Troska o samego siebie w pracy wolontariusza jest niezwykle ważna, ponieważ pomaganie innym może bywać emocjonalnie i fizycznie wyczerpujące. W cyklu videocastów "Dobrostan wolontariusza" umożliwimy wolontariuszkom i wolontariuszom zadbanie o swoje potrzeby, wraz z specjalistką od dobrostanu - Emilią Brzóską.

Oto kilka kluczowych aspektów które będą analizowane w videocastach:

  • Ustalanie granic: wolontariusze powinni nauczyć się rozpoznawać i szanować swoje granice emocjonalne i czasowe. To oznacza umiejętność mówienia "nie" lub proszenia o przerwę, gdy czują się przeciążeni.
  • Regularne przerwy i odpoczynek: Ważne jest, aby planować regularne przerwy w pracy wolontariackiej i dbać o odpowiednią ilość snu oraz relaks. Odpoczynek pomaga zregenerować siły i zapobiega wypaleniu.
  • Wsparcie społeczne: Budowanie i utrzymywanie relacji z innymi wolontariuszami lub przyjaciółmi, którzy rozumieją specyfikę takiej pracy, może być dużym wsparciem. Wymiana doświadczeń i emocji z innymi może pomagać w radzeniu sobie ze stresem.
  • Refleksja i samorozwój: Przydatne może być prowadzenie obserwacji samych siebie, aby uchwycić i zrozumieć swoje doświadczenia, emocje i refleksje. To pozwala lepiej zrozumieć własne reakcje i rozwijać umiejętności zarządzania emocjami.
  • Szukanie profesjonalnej pomocy: W przypadku gdy wolontariusz odczuwa przewlekły stres, niepokój lub inne trudności emocjonalne, warto szukać pomocy u specjalistów, takich jak psycholog czy terapeuta.
  • Edukacja i szkolenia: Uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach z zakresu zarządzania stresem, komunikacji interpersonalnej czy pierwszej pomocy psychologicznej może wzmocnić kompetencje wolontariusza i dać mu większe poczucie kontroli nad trudnymi sytuacjami.

Troska o siebie to nasza odpowiedzialność. Niczym w stresującej sytuacji w samolocie - najpierw powinniśmy założyć maseczkę z tlenem sobie, a dopiero później podać ją komuś, kto może potrzebować pomocy. Innymi słowy, jeśli nasze emocje nie będą wyregulowane, a samopoczucie – dobre, nie będziemy mogli z powodzeniem dalej realizować się wolontariacko. Dlatego zapraszamy Was do oglądania i słuchania nowości w projekcie "Ochotnicy warszawscy" - videocastów "Dobrostan wolontariusza".

Nowy videocast z serii znajdziesz co trzy tygodnie na w tym artykule. Zapraszamy również do korzystania z pełnej oferty bezpłatnych szkoleń, warsztatów i superwizji.


 To nie wszystko! Interesuje Cię dbanie o swoje emocje i samopoczucie? Posłuchaj również audycji "Tutaj rozmawiamy o emocjach" oraz videocastów pracy z ciałem "Tutaj rozmawiamy o emocjach".


Sesja #1 Zacznij od siebie

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka videocastu na temat dobrostanu wolontariusza i wolontariuszki. Ekspertka, Emilia Brzóska, w 10 sesjach przeprowadzi nas przez proste kroki budowania nawyków związanych z uważnością na siebie, efektywnym gospodarowaniem energią i regeneracją. W tym odcinku zaczniemy od podstaw: czym jest zdrowie i dobrostan.


Sesja #2 Diagnoza dobrostanu

Kto jest odpowiedzialny za nasz dobrostan? Jak myślisz, od kogo najbardziej zależy, to jak się czujesz? Jakie są elementy składowe naszego dobrostanu?

W odpowiedzi na te pytania pomoże słynny model PERMA autorstwa Martina Seligmana. Warto znać ten model z obszaru psychologii pozytywnej, bo w prosty sposób porządkuje to, co intuicyjnie określamy jako warunki naszego dobrego samopoczucia. Poznaj 5 elementów dobrostanu, zwanych czasami filarami szczęścia, przeanalizuj swoje zwyczaje i stwórz własną filozofię dobrego życia. Może nie ma jednej formułu na szczęście dla wszystkich ludzi, ale możemy (bez magicznych zaklęć!) wpływać na swoją codzienność w taki sposób, aby żyło nam się świadomiej, a przez to łatwiej i lepiej.


Sesja #3 Dobrostanowe 7S

Kiedy myślimy lub rozmawiamy o swoim samopoczuciu, często okazuje się, że jesteśmy mistrzami wiedzy teoretycznej, ale w rankingach praktyków zajmujemy miejsca w ogonie. Zapytaj sam siebie - co sprawia Ci przyjemność, sprowadza spokój, czyni Cię zdrowym/ą i zregenerowanym/ą? Jakie jedzenie Ci służy, jakie kontakty dobrze wpływają na Twoje uczucia, myśli i działania? Mało kto odpowie “nie wiem”.

Gdyby wypisać listę naszych życiowych pozytywnych dopalaczy, okaże się, że często nie korzystamy z nich i tęsknimy za tym, co powinno być nieodłącznym elementem każdego naszego dnia. Posłuchaj Emilii i stwórz swój żelazny zestaw wzmacniaczy dobrostanu. Nawet jeśli nie codziennie uda Ci się zażyć pełną dawkę tych "pigułek szczęścia", warto o nich pamiętać i stosować je tak często, jak to możliwe!


