Kompleksowa oferta wsparcia jest realizowana od 2017 r. z myślą o wszystkich stołecznych organizatorach i koorynatorach wolontariatu, tak z instytucji, jak i z organizacji pozarządowych. W ramach oferty można bezpłanie korzystać m.in. ze szkoleń, poradnictwa, spotkań branżowych, wizyt studyjnych i debat. Warszawscy organizatorzy wolontariatu są także zapraszani na Dzień Koordynatora Wolontariatu, Festiwal Wolontariatu oraz do konkursów "Pokaż się z dobrej strony" i Koordynator Wolontariatu.
Przygotowaliśmy dla Was:
- szkolenia i warsztaty – których tematyka obejmuje: aspekty formalno – prawne współpracy z wolontariuszami tj. regulacje prawne, porozumienia, ochrona danych osobowych czyli wszystko co trzeba wiedzieć, by odpowiedzialnie i zgodnie z prawem angażować wolontariuszy w działania swojej organizacji; praktyczne aspekty współpracy z wolontariuszami tj. efektywna rekrutacja, narzędzia przydatne w zarządzaniu zespołem wolontariackim, wykorzystanie nowych technologii i w planowaniu i organizowaniu działań; relacyjną stronę współpracy z wolontariuszami tj. dobra komunikacja, dbanie o zasoby wszystkich zaangażowanych w wolontariat, utrzymywanie dobrych relacji również w warunkach stresowych i trudnych, rozwój kompetencji.
- mentoring – to forma indywidualnego szkolenia skrojonego na miarę. Polega na przepracowaniu 4-8 godzin z doświadczonym koordynatorem – mentorem na terenie jego placówki. Jest to niepowtarzalna okazja do poznania i przećwiczenia najlepszych metod organizacji wolontariatu oraz przepracowania tego co sprawia trudność, co jest wyzwaniem przy wsparciu doświadczonego koordynatora. Harmonogram tego procesu ustalany jest indywidualnie w porozumieniu z uczestnikiem i koordynatorem – mentorem.
- wizyty studyjne – to spotkania w siedzibie organizacji, instytucji, fundacji prowadzących wolontariat, w czasie których gospodarze opowiedzą o swoich sposobach na wolontariat, podzielą się swoim doświadczeniem. To okazja, by czerpać z ich doświadczenia i możliwość nawiązania współpracy. Każdej wizycie towarzyszy rozmowa na tematy ważne dla wolontariatu w branży, w której działa gospodarz wizyty.
- surperwizje grupowe – superwizja jest formą wsparcia osób pracujących z ludźmi, jej celami jest rozwiązywanie trudności merytorycznych i emocjonalnych wynikających z wykonywanej pracy poprzez pogłębienie rozumienia problemu/dylematu, poszerzenie perspektywy możliwych działań, wymianę doświadczeń, możliwości wyrażenia swoich emocji i rozterek. Uczestnicy rozwijają swoje umiejętności, osiągają lepsze wyniki swojej pracy, działają bardziej profesjonalnie. Superwizja, dzięki zrozumieniu i wsparciu otrzymywanym od superwizora i innych, uczestniczących w niej osób, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu.
- promocja dobrych praktyk – konkurs „Pokaż się dobrej strony” na najlepszą ofertę wolontariatu opublikowaną na portalu ochotnicy.waw.pl oraz konkurs „Koordynator Wolontariatu Roku” – dzięki niemu możemy podziękować i uhonorować tych, którzy sprawiają, że wolontariat stale się rozwija.
- Festiwal Wolontariatu czyli minikonferencja z bogactwem propozycji dla organizatorów - debata, warsztaty, konsultacje z ekspertami, prezentacja dobrych praktyk oraz wolontariat w praktyce czyli akcja wolontariacka
- Dzień Koordynatora Wolontariatu – nasze święto, kiedy chcemy spotkać się i podziękować koordynatorom wolontariatu oraz posumowanie roku. Wydarzeniu towarzyszy debata oraz finał dwóch konkursów „Pokaż się z dobrej strony” oraz „Koordynator Wolontariatu Roku”
- Punkt Konsultacyjny - Poradnictwo – zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują konsultacji w dowolnych problemach związanych organizacją wolontariatu. Doradca pomaga w rozpoznaniu potrzeb związanych z organizacją wolontariatu w danej organizacji, udzieli odpowiedzi na pytania związane z przepisami i aspektami formalnymi, skonsultuje dokumenty, podpowie jak dostosować działania by były zgodne ze Standardami Współpracy z Wolontariuszami. Konsultacje odbywają się w siedzibie Centrum Wolontariatu; zapisy pod nr. 574 411 733; zdalnie - dyżury w każdy wtorek i piątek, w godzinach 10:00-14:00 przez platformę ZOOM; mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; przez formularz internetowy.
- Infolinia 514 777 399 – dzwoniąc na podany numer można uzyskać informacje nt. wolontariatu, różnych aspektów współpracy z wolontariuszami, wydarzeń i ofert wolontariackich w stolicy.
Terminy i formularze zgłoszeniowe na wszystkie bieżące wydarzenia (szkolenia, spotkania, warsztaty, debaty itp.) znajdują się w zakładce "Wydarzenia i szkolenia".
Znajdziesz tam także różnorodną i bezpłatną ofertę wsparcia dla wolontariuszy.
Szczegółowe pytania w sprawie oferty wsparcia prosimy kierować do realizatora:
Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu ul. Szpitalna 5/5, 00-031 Warszawa
Koordynator: Agnieszka Lissowska-Lewkowicz
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 514 777 399
Dzięki ofercie wsparcia dla organizatorów rokrocznie ponad 500 osób z blisko 200 warszawskich instytucji i organizacji pozarządowych poszerza swoją wiedzę i zyskuje skuteczne narzędzia do współpracy z ochotnikami.
Konkurs realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.