Wszystkie wolontariuszki i wszystkich wolontariuszy działających na rzecz organizacji i instytucji z Warszawy zapraszamy do korzystania z bezpłatnej, całorocznej oferty szkoleń i wsparcia psychologicznego pn. „Szkoła kompetencji wolontariackich”. W projekcie "Ochotnicy warszawscy" wspieramy wolontariuszy nieprzerwanie od 2016 r. W tym czasie z miejskich szkoleń, warsztatów i spotkań skorzystało kilka tysięcy osób!
Szkolenia
W 2025 r. ochotniczkom i ochotnikom proponujemy 12 tematów szkoleń skupionych wokół tzw. kompetencji fundamentalnych, czyli takich, które powinniśmy pielęgnować, aby żyło nam się łatwiej w każdym wymiarze: osobistym, zawodowym i wolontariackim. Oto tematy szkoleń:
- Inteligencja emocjonalna w praktyce: Klucz do sukcesu i harmonii.
- Dialog, który buduje relacje. Komunikacja wg typów osobowości DISC. (DISC 1)
- Konflikt - dobry i zły? Zapobiegać czy rozwiązywać? Komunikacja wg typów osobowości DISC. (DISC 2)
- Dialog z pokoleniem Silver. Opieka czy partnerstwo? Skuteczna komunikacja i wsparcie z poszanowaniem praw.
- Alfy, Zetki, Milenialsi, to współczesny ból głowy… Co warto wiedzieć o dialogu międzypokoleniowym z punktu widzenia wolontariusza?
- Suchość w gardle, rumieniec na twarzy, łomot serca … Sztuka wystąpień publicznych i autoprezentacji.
- 7 nawyków skutecznego działania wg Coveya czyli jak uwierzyć we własne możliwości i zwiększyć skuteczność swojego działania?
- Trudne zachowania i stawianie granic. Jak radzić sobie z wyzwaniami w relacjach w pracy wolontariackiej?
- Neuroróżnorodność. Co powinniśmy wiedzieć i jak to wykorzystać w pracy wolontariackiej?
- Co wolontariusz powinien wiedzieć o prawach człowieka? Różnorodność a prawa człowieka.
- Zadbaj o siebie! #1 – 5 sposobów na przeciwdziałanie wypaleniu aktywistycznemu.
- Zadbaj o siebie! #2 – 5 sposobów na dobrostan wolontariusza.
- Neuroróżnorodność
Podejmujemy uniwersalne tematy, w otwartej, warsztatowej formie. Każde szkolenie zawiera wprowadzenie teoretyczne i część praktyczną. Czas trwania jednego szkolenia to 3-4 godziny. Scenariusze są opracowane tak, aby w zajęciach mogły brać udział osoby w różnym wieku. W trakcie zajęć bierzemy pod uwagę dojrzałość, wrażliwość i potrzeby uczestników i uczestniczek.
Terminy szkoleń, szczegóły tematów oraz zapisy dostępne w zakładce Wydarzenia i szkolenia.
Wsparcie psychologiczne
Przez cały 2025 r. dla wolontariuszek i wolontariuszy dostępne jest także indywidulane wsparcie psychologicznego w postaci konsultacji z psychologiem. Podczas konsultacji wolontariuszki i wolontariusze będą mogli przyjrzeć się własnemu doświadczeniu w pracy, swobodnie porozmawiać o swoim zaangażowaniu społecznym i trudnościach oraz pracować nad umiejętnością rozwiązywania sytuacji kryzysowych, z którymi spotykają się podczas wolontariatu. To także okazja do tego, aby przyjrzeć się własnym reakcjom na wyzwania oraz relacjom z podopiecznymi i współpracownikami. Można z nich skorzystać w gabinecie stacjonarnym lub on-line.
- Konsultacje z psychologiem są bezpłatne.
- Nabór jest ciągły.
- Wymagana jest rejestracja w formularzu (klikając w link opuszczasz portal ochotnicy.waw.pl)
Rejestrując się, nawiązujesz kontakt z koordynatorem, a on umówi Cię z psychologiem. Na następne spotkania umawiasz się w dogodnym terminie, już w porozumieniu z prowadzącym wsparcie.
Do wykorzystania już dziś - materiały edukacyjne w formie audio-video
Wszystkie dostępne poniższe cykle przygotowaliśmy z myślą wspieraniu rozwoju kompetencji kluczowych. Cykle skupiają się na emocjonalności osób działających w wolontariacie i ich wyzwaniach w życiu codziennym.
- Cykl audycji „Tutaj rozmawiamy o emocjach” - eksperci pomagają wolontariuszkom i wolontariuszom lepiej zadbać o swój dobrostan i radzić sobie z emocjami we wszystkich sytuacjach życiowych.
- Cykl videocastów "Dobrostan wolontariusza" - ustalanie granic, regularne przerwy i odpoczynek, wsparcie społeczne, refleksja i samorozwój, szukanie profesjonalnej pomocy - to tylko niektóre z aspektów poruszane przez specjalistkę od dobrostanu.
- Cykl videocastów: "Tutaj rozmawiamy o emocjach" - praca z ciałem - weźmy na warsztat wszystkie podstawowe emocje i nauczmy się ich regulacji przez rozpoznawania ich w ciele. Praca z ciałem to potężne narzędzie, które pozwala nie tylko na lepsze zrozumienie własnych reakcji, ale także na rozwój zdrowszych sposobów radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami.
Szkolenia, wsparcie psychologiczne oraz materiały audio-video dla wolontariuszy są realizowane przez Fundację GrowSPACE, w ramach zadania współfinansowanego przez m.st. Warszawę. Szkolenia, wsparcie psychologiczne oraz materiały audio-video są częścią miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.