Za nami Dzień Koordynatora Wolontariatu 2021. To tradycyjnie grudniowe święto tych, którzy są kluczowym ogniwem dla organizacji i rozwoju wolontariatu, czyli naszych warszawskich koordynatorek i koordynatorów wolontariatu. Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej 10 grudnia - laureaci konkursów na Koordynatora Wolontariatu oraz Pokaż się z dobrej strony zostali zaproszeni do uczestnictwa na żywo, a wszyscy zainteresowani mogli połączyć się za pośrednictwem kamer. Cieszymy się, że pomimo ograniczeń, mogliśmy być w tym jedynym w swoim rodzaju dniu razem. Poznajcie wszystkich tegorocznych wyróżnionych!

Dzień Koordynatora Wolontariatu rozpoczął sie od debaty pt. ”Jak wolontariat odpowiada na wyzwania współczesności?”.

W trakcie Warszawskiej Debaty Wolontariackiej o tym ”Jak wolontariat odpowiada na wyzwania współczesności?” rozmawiali:

  • Katarzyna Parzuchowska -specjalista ds. komunikacji społecznej w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa - Wola, prowadząca grupę wsparcia w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, prowadzi Teatr Kryzys - teatr osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, działaczka Fundacji eF kropka,
  • Grzegorz Skibiński –Dyrektor Personalny w Citi Handlowy, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu, lider licznych projektów Wolontariatu oraz propagator idei CSR’u. Czynnie działa w Fundacji im. Leopolda Kronenberga oraz wspiera Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Propagator idei dzielenia się wiedzą oraz CRS,
  • Katarzyna Osior-Szot – ekspertka ds. wolontariatu, menedżerka projektów społecznych, trenerka kompetencji komunikacyjnych. Pracowała jako koordynatorka wolontariatu w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz w Fundacji Legii. W Stowarzyszeniu Centrum Wolontariatu współtworzyła z partnerami biznesowymi programy wolontariatu pracowniczego. Pasjonuje się językiem w działaniu – doktoryzuje się w Instytucie Języka Polskiego UW, współpracuje z Fundacją Języka Polskiego.

K. Parzuchowska, G. Skibiński i K. Osior-Szot siedzą na czerwonych fotelach przy stoliku kawowym podczas debaty

Wyniki konkursu "Pokaż się z dobrej strony" 2021

Po debacie zaprezentowaliśmy najlepsze oferty wolontariackie w Warszawie w mijającym roku, a więc finał konkursu Pokaż się dobrej strony. W konkursie wzięły udział wszystkie ogłoszenia opublikowane na Miejskim Portalu Wolontariatu. Głównym celem konkursu jest zachęcanie do korzystania ze wsparcia wolontariuszy i promocji standardów współpracy z wolontariuszami. Konkurs wskazuje również dobre przykłady tworzenia wzorowej oferty, bo jest to pierwszy krok do współpracy i doskonała okazja, by przyszłym wolontariuszom pokazać się z dobrej strony. Laureatami konkursu zostali:

Miejsce I – Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy. Filia nr 2 Zielona oraz Ośrodek Działań Twórczych "Zielona" za ofertę – Domki dla owadów – warsztaty dla dzieci

 

Zrzut ekranu zwycięskiej oferty "Domki dla owadów"

– za zaangażowanie ochotników w ciekawy projekt edukacyjny, pozwalający również wolontariuszom poszerzyć wiedzę i umiejętności z obszaru ekologii. Dodatkowym atutem jest włączenie ochotników w ewaluację projektu. Oferta była też dostępna dla bardzo młodych wolontariuszy.


Miejsce II – Fundacja Inna Przestrzeń za ofertę Wolontariat w redakcji portalu Kontynent Warszawa -Warszawa wielu kultur

Print screen oferty Kontynent Warszawa

 

- za ciekawą ofertę wolontariatu zdalnego, w którym można rozwinąć umiejętności i kompetencje w obszarze dziennikarstwa i kultury, oraz mieć wpływ na sposób informowania o wielokulturowym oblicze Warszawy.


Miejsce III: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” za ofertę Wolontariat w międzypokoleniowej grupie rękodzieła.

Cam Rękodzieło

 

- to oferta pokazująca, że dzięki wolontariatowi możemy jednocześnie działać na rzecz potrzebujących i realizować pasję lub dopiero ją odkrywać. Dodatkowo daje możliwość działań prawdziwie międzypokoleniowych!

