W ostatnich miesiącach dla wielu mieszkańców i mieszkanek stolicy, w tym organizatorów wolontariatu, temat wielokulturowości i działań humanitarnych przestał być odległy, a stał się przedmiotem codzienności. W związku z wydarzeniami za wschodnią granicą tematem tegorocznego, I Forum koordynatorów wolontariatu w warszawskich domach kultury, była wielokulturowość.

Wśród rozmaitych działań na rzecz rozwoju wolontariatu, które od lat prowadzimy wraz z partnerami, są między innymi spotkania i fora koordynatorów wolontariatu w domach kultury organizowane przez Fundację Szkoła Liderów oraz Służewski Dom Kultury. Projekt łączy koordynatorki, koordynatorów wolontariatu oraz pracowników warszawskich domów kultury. 

I Forum koordynatorów wolontariatu w warszawskich domach kultury odbyło się 30 maja br. w Służewskim Domu Kulturowym. Podczas 4-godzinnego spotkania prelekcje wygłosiły 3 gościnie:

Zdjęcie programu wydarzenia

Pierwsze wystąpienie specjalistek z Domu Ukraińskiego "Uchodźcy - Domy kultury" dotyczyło potrzeb uchodźczyń i uchodźców oraz zawierało propozycje działań i współpracy pomiędzy Domem Ukraińskim, a warszawskimi instytucjami kultury. Specjalistki podkreślały potencjał twórczy kryjący się w środowiskach przedwojennej emigracji ukraińskiej oraz samych uchodźczyniach i możliwość ich zaangażowania w projektowanie oraz implementacje rozwiązań. Ponadto zwracały uwagę na wrażliwe grupy - osoby starsze oraz młodzież w wieku szkolnym, wymagające szerszej oferty kulturalnej oraz wsparcia wolontariuszy.

Na pytanie, jak w praktyce przeprowadzić działania dla migrantów odpowiedziała ostatnia gościni spotkania - Paulina Zając, od lat odpowiadająca za ofertę wolontariatu wielokulturowego w Staromiejskim Domu Kultury. Przeprowadziła wykład "Edukacja międzykulturowa oraz integracja migrantów w praktyce". Wystąpienie przybliżało uczestnikom różne projekty i metody pracy praktykowane w Staromiejskim Domu Kultury, m.in podczas lekcji języka polskiego dla obcokrajowców, wykładów przybliżających odległe kultury, projektów opowiadania i spisywania bajek międzykulturowych oraz wielu innych.

uczestnicy spotkania przeglądający "bajki międzykulturowe"

Uczestniczki i uczestnicy Forum mogli również podzielić się ze sobą swoimi doświadczeniami z działań, troskami i pomysłami na kolejne projekty. Spotkania takie jak to wspierają nie tylko pogłębianie wiedzy uczestników, ale również powiększają ich zasoby poprzez nawiązywanie znajomości, poznawanie nawzajem swoich potrzeb i możliwości. Pokazują, że wielostronna współpraca na poziomie miasta lub dzielnicy może sprawić, że trudne projekty staną się osiągalne i przyniosą korzyść dla wszystkich stron.

W tym roku zaplanowane są jeszcze dwa spotkania dedykowane organizatorom wolontariatu w instytucjach kulturalnych, które odbędą się latem i jesienią.

część warsztatowa spotkania

Zdjęcia przekazane przez Fundację Szkoła Liderów 


Program rozwoju wolontariatu w warszawskich domach kultury jest realizowany w ramach projektu Ochotnicy warszawscy przez Fundację Szkoła Liderów.


Zobacz także pełną ofertę wsparcia dla organizatorów wolontariatu w Warszawie.