Organizacja wolontariatu szkolnego może wzbudzić wiele pytań dotyczących aspektów formalno-prawnych oraz organizacyjnych. Odpowiedź na niektóre z nich stanowić może poniższa publikacja. Uwzględnione zostały w niej najczęściej pojawiające się pytania dotyczące formalno-prawnych aspektów funkcjonowania szkolnego wolontariatu.
Materiał opracowała Antonina Dębska – prawniczka związana od wielu lat z tematyką wolontariatu oraz działań społecznych. Autorka porusza m.in. kwestie organizowania w szkole zbiórek i loterii, pozaszkolnych wyjść uczniów i uczennic w ramach wolontariatu, niezbędnych dokumentów oraz zasad pozyskiwania finansów na wydatki szkolnego koła wolontariatu.
Przedstawione w publikacji informacje powinny znacząco ułatwić organizację wolontariatu w szkole, a co za tym idzie poprawić jakość współpracy pomiędzy dyrekcją, opiekunami wolontariatu, wolontariuszami oraz rodzicami wolontariuszy.
W publikacji znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
- Jakie są zasady organizowania zbiórek w szkołach w ramach wolontariatu?
- Jakie są zasady organizacji loterii w szkołach w ramach wolontariatu?
- Jakie są zasady wyjścia uczniów i uczennic w ramach wolontariatu np. do Ośrodka Pomocy Społecznej?
- Jak zgodnie z RODO przetwarzać dane osób, które uczestniczą w szkolnym wolontariacie?
- Jak zgodnie z prawem organizować finanse na wydatki wolontariatu?
- Jakie porozumienia i zgody szkoła powinna zawrzeć z uczniem/jego opiekunami prawnymi/rodzicami i organizacją pozarządową, na rzecz której ma być świadczony wolontariat?
Program rozwoju wolontariatu w szkołach jest finansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.