Dopiero rozpoczynasz przygodę z wolontariatem? Chcesz założyć koło/klub wolontariusza w swojej szkole i zaplanować jego działania? A może masz już spore doświadczenie, ale liczysz na inspirujące pomysły i okazje do wymiany doświadczeń? Niezależnie od tego, na które z tych pytań odpowiedź brzmiała twierdząco, zapraszamy do zapoznania się z bezpłatną ofertą dedykowaną koordynatorom szkolnych kół wolontariatu, którą przygotowaliśmy w ramach projektu “Ochotnicy warszawscy”. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

grafika z napisem "szkolenia i wsparcie w rozwoju wolontariatu dla szkół" oraz logotypem projektu "Ochotnicy warszawscy"


Koordynatorzy i organizatorzy wolontariatu w szkołach – to oferta dla Was!

Pragniemy wspierać nauczycieli i opiekunów szkolnych kół wolontariatu, aby tworzyli wolontariat, który:

 • umożliwia uczniom i uczennicom rozwijanie kompetencji i zdobywanie doświadczeń zgodnych z ich zainteresowaniami,
 • uczy empatii wyrażonej poprzez uważne rozpoznawanie sytuacji i potrzeb odbiorców pomocy,
 • integruje społeczność szkolną oraz umożliwia nawiązywanie wartościowych relacji pozaszkolnych,
 • uczy pracy projektowej oraz współpracy w zespole.

W roku szkolnym 2021/2022 proponujemy trzy ścieżki w różnym stopniu wspierające rozwój wolontariatu w szkołach:

 • Ścieżka 1. Pogłębione wsparcie szkoły (dla doświadczonych) - kompleksowy program rozwoju wolontariatu w szkole obejmuje 2-dniowe stacjonarne szkolenie dla opiekunów wolontariatu, 16 godzin wsparcia mentora do wykorzystania w ciągu roku szkolnego, materiały pomocnicze oraz możliwość udziału w tematycznych festiwalach internetowych oraz Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych pod koniec roku szkolnego. Przeznaczony jest dla 10 szkół, które w poprzednich latach brały już udział w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach i nadal pragną pogłębiać wiedzę i poszerzać umiejętności związane z tym tematem.
  Nabór potrwa do 26 września 2021 r.
 • Ścieżka 2. Bieżące wsparcie: webinaria, warsztaty, szkolenia
  W roku szkolnym 2021/22 ofertę ścieżki 2. zainaugurują dwa szkolenia on-line:
  22.09.2021 - szkolenie „Pierwsze kroki w tworzeniu szkolenego koła wolontariatu”;
  06.10.2021 - szkolenie „Formalno-prawne aspekty wolontariatu”.
 • Ścieżka 3. Bieżące wsparcie – doradztwo przez telefon, mail czy podczas spotkania

Więcej o każdej ze ścieżek dowiesz się tutaj.


Dlaczego warto korzystać z oferty?

Oferta została opracowana tak, by każdy znalazł w niej coś dla siebie. Można wziąć udział zarówno w pojedynczym szkoleniu, jak i kompleksowym programie rozwoju wolontariatu. O to, dlaczego warto korzystać z oferty zapytaliśmy jedną z uczestniczek ostatniej edycji, panią Annę Kulikowską ze Szkoły Podstawowej nr 169.

Uczestniczyłam w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach w roku szkolnym 2020/2021 organizowanym w ramach ścieżki 1. oraz w webinarach, szkoleniach on-line i warsztatach odbywających się w ramach ścieżki 2. Przykładowe tematy szkoleń, webinarów i warsztatów, w których brałam udział, to m.in. „Pomysły na szkolny wolontariat w dobie pandemii”, „Jak świętować Dzień Wolontariusza w czasie pandemii”, „Rozwój szkolnego wolontariatu – jak współpracować z instytucjami?”, „Poznaj narzędzia Ochotników warszawskich i wzmocnij szkolny wolontariat”, „W trosce o siebie – dobrostan szkolnych aktywistów i aktywistek”.

Mój udział umocnił moje zdolności organizacyjne i ułatwił mi takie dogadanie się “na luzie” z dzieciakami w czasie pandemii. Jestem pedagogiem specjalnym, więc pewne cechy osobowości się tu przydały. Spośród działań dedykowanych koordynatorom wolontariatu szkolnego poleciłabym na pewno tworzenie szkolnego regulaminu wolontariatu, to co w nim zawrzeć, bo był to ciężki punkt - wcześniej w szkole nie było takiego dokumentu. Poza tym na szkoleniach i webinarach wymienialiśmy się wspólnie pomysłami na akcje, jakie można przeprowadzać i było to dla mnie naprawdę przydatne!


Zapisy na wydarzenia

Terminy i formularze zgłoszeniowe na wszystkie bieżące wydarzenia (poradnictwo, szkolenia, spotkania, webinary, warsztaty ze ścieżki 2. itp.) znajdują się w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.


Program rozwoju wolontariatu w szkołach jest finansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.