Troska o samego siebie w pracy wolontariusza jest niezwykle ważna, ponieważ pomaganie innym może bywać emocjonalnie i fizycznie wyczerpujące. W cyklu videocastów "Dobrostan wolontariusza" umożliwimy wolontariuszkom i wolontariuszom zadbanie o swoje potrzeby, wraz z specjalistką od dobrostanu - Emilią Brzóską.

Oto kilka kluczowych aspektów które będą analizowane w videocastach:

  • Ustalanie granic: wolontariusze powinni nauczyć się rozpoznawać i szanować swoje granice emocjonalne i czasowe. To oznacza umiejętność mówienia "nie" lub proszenia o przerwę, gdy czują się przeciążeni.
  • Regularne przerwy i odpoczynek: Ważne jest, aby planować regularne przerwy w pracy wolontariackiej i dbać o odpowiednią ilość snu oraz relaks. Odpoczynek pomaga zregenerować siły i zapobiega wypaleniu.
  • Wsparcie społeczne: Budowanie i utrzymywanie relacji z innymi wolontariuszami lub przyjaciółmi, którzy rozumieją specyfikę takiej pracy, może być dużym wsparciem. Wymiana doświadczeń i emocji z innymi może pomagać w radzeniu sobie ze stresem.
  • Refleksja i samorozwój: Przydatne może być prowadzenie obserwacji samych siebie, aby uchwycić i zrozumieć swoje doświadczenia, emocje i refleksje. To pozwala lepiej zrozumieć własne reakcje i rozwijać umiejętności zarządzania emocjami.
  • Szukanie profesjonalnej pomocy: W przypadku gdy wolontariusz odczuwa przewlekły stres, niepokój lub inne trudności emocjonalne, warto szukać pomocy u specjalistów, takich jak psycholog czy terapeuta.
  • Edukacja i szkolenia: Uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach z zakresu zarządzania stresem, komunikacji interpersonalnej czy pierwszej pomocy psychologicznej może wzmocnić kompetencje wolontariusza i dać mu większe poczucie kontroli nad trudnymi sytuacjami.

Troska o siebie to nasza odpowiedzialność. Niczym w stresującej sytuacji w samolocie - najpierw powinniśmy założyć maseczkę z tlenem sobie, a dopiero później podać ją komuś, kto może potrzebować pomocy. Innymi słowy, jeśli nasze emocje nie będą wyregulowane, a samopoczucie – dobre, nie będziemy mogli z powodzeniem dalej realizować się wolontariacko. Dlatego zapraszamy Was do oglądania i słuchania nowości w projekcie "Ochotnicy warszawscy" - videocastów "Dobrostan wolontariusza".

Nowy videocast z serii znajdziesz co trzy tygodnie na w tym artykule. Zapraszamy również do korzystania z pełnej oferty bezpłatnych szkoleń, warsztatów i superwizji.


 To nie wszystko! Interesuje Cię dbanie o swoje emocje i samopoczucie? Posłuchaj również audycji "Tutaj rozmawiamy o emocjach" oraz videocastów pracy z ciałem "Tutaj rozmawiamy o emocjach".


Sesja #1 Zacznij od siebie

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka videocastu na temat dobrostanu wolontariusza i wolontariuszki. Ekspertka, Emilia Brzóska, w 10 sesjach przeprowadzi nas przez proste kroki budowania nawyków związanych z uważnością na siebie, efektywnym gospodarowaniem energią i regeneracją. W tym odcinku zaczniemy od podstaw: czym jest zdrowie i dobrostan.


 Warsztaty, szkolenia, superwizje oraz nagrania audio i video dla wolontariuszy są realizowane przez Fundację GrowSPACE, w ramach zadania współfinansowanego przez m.st. Warszawę. Warsztaty, szkolenia, superwizje oraz nagrania audio i video są częścią miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.