Organizacja wolontariatu łączy w sobie wiele różnych tematów i zagadnień. Od aspektów formalno-prawnych, po te organizacyjne. Chociaż wolontariat w Warszawie działa i rozwija się coraz prężniej, nadal mogą pojawiać się kwestie budzące wątpliwości i pytania. Wsparcie organizatorów wolontariatu to jeden z kluczowych elementów projektu "Ochotnicy warszawscy", dlatego prowadzimy dla Was cykl podpowiedzi: "Pytanie do eksperta".

Zaangażowanie wolontariuszy w działania na rzecz społeczności lokalnej przynosi olbrzymie korzyści. Ma ono wpływ zarówno na najbliższe otoczenie, jak i samych ochotników. Wolontariat wzmacnia poczucie przynależności do miejsca, w którym żyją. Ochotnicy stają się bardziej uważni i wrażliwi na lokalne potrzeby. Wspólne działanie pozwala poczuć synergię, która zbliża ludzi, zmniejsza dystans i wzmacnia ich relacje. Niektórzy z Was z pewnością zastanwiają się teraz, jak zatem rozpocząć współpracę z sąsiadami. Jak nawiązywać parterstwa z pobliskimi instytucjami i organizacjami pozarządowymi? Mamy dla Was odpowiedź! 

Jak angażować wolontariuszy ze najbliższego sąsiedztwa w działania swojej organizacji/instytucji?

Organizacje pozarządowe oraz instytucje miejskie mogą nawiązać współpracę z urzędami dzielnic. Od dwóch lat w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” wspólnie z 5 dzielnicami rozwijamy wolontariat lokalny, aktywnie wspierając koordynatorów wolontariatu. W kolejnych latach planujemy zaprosić do współpracy pozostałe dzielnice. 

Jednym ze sposobów angażowania wolontariuszy z najbliższego sąsiedztwa w działania organizacji i instytucji może być współpraca z koordynatorami wolontariatu szkolnego. Uczniowie i uczennice szkół podstawowych i ponadpodstawowych chętnie uczestniczą w różnego rodzaju działaniach wolontariackich.

Ponadto, organizacje i instytucje mogą stworzyć mapę miejsc, w których przebywa młodzież, dorośli oraz seniorzy z sąsiedztwa i pozostawiać w nich informację o swoim wolontariacie.

Organizacja pikniku dla lokalnej społeczności również stanowi świetną okazję do promocji zaangażowania w wolontariat. Przykładem takiego wydarzenia jest „Wolontariacki Piknik Rodzinny” zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Odpowiedź przygotowała: Matylda Tauber – Zespół Rozwoju Wolontariatu, Centrum Komunikacji Społecznej, Urzędu m.st. Warszawy.


Masz pytanie lub wątpliwości związane z organizacją wolontariatu? Napisz do nas!
Wyślij do nas maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dopisz w temacie "Pytanie do eksperta". Odpowiedź ukaże się w dziale aktualności na naszym portalu, a także w Newsletterze organizatora wolontariatu.


Chcesz otrzymywać Newsletter organizatora wolontariatu?
Załóż na portalu konto typu "organizator wolontariatu", a newsletter trafi na Twoją skrzynkę raz w miesiącu.