Całoroczna i różnorodna oferta bezpłatnych szkoleń dla wolontariuszek i wolontariuszy współpracujących z warszawskimi organizacjami i instytucjami to odpowiedź na potrzebę stworzenia miejskiego systemu wsparcia dla wolontariuszy z Warszawy. W ramach oferty organizatorzy wolontariatu mogą zgłaszać ochotników do udziału w ogólnorozwojowych i specjalistycznych szkoleniach oraz konsultacjach grupowych.

Szkolenia ogólnorozwojowe i specjalistyczne dla wolontariuszy

Udział wolontariuszy w szkoleniach może być zarówno czynnikiem motywującym, jak i w znaczący sposób podnoszącym uniwersalne kompetencje wolontariuszy. Poprzez udział wolontariuszy w szkoleniach w instytucji/organizacji pozostanie wiedza i dodatkowe kompetencje, a doświadczenie szkoleniowe przyczyni się do wzmocnienia więzi wolontariusza z organizatorem wolontariatu. Zadbanie o rozwój wolontariusza poprzez zachęcenie go do udziału w szkoleniu może być wyróżnieniem, czy okazją do wsparcia w obszarze, w którym miewa trudności.

Organizatorze wolontariatu - zgłoś do udziału w wybranych szkoleniach współpracujących z Tobą ochotników! 

Wolontariuszu - działasz na korzyść, a chcesz robić to jeszcze lepiej? Zgłoś się na szkolenie!

Przykładowe tematy szkoleń, które odbędą się w 2022 roku: Social media - jak prowadzić kanał na FB organizacji społecznej, Wypalenie aktywistyczne, Trudne sytuacje w pracy z podopiecznym, Wielokulturowość itd.

Przed skorzystaniem z oferty poznaj zasady zapisów na szkolenia. Więcej informacji na temat harmonogramu oraz zapisy w zakładce "Wydarzenia i szkolenia"


Konsultacje grupowe

Konsultacje grupowe to forma specjalistycznego wsparcia i rozwoju wolontariuszy, do których zachęcamy przede wszystkim ochotników zaangażowanych w pracę na rzecz osób chorych, starszych, z niepełnosprawnościami czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Spotkania są prowadzone przez doświadczoną psychoterapeutkę i superwizorkę - Jagoda Latkowską.

Poprzez udział w konsultacjach grupowych wolontariusze mogą m.in.:

  • wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie inspirować i wzmacniać,
  • dowiedzieć się jak daną sprawę widzą inni, jak sobie radzą w podobnych sytuacjach,
  • rozwijać zdolności rozwiązywania problemów,
  • tworzyć osobiste sieci wsparcia.

Organizatorze wolontariatu - zgłoś do udziału w konsultacji grupowej współpracujących z Tobą ochotników! 

Wolontariuszu - chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami i trudnościami pod okiem superwizorki? Zgłoś się na konsultację grupową! Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Jagodą Latkowską na temat powodów, dla których warto zadbać o siebie i uczestniczyć w superwizjach. 

Przed skorzystaniem z oferty poznaj zasady zapisów na konsultacje grupowe. Więcej informacji na temat harmonogramu oraz zapisy w zakładce "Wydarzenia i szkolenia".


Zapoznaj się z broszurą dotyczącą miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej dla wolontariuszy w Warszawie.


Skontaktuj się z koordynatorkami

Jeśli chcesz:

  • dowiedzieć się więcej o miejskiej ofercie wsparcia dla wolontariuszy w Warszawie,
  • otrzymywać newsletter z aktualnymi informacjami na temat oferty szkoleń, konsultacji oraz wydarzeń,
  • zorganizować szkolenie lub konsultację grupową dedykowaną wolontariuszom swojej organizacji/instytucji.

Aneta Birnbaum: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Dorota Kaiper: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Julia Szcześniak: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Miejska oferta szkoleniowo-edukacyjna dla wolontariuszy w Warszawie jest realizowana przez Fundację Szkoła Liderów w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.


W 2021 r. przeprowadziliśmy 27 szkoleń, w których udział wzięło prawie 280 warszawskich wolontariuszy i wolontariuszek, którzy współpracują z ponad 70 różnymi organizacjami i instytucjami! 


Zachęcamy do śledzenia aktualności oraz naszych profii FB Ochotnicy warszawscy i IG Ochotnicy warszawscy.

"Ochotnicy warszawscy" to także oferta wspracia dla organizatorów wolontariatu.