9 grudnia w Centrum Społecznym Paca 40 w Warszawie odbył się Dzień Koordynatora Wolontariatu 2022. Wydarzeniu towarzyszyła debata oraz finał dwóch konkursów – "Pokaż się z dobrej strony" i "Koordynator Wolontariatu". Poznajcie laureatów tegorocznej edycji!
Dzień Koordynatora Wolontariatu 2022 otworzyła Warszawska Debata Wolontariacka "Wolontariat młodych". O młodych warszawskich wolontariuszach i wolontariuszkach rozmawiała prowadząca Joanna Garsztka, koordynatorka wolontariatu w Muzuem Historii Polski, oraz:
- Wioletta Liberadzka, Fundacja Rak&Roll – kierownik projektów i koordynator wolontariatu Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie! W czasie kilkunastu lat pracy zawodowej zdobyła doświadczenie biznesowe, które wykorzystuje do tworzenia rozwiązań w przestrzeni NGO. Od zawsze angażowała się w działania wolontariackie i społeczne, między innymi w WOŚP, DKMS, Klaster Turystyczny Polski Wschodniej, PCK i inicjatywy lokalne. Obecnie tworzy webową aplikację do zarządzania wolontariatem, koordynuje wolontariat kompetencyjny, prowadzi współprace z wolontariatami szkolnymi i pracowniczymi. Utworzyła prawniczą linię konsultacyjną dla pacjentów onkologicznych, która jest w całości obsługiwana przez Wolontariuszy. W czasie pandemii rozwinęła ofertę e-wolontariatu, który stał się obecnie jedną z najistotniejszych form pracy na rzecz Fundacji Rak’n’Roll.
- Dorota Czajkowska, Centrum Myśli Jana Pawła II – pedagog, trenerka, edukatorka, mentorka, koordynatorka projektów, działaczka społeczna. W Centrum Myśli Jana Pawła koordynuje pracę i współpracę z wolontariuszami, działania społeczne studentów oraz integrujące społeczność stypendystów. Absolwentka Andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim, IV Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych, Mentee w programie mentoringowym Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu oraz Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu. Ponad 18 lat związana z III sektorem. W pracy z wolontariuszami ceni edukacyjną rolę wolontariatu, gdzie poprzez działanie społeczne wolontariusze mogą się rozwijać, odkrywać swoje talenty i budować na swoich mocnych stronach
- Sylwia Bielicka, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog – koordynatorka projektu "Locally across borders" w Stowarzyszeniu Centrum Wolontariatu, wieloletnia koordynatorka programu wolontariatu w Muzeum Narodowym w Warszawie, koordynatorka projektów z zakresu edukacji cyfrowej. Kulturoznawczyni i archeolożka z wykształcenia. Współautorka bloga Muzeariat.
Podczas debaty uczestniczki dyskutowały o motywacjach, które skłaniają młodych ludzi do zangażowania się w wolontariat. Wspólnie zastanawiały się, na co zwracają oni uwagę podczas wyboru oferty wolontariackiej oraz organizacji, dla której chcieliby działać. Poruszyły również temat wyzwań, jakie stoją przed koordynatorami wolontariatu w kontekście odpowiadania na potrzeby młodych wolontariuszy i wolontariuszek.
Wyniki konkursu "Pokaż się z dobrej strony" 2022
Po debacie rozstrzygnęliśmy konkurs na najlepsze oferty wolontariackie w Warszawie. Konkurs "Pokaż się z dobrej strony" zwraca szczególną uwagę u osób odpowiedzialnych za współpracę z wolontariuszami na to, jak ważnym elementem współpracy z ochotnikami jest ich skuteczna rektutacja, którą umożliwia właśnie dobrze przygotowana oferta wolontariatu. Tegorocznymi laureatami konkursu zostali:
Miejsce I – Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii za ofertę "Zostań wolontariuszem w Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii"
To oferta łącząca misję organizacji, czyli propagowanie ciekawej historii wśród dzieci, z reakcją na aktualną potrzebę społeczną, czyli działanie na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wolontariat różnorodny, ciekawy i rozwijający: „Są to weekendowe spotkania, podczas których odbywają się różne rodzaje warsztatów: Gry RPG, Pokoje Zagadek, zajęcia artystyczno-historyczne, wyjścia do muzeów.” Organizator zapewnia szkolenie, porozumienie, ubezpieczenie. Ogłoszenie zostało opisane jasno i precyzyjnie.
