Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Jak znaleźć osoby, które zechcą wolontariacko wesprzeć działania naszej organizacji lub instytucji? Podstawą efektywnej rekrutacji jest dobrze przygotowana oferta wolontariatu. Ogłoszenie powinno być tak skonstruowane, żeby zachęcić osoby, które je zobaczą do udziału w naszym programie wolontariatu. Przepis na ciekawą ofertę wolontariatu znajdziecie poniżej.

W jaki sposób przygotować atrakcyjną ofertę wolontariatu?

Na atrakcyjną ofertę wolontariatu składają się dwa komponenty: dokładne przygotowanie zwięzłej i przejrzystej listy zadań dla wolontariuszy oraz opis świadczeń, które jak magnes przyciągną kandydata na wolontariat właśnie do nas.
Już na pierwszy rzut oka tak przygotowana oferta jest atrakcyjna dla odbiorców, ponieważ potencjalny ochotnik wie, co będzie jego zadaniem. Oczywiście podczas rozmowy rekrutacyjnej (czy też innego spotkania zapoznawczego) dokładnie wszystko mu opowiadamy, ale jeśli np. do jego zadań będzie należało zajmowanie się dziećmi – musi wiedzieć to od razu; jeśli wolontariat ma się odbywać w weekend – też to podkreślmy. To pozwala zainteresowanym podjęciem wolontariatu od razu wybrać lub odrzucić naszą ofertę, zaś nam – uniknąć odpowiadania na dodatkowe pytania telefonicznie czy mailowo. Szanujmy czas swój i osób, które chcemy zaangażować.
Wolontariat to oczywiście bezinteresowna, nieodpłatna współpraca, ale zadbajmy o to, aby nasza propozycja miała charakter win – win, czyli, żeby płynęły z niej obopólne korzyści. Poza obowiązkowymi świadczeniami, które wynikają z Ustawy, takimi jak zawarcie porozumienia i zapewnienie wolontariuszom ubezpieczenia, warto pomyśleć o zaproponowaniu czegoś specjalnie dla wolontariusza - u nas są to m.in. szkolenia o tym czym jest fundacja i w jaki sposób działa trzeci sektor.
Można sformułować ofertę tak, żeby miała na przykład taki wydźwięk: przyjdź do nas – pomożesz, a przy okazji poznasz fajnych ludzi, posłuchasz ciekawego wykładu, podniesiesz swoje umiejętności w dziedzinie, w której się specjalizujemy. W ogłoszeniu warto zaznaczyć również czy mamy jako organizator dodatkowe wymagania w stosunku do ochotników, np. czy powinni mieć już doświadczenie w zadaniach, do których będą angażowani.
Tak przygotowana oferta zachęci kandydatów do zaangażowania się w wolontariat właśnie w naszej organizacji.

Odpowiedź przygotowała: Agnieszka Kaczmarczyk - Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, Zwycięzca Konkursu „Pokaż się z dobrej strony” na najlepszą ofertę rekrutacyjną dla wolontariuszy w 2022 roku.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!
Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.