Sesja #4 Autodiagnoza

Obejrzyj odcinek o tym jak samemu ocenić swój poziom dobrostanu na co dzień, ale także, co robić i do kogo się zwrócić, jeśli nie czujemy się dobrze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) proponuje wszystkim wykonanie prostego, pięciopytaniowego quizu raz na jakiś czas, który będzie podpowiedzią w autodiagnozie samopoczucia. Wykonanie go, wraz z odczytaniem wyniku, nie zajmuje więcej niż 5 minut, a może nam bardzo wiele podpowiedzieć.

Pochyl się nad swoim samopoczuciem, poświęć mu chwilę uwagi i oceń, które parametry Cię satysfakcjonują, a które trzeba by podreperować. Posłuchaj videocastu i “przetestuj się”. Oczywiście zawsze z problemami natury zdrowia fizycznego czy psychicznego warto zwracać się do specjalisty, ale taka wstępna ocena pokaże nam kierunek dalszego działania.


Sesja #5 Energia życiowa

Czasem, przed pierwszą poranną kawą mówimy do siebie “chyba nie mam na nic siły”. Ale czy jest to stan naszego:

  • ciała (nie podniosę siatki z zakupami?)
  • umysłu (nic teraz nie wymyślę, nie podejmę żadnej decyzji?)
  • emocji (chce mi się tylko płąkać lub krzyczeć, albo nic nie czuję?)
  • ducha (nie wiem, w co wierzę, jakimi zasadami i wartościami się kieruje, nie wiem, co mnie pasjonuje, jaki mam życiowy cel?)

Popatrzmy na siebie jak na małe dzieci. Wyspane i najedzone dziecko bucha pozytywną energią, kiedy wymęczy się i zaczynaja czuć zmęczenie, okazuje je często marudzeniem i płaczem, aż w końcu "pada". Zwróć uwagę, czy i jak osiągasz stan “rozpromionego dziecka” - jesteś zregenerowany/a i masz siłę góry przenosić? Czujesz się pozytywnie, Twoja głowa podpowiada Ci pomysły na działanie, a emocje i ciało jej wtórują? Dowiedz się dlaczego to ważne, aby uczciwie przyglądać się "życiowym bateriom" i w porę wyłapywać obniżone poziomy energetyczne, tak żeby nie doprowadzić do wyczerpania.


Sesja #6 Trudne emocje

Pamiętacie film “Potwory i spółka”? Baterie można ładować strachem, ale dużo lepsze wyniki daje ładowanie ich radością. Tak samo jest z nami - nawet jeśli zdenerwowanie powoduje, że jesteśmy energiczni, to nie znaczy, że osiągamy szczyt naszych możliwości. W tym odcinku przyjrzymy się bardziej szczegółowo emocjonalnemu paliwu, jakim karmimy nasze ciało i umysł na co dzień. Zwrócimy uwagę na to jak radzić sobie w trudnej emocjonalnie sytuacji. Emilia przedstawi metodę “zaakceptuj - nazwij - weź oddech - znajdź rozwiązanie” i zaproponuje nam “termometr emocji” do pomiaru naszych codziennych stanów.

Jak zawsze zapraszamy do kontaktu z uczuciami, ale jak przystało na serię “Samotroska”, tym razem skupiamy się na tym, co czujemy my sami, co robią nam te emocje, jak sobie z nimi radzimy. A przede wszystkim zaproponujemy proste metody, żeby radzić sobie z nimi jeszcze lepiej.


Sesja #7 Potrzeby

Aby radzić sobie z emocjami, musimy je poznać, nauczyć się na nie wpływać. Musimy też zrozumieć, że emocje są nasze. To my je czujemy i przeżywamy. Już wiemy, że emocje to sygnały - sygnały dla naszego umysłu, że coś, co się wydarzyło nie jest nam obojętne. Bodźce, które popychają nas do konkretnych działań. Korzystnych dla nas… lub nie, miłych dla innych lub… nie.

Żeby nasze reakcje, czyli działania po pojawieniu się danej emocji, były jak najbardziej adekwatne, dobre dla nas i innych, zacznijmy od rozróżnienia czym jest potrzeba, czym zachcianka, a czym próba spełniania cudzych oczekiwań. Kiedy już sobie to uświadomimy, przejdziemy do ekspresowej analizy potrzeb prywatnych i zawodowych. W odcinku poznacie proste ćwiczenie, które pozwolą ocenić, które nasze potrzeby są dla nas najważniejsze i na jakim poziomie są zaspokojone. Kiedy ułożymy naszą matrycę potrzeb, łatwiej dostrzeżemy źródła emocji, które nas często odwiedzają. A to pozwoli nam lepiej radzić sobie z uczuciami, które nie są przyjemne i nam na co dzień nie pomagają.


Sesja #8 Potrzeby w relacjach

Wiecie, jaka jest najważniejsza relacja jaką mamy w życiu? Tak, tak, relacja z samym/ą sobą! W tym odciunku zachęcamy Was do tego, żeby zmierzyć się ze swoim wewnętrznym krytykiem i... może nawet się z nim zaprzyjaźnić! Trudno jest się pozbyć tego wewnętrznego głosu, a nawet nie warto - bo przecież czasem chroni nas przed niebezpieczeństwem.

Zrobimy też inwentaryzację najważniejszych relacji w naszym otoczeniu, ocenimy ich bliskość i wartość. Docenimy to, co mamy i popracujemy nad tym, żeby ważne dla nas związki były bogatsze i bardziej wspierające. Zrób mały krok do tego, aby Twoje życie było lepsze - najpierw demaskując swojego wewnętrznego krytyka, a potem go oswajając.


 Warsztaty, szkolenia, superwizje oraz nagrania audio i video dla wolontariuszy są realizowane przez Fundację GrowSPACE, w ramach zadania współfinansowanego przez m.st. Warszawę. Warsztaty, szkolenia, superwizje oraz nagrania audio i video są częścią miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.