Miejsce II – Muzeum Powstania Warszawskiego za ofertę "Prowadzenie wywiadów (rozmów) video z członkami rodzin Powstańców Warszawskich"
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wolontariatu ciekawego i rozwijającego, choć wymagającego. Spełnia wszystkie wymogi formalne i oferuje wsparcie szkoleniowe, przygotowujące do wolontariatu. Mamy tu do czynienia z zaproszeniem do wolontariatu dla osób powyżej 25 roku życia. Oferta ta pokazuje, że ważne jest sprecyzowanie wymagań dotyczących osobowości i umiejętności, proporcjonalnie do oferowanego wsparcia.
Miejsce III – Fundacja Maraton Warszawski za ofertę "WOLONTARIAT - 32. BIEG NIEPODLEGŁOŚCI"
„Już dzisiaj dołącz do najbardziej energetycznego zespołu wolontariuszy w mieście i przekonaj się jaką niesamowitą radość daje wolontariat”. Zachęcające, optymistyczne i energetyczne ogłoszenie z rożnorodną listą zadań, które są szczegółowo i precyzyjnie opisane. Chociaż zadania są proste, to jednak kluczowe z perspektywy organizatora oraz dające korzyści wolontariuszom.
W tym roku jury konkursowe przyznało również wyróżnienie Bibliotece z Ogrodem Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI za ofertę "POKONWERSUJ W BIBLIOTECE Z OGRODEM"
Konwersacje uczące języka polskiego dzieci i młodzież z Ukrainy. Trudne? Tak! Wymagające? Tak! A zaproszenie do wolontariatu już dla 13-latków. Odważny krok, ale możliwy, m.in. dzięki zapewnieniu wolontariuszom udziału w szkoleniu na temat metody komunikacyjnej w nauce języka obcego.
Zwycięzcy konkursu "Koordynator Wolontariatu 2022"
Konkursu ma na celu promowanie wolontariatu oraz docenienie roli koordynatorów wolontariatu, którzy na co dzień pracują z wolontariuszami, kierują ich pracą, wspierają, pomagają dokonywać właściwych wyborów w podejmowaniu aktywności wolontariackiej, oraz mają nieoceniony wkład w działania organizacji/instytucji, w której prowadzą wolontariat.
Miejsce I – Kinga Wojaczek Stowarzyszenie Innowacji Społecznych „Mary i Max”
Miejsce II – Ewa Celińska-Pyśk Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Ewa to koordynator z pasją i energią. Wierzy, że wolontariat to przede wszystkim ludzie, dlatego ideę budowania społeczności wokół Muzeum uznaje za cel nadrzędny pracy Działu. Jako kierownik Działu troszczy się nie tylko o wolontariuszy, ale także o rozwój pracowników, których konsekwentnie motywuje do udziału w ciekawych szkoleniach i wydarzeniach związanych z wolontariatem.
Miejsce III – Piotr Kowalski Szkoła Podstawowa nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida
Piotr prowadzi świetnie zorganizowany i rożnorodny wolontariat szkolny, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, dla około 100 uczniów. Piotr motywuje, planuje, regularnie się z wolontariuszami spotyka, nagradza i dba o nich. Działań jest dużo, dla każdej grupy wiekowej, rozplanowanych na cały rok. Są to zarówno działania na rzecz szkolnej społeczności, jak również akcje zewnętrzne.
Koordynatorki i Koordynatorzy, serdecznie dziękujemy za Waszą pracę z wolontariuszami, stanowicie wzór do naśladowania! Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i dziękujemy za zgłoszenia! W 2023 r. także będziemy poszukiwać najlepszych koordynatorów oraz najlepszych ofert dla wolontariuszy.
Wydarzenie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.