Rok szkolny 2020/2021 niesie ze sobą wiele wyjątkowych wyzwań i trudności, również dla szkolnych kół wolontariatu. Mimo to wierzymy, że szkoła może być miejscem, które pomaga uczniom i uczennicom zdobywać doświadczenia wolontariackie zgodne z ich zainteresowaniami, uczy dostrzegać płynące z niego wartości, a jednocześnie uwrażliwia na to, że działania na rzecz innych powinny uwzględniać aktualną sytuację i potrzeby grupy, której chcemy pomóc. Naszą ofertę wsparcia kierujemy zarówno dla szkół, które dopiero rozpoczynają przygodę z wolontariatem (chcą założyć koło/klub wolontariusza i zaplanować jego działania), jak i dla tych, które mają już spore doświadczenie, ale liczą na inspirujące pomysły, okazje do wymiany doświadczeń, chcą tchnąć nowe życie w szkolny wolontariat. W roku szkolnym 2020/2021 przygotowaliśmy 3 ścieżki w różnym stopniu wspierające rozwój wolontariatu w szkołach:

 

Ścieżka 1. Pogłębione wsparcie szkoły (dla doświadczonych)

Nabór potrwa do 5 października 2020 r.

Kompleksowy program rozwoju wolontariatu w szkole obejmuje:

  • 2-dniowe szkolenie dla opiekunów wolontariatu (październik 2020 – dokładny termin i forma szkolenia będą ustalane z uczestnikami z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej),
  • 16h indywidualnego wsparcia mentora dostosowanego do potrzeb danej szkoły (6h do końca 2020 roku oraz 10h w pierwszej połowie roku 2021).
  • materiały pomocnicze,
  • możliwość udziału w Festiwalu internetowym szkolnych kół wolontariatu oraz Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na podsumowanie roku szkolnego.

Dla kogo przeznaczona jest ścieżka 1?

Dla 10 szkół, które w poprzednich latach brały już udział w programie wsparcia rozwoju szkolnego wolontariatu i nadal pragną pogłębiać wiedzę i poszerzać umiejętności związane z tym tematem. Zgłaszając się do programu, szkoła zobowiązuje się do wykorzystania wszystkich wymienionych form wsparcia, dlatego rekomendujemy tę ścieżkę tym, którzy są gotowi poświęcić czas i energię na rozwijanie wolontariatu. Ścieżka wymaga także współpracy z różnymi osobami w szkole: gronem pedagogicznym, rodzicami, uczniami, dyrekcją.

Przejdź do szczegółowych informacji na temat Ścieżki 1. oraz formularza zgłoszeniowego (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)

Pobierz regulamin programu rozwoju wolontariatu w szkołach.

 

 

Ścieżka 2. Bieżące wsparcie: webinaria, warsztaty, szkolenia

Cykl webinariów, warsztatów, szkoleń i wizyt studyjnych skierowanych do nauczycielek i nauczycieli (w mniejszym stopniu także do dyrektorów, uczniów i uczennic, pracowników organizacji pozarządowych). Forma wydarzeń zostanie dostosowana do sytuacji epidemiologicznej, a prowadzącymi będą doświadczeni trenerzy, praktycy i eksperci.

Planujemy m.in.:

  • szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów dotyczące formalno-prawnych aspektów wolontariatu szkolnego,
  • webinaria z inspiracjami na wolontariat w czasach pandemii,
  • warsztaty na temat narzędzi wspierających szkolny wolontariat,
  • warsztaty dedykowane w szkołach (przeznaczone dla zespołów nauczycielsko-uczniowskich zajmujących się wolontariatem),
  • webinaria dla młodzieży zaangażowanej w wolontariat.

 Dla kogo przeznaczona jest ścieżka 2?

Dla nauczycielek i nauczycieli (a także uczniów i uczennic), którzy chcą rozwinąć konkretne umiejętności, zdobyć wiedzę z danego obszaru przydatną w rozwijaniu wolontariatu szkolnego, a także poznać inspiracje i dobre praktyki. Spotkania tworzą przestrzeń na wymianę doświadczeń, umożliwiają nawiązanie kontaktów z organizacjami i instytucjami warszawskimi oraz praktykami zajmującymi się wolontariatem. Nie ma minimalnej ani maksymalnej liczby wydarzeń, w których można wziąć udział – uczestnicy mogą zgłaszać się na pojedyncze spotkania lub wziąć udział w całym cyklu. 

Dowiedz się więcej na temat działań realizowanych w ramach ścieżki 2.

 

 

Ścieżka 3. Bieżące wsparcie – doradztwo

Indywidualne konsultacje z ekspertami na miejscu, dyżury telefoniczne i mailowe dla opiekunów wolontariatu.

Dla kogo przeznaczona jest ścieżka 3?

Dla opiekunów wolontariatu, którzy potrzebują wsparcia w konkretnych, bieżących sprawach (pomoc w znalezieniu oferty wolontariatu, odpowiedzi na pytania związane z organizacją wolontariatu, pomoc w nawiązaniu kontaktu z instytucjami prowadzącymi wolontariat młodzieżowy itp.), ale także dla tych, którzy chcą skorzystać z indywidualnego doradztwa w zakresie rozwoju wolontariatu w szkole. Ze ścieżki 3 nie mogą korzystać szkoły uczestniczące w ścieżce 1.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia bieżącego dostępne tutaj.


Program rozwoju wolontariatu w szkołach jest finansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.


 W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

logo CEO

Centrum Edukacji Obywatelskiej to największa edukacyjna organizacja pozarządowa w Polsce. Przy jej wsparciu nauczycielki i nauczyciele wprowadzają do szkoły metody nauczania i tematy, dzięki którym uczennice i uczniowie angażują się w swoją edukację i lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Prowadzimy programy, które rozwijają wiarę we własne możliwości, otwartość oraz krytyczne myślenie, uczą współpracy i odpowiedzialności, zachęcają do zaangażowania w życie publiczne i działania na rzecz innych.
Proponowane rozwiązania opieramy na ponad 25-letnim doświadczeniu, wiedzy eksperckiej i współpracy z praktykami. Z naszego wsparcia korzysta około 20 tysięcy nauczycielek i nauczycieli oraz dyrekcje kilku tysięcy szkół z całej Polski.