Finałem dnia było ogłoszenie zwycięzców konkursu „Koordynator Wolontariatu 2021”

Konkurs „Koordynator Wolontariatu Roku”, to promocja wartości jakie niesie idea wolontariatu i wyjątkowa okazja, by w sposób szczególny docenić pracę tych, którzy o wolontariacie myślą wielopłaszczyznowo i wychodzą naprzeciw potrzebom wielu osób. To dzięki nim wolontariusze mogli, mimo trwającej pandemii, działać na korzyść warszawskich organizacji, instytucji i samych warszawiaków.

Miejsce I - Koordynator Wolontariatu Roku 2021 - Olga Hilik Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Olga Hilik w czarnym swetrze z mikrofonem przemawiająca po otrzymaniu nagrody

Olga to osoba, która jest wspaniałą organizatorką, ale też ogromnym wsparciem dla współpracowników. Pracuje z wolontariuszami długoterminowo i akcyjnie. Dba o relacje z wolontariuszami i rozwój ich kompetencji, reaguje na pomysły i potrzeby wolontariuszy, tłumaczy cel powierzanych zadań. Dzięki jej zaangażowaniu w misje i cele organizacji pozyskała wielu wolontariuszy, którzy działają w obszarze pomocowym i jednocześnie specjalistycznym. Koordynuje pracę wolontariuszy od dawna, ale zorganizowała także pracę wolontariuszy w sytuacji kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, sytuacji trudnej, zmiennej i bardzo wymagającej. Dzięki Oldze wolontariusze są angażowani w sprawy szczególnej wagi i mają świadomość, że są obdarzeni dużym zaufaniem.

 

Miejsce II - Przemysław Skwarski Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy

Przemysław Skwarski z dyplomem i mikrofonem w rękach na tle napisu "Działaj na korzyść" po otrzymaniu nagrody

Przemysław to osoba, dla której wolontariat to coś więcej niż tylko oddawanie swojego wolnego czasu dla osób potrzebujących. Jest to niesienie nadziei i zmiany w życiu innych. Ma indywidualne podejście do wolontariuszy i mobilizuje ich do indywidualnego podejścia do każdej osoby, z którą współpracują. Namawia i wspiera wolontariuszy w szukaniu rozwiązań. Każdy wolontariusz ma możliwość wyboru różnych aktywności i pracy, co pozwala na rozwój kompetencji wolontariuszy i wpływa również na satysfakcję w podejmowanej współpracy. Dba o dobre przygotowanie wolontariuszy, dzięki czemu nie boją się wyzwań i długofalowo chętnie podejmują się trudnej pracy z osobami doświadczającymi często wykluczenia społecznego.

 

III miejsce: Karolina Kilar Biblioteka Publiczna im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Karolina Kilar z mikrofonem i dyplomem po otrzymaniu nagrody

Karolina zaraża potrzebą pomagania i potrafi zmotywować każdego do działania. Prowadzi dobrze zorganizowany program wolontariatu, w ramach którego wolontariusz może wybrać jedną z możliwych ścieżek pracy. Współpracuje w dużej mierze z wolontariuszami niepełnoletnimi, z którymi doskonale się dogaduje, trafnie dobiera zadania do predyspozycji wolontariusza. Jest pomysłowa i szuka nowych narzędzi realizacji wartościowych inicjatyw przez wolontariat.

 

Nagroda specjalna - Anita Branica-Dryka Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy

Anita Branica Dryka widoczna na ekranie komputera w momencie otrzymania wyróżnienia

Jury konkursowe przyznało także nagrodę specjalną, którą otrzymała Anita Branica-Dryka z Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, za wkład w pracę z wolontariuszami w czasie pandemii, ze szczególnym uwzględnieniem Punktu Szczepień Powszechnych.


Koordynatorki i Koordynatorzy, serdecznie dziękujemy za Waszą pracę z wolontariuszami, stanowicie wzór do naśladowania! Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i dziękujemy za zgłoszenia. W 2022 r. także będziemy poszukiwać najlepszych koordynatorów, a także najlepszych ofert dla wolontariuszy. 

 

Wydarzenie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie w ramach działania „Wsparcie organizatorów wolontariatu” realizowanego w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.