, których profil działania jej zbliżony do zainteresowań ucznia.

Wiele warszawskich instytucji oraz organizacji pozarządowych otworzyło swoje drzwi wolontariuszom młodzieżowym. To zaproszenie dla młodych ludzi powyżej 13 roku życia (i starszych – każda z instytucji określa samodzielnie minimalny wiek wolontariusza), którzy mają już sprecyzowane swoje zainteresowania lub chcą poznać głębiej wybrany przez siebie obszar działania czy funkcjonowania instytucji. Wolontariat młodzieżowy w Warszawie prowadzą między innymi:

  • biblioteki,
  • placówki wychowania pozaszkolnego (tj. młodzieżowe domy kultury, ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskie),
  • instytucje kultury (domy kultury, teatry, muzea),
  • ośrodki pomocy społecznej funkcjonujące w każdej dzielnicy,
  • miejsca aktywności lokalnej.

Wiele z tych miejsc ma na stronie internetowej zakładkę „wolontariat”, z której można się dowiedzieć podstawowych informacji o wolontariacie. Szczegółowych informacji udzieli też w kontakcie bezpośrednim koordynator wolontariatu, który w większości z tych miejsc pracuje, lub pracownik instytucji.

Również część organizacji pozarządowych współpracuje z młodzieżą. Przykładowe działania wolontariackie, które młodzież może wykonywać w organizacjach obejmują:

  • pomoc w lekcjach, korepetycje, wsparcie koleżeńskie (np. w lokalnych oddziałach Polskiego Czerwonego Krzyża, Stowarzyszeniu Innowacji Społecznych Mary i Max, Powiślańskiej Fundacji Społecznej)
  • wsparcie imprez sportowych (np. w Fundacji Maraton Warszawski, Fundacji Miasta Sportu)
  • wsparcie wydarzeń kulturalnych (np. w Fundacji Cinemania przy festiwalu Kino w Trampkach, w Fundacji Wszystkie Mazurki Świata) - działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami (np. w Fundacji Kultura bez Barier, Warszawskim Stowarzyszeniu Rugby na Wózkach Four Kings, Fundacji Widzimy Inaczej)
  • działania ekologiczne (np. w Fundacji Inna Przestrzeń)
  • działania na rzecz seniorów (np. w lokalnych oddziałach Polskiego Czerwonego Krzyża)
  • działania na rzece, dbanie o sprzęt wodny (np. w Fundacji Rok Rzeki Wisły, WOPR)
  • działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności (np. w Fundacji Daj Herbatę)

Z aktualnymi ofertami wolontariatu można zapoznać się na Miejskim Portalu Wolontariatu ochotnicy.waw.pl. Dla ułatwienia wyszukiwania dostępny jest wybór filtru wieku wolontariusza, obszaru tematycznego lub dzielnicy, w której wolontariat się odbywa.

Zachęć do wolontariatu rodzinnego.

Dzieci i młodzież poniżej 13 roku życia mogą spróbować swoich sił w wolontariacie pod okiem opiekuna. Jeśli jesteś opiekunem szkolnego koła wolontariatu, zachęć rodziców do współpracy. Przykładem wolontariatu rodzinnego może być kwestowanie, dbanie o miejsca pamięci, prace porządkowe na terenach zielonych, prace ogrodowe, np. sadzenie roślin, wprowadzanie na spacer psów ze schroniska, drobne prace remontowe, np. malowanie, rozdawanie znaczków lub emblematów na uroczystościach, segregowanie darów na zbiórkach, inwentaryzacja książek w bibliotece czy też kompletowanie pakietów podczas eventów sportowych. Aktualne oferty wolontariatu rodzinnego w Warszawie można znaleźć na miejskim portalu wolontariatu w kategorii "wolontariat rodzinny".

Zachęcamy też do zapoznania się z przykładowymi działaniami w ramach wolontariatu rodzinnego w artykule Wolontariat rodzinny - przegląd inspiracji na działania rodzinne w relacjach wolontariuszy i organizatorów wolontariatu.

Odpowiedź przygotowała: Olga Bartosiewicz – Zespół Rozwoju Wolontariatu, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!
Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.