Ubiegły rok szkolny, mimo że trudny i pełen wyzwań, w wielu szkołach uwidocznił wartość wolontariatu. Dostrzeżono, że wolontariat to nie tylko pojedyncze akcje charytatywne, ale przede wszystkim społeczność osób, które mogą na siebie liczyć oraz są wsparciem dla ludzi wokół niezależnie od sytuacji.

Pragniemy wspierać nauczycieli i opiekunów szkolnych kół wolontariatu, aby tworzyli wolontariat, który:

 • umożliwia uczniom i uczennicom rozwijanie kompetencji i zdobywanie doświadczeń zgodnych z ich zainteresowaniami,
 • uczy empatii wyrażonej poprzez uważne rozpoznawanie sytuacji i potrzeb odbiorców pomocy,
 • integruje społeczność szkolną oraz umożliwia nawiązywanie wartościowych relacji pozaszkolnych,
 • uczy pracy projektowej oraz współpracy w zespole.

Naszą ofertę wsparcia kierujemy zarówno do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z wolontariatem (chcą założyć koło/klub wolontariusza i zaplanować jego działania), jak i do tych, które mają już spore doświadczenie, ale liczą na inspirujące pomysły, okazje do wymiany doświadczeń, chcą tchnąć nowe życie w szkolny wolontariat. W roku szkolnym 2021/2022 proponujemy trzy ścieżki w różnym stopniu wspierające rozwój wolontariatu w szkołach:

 

Ścieżka 1. Pogłębione wsparcie szkoły (dla doświadczonych)

Nabór potrwa do 26 września 2021 r.

Kompleksowy program rozwoju wolontariatu w szkole obejmuje:

 • 2-dniowe stacjonarne szkolenie dla opiekunów wolontariatu w terminie 7-8.10.2021 w godzinach 10:00-16:00 w Sali Marzycieli i Rzemieślników przy ul. Brackiej 25 w Warszawie (z zastrzeżeniem, że forma szkolenia może ulec zmianie na zdalną, jeśli będzie tego wymagała sytuacja epidemiologiczna);
 • 16 godzin wsparcia mentora do wykorzystania w ciągu roku szkolnego (indywidualnego i dostosowanego do potrzeb danej szkoły w formie zdalnej lub stacjonarnej);
 • materiały pomocnicze (publikacje i karty pracy);
 • możliwość udziału w tematycznych festiwalach internetowych oraz Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych pod koniec roku szkolnego.

Dla kogo przeznaczona jest ścieżka 1?

Dla 10 szkół, które w poprzednich latach brały już udział w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach i nadal pragną pogłębiać wiedzę i poszerzać umiejętności związane z tym tematem. Zgłaszając się do programu, szkoła zobowiązuje się do wykorzystania wszystkich wymienionych form wsparcia, dlatego rekomendujemy tę ścieżkę tym, którzy są gotowi poświęcić czas i energię na rozwijanie wolontariatu. Ścieżka wymaga także współpracy z różnymi osobami w szkole: gronem pedagogicznym, rodzicami, uczniami, dyrekcją.

Dlaczego warto?

Ścieżka 1. daje możliwość pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń, przynależenia do grupy szkolnych ekspertów w zakresie wolontariatu. W tym roku skupimy się na rozwoju, mimo wciąż niesprzyjającej sytuacji epidemiologicznej oraz spróbujemy stworzyć wspierającą się społeczność osób zaangażowanych w szkolny wolontariat.

Przejdź do szczegółowych informacji na temat Ścieżki 1. oraz formularza zgłoszeniowego (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)

Pobierz regulamin programu rozwoju wolontariatu w szkołach.


  

Ścieżka 2. Bieżące wsparcie: webinaria, warsztaty, szkolenia

Cykl webinariów, warsztatów, szkoleń i wizyt studyjnych skierowanych do osób zaangażowanych w szkolny wolontariat. Forma wydarzeń zostanie dostosowana do sytuacji epidemiologicznej, a prowadzącymi będą doświadczeni trenerzy, praktycy i eksperci.

Planujemy m.in.:

 • szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów dotyczące formalno-prawnych aspektów wolontariatu szkolnego,
 • webinaria z inspiracjami na działania wolontariackie,
 • warsztaty na temat narzędzi wspierających szkolny wolontariat,
 • warsztaty dedykowane w szkołach (przeznaczone dla zespołów nauczycielsko-uczniowskich zajmujących się wolontariatem),
 • webinaria dla młodzieży zaangażowanej w wolontariat.

 Dla kogo przeznaczona jest ścieżka 2?

Dla nauczycielek i nauczycieli (a także uczniów i uczennic), którzy chcą rozwinąć konkretne umiejętności, zdobyć wiedzę z danego obszaru przydatną w rozwijaniu wolontariatu szkolnego, a także poznać inspiracje i dobre praktyki. Spotkania tworzą przestrzeń na wymianę doświadczeń, umożliwiają nawiązanie kontaktów z organizacjami i instytucjami warszawskimi oraz praktykami zajmującymi się wolontariatem. Nie ma minimalnej ani maksymalnej liczby wydarzeń, w których można wziąć udział – uczestnicy mogą zgłaszać się na pojedyncze spotkania lub wziąć udział w całym cyklu.

W roku szkolnym 2021/22 ofertę ścieżki 2. zainaugurują dwa szkolenia on-line:

 • 22.09.2021 - szkolenie „Pierwsze kroki w tworzeniu szkolenego koła wolontariatu”;
 • 06.10.2021 - szkolenie „Formalno-prawne aspekty wolontariatu”.

Informacje na temat poszczególnych wydarzeń organizowanych w ramach Ścieżki 2. dostępne są w zakładce "Wydarzenia i szkolenia".


  

Ścieżka 3. Bieżące wsparcie – doradztwo

Indywidualne konsultacje z ekspertami na miejscu, dyżury telefoniczne i mailowe dla opiekunów wolontariatu.

Dla kogo przeznaczona jest ścieżka 3?

Dla opiekunów wolontariatu, którzy potrzebują wsparcia w konkretnych, bieżących sprawach (pomoc w znalezieniu oferty wolontariatu, odpowiedzi na pytania związane z organizacją wolontariatu, pomoc w nawiązaniu kontaktu z instytucjami prowadzącymi wolontariat młodzieżowy itp.), ale także dla tych, którzy chcą skorzystać z indywidualnego doradztwa w zakresie rozwoju wolontariatu w szkole.

Ze ścieżki 3 nie mogą korzystać szkoły uczestniczące w ścieżce 1.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia bieżącego dostępne tutaj.


Program rozwoju wolontariatu w szkołach jest finansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.


 W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

logo CEO

Centrum Edukacji Obywatelskiej to największa edukacyjna organizacja pozarządowa w Polsce. Przy jej wsparciu nauczycielki i nauczyciele wprowadzają do szkoły metody nauczania i tematy, dzięki którym uczennice i uczniowie angażują się w swoją edukację i lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
Prowadzimy programy, które rozwijają wiarę we własne możliwości, otwartość oraz krytyczne myślenie, uczą współpracy i odpowiedzialności, zachęcają do zaangażowania w życie publiczne i działania na rzecz innych.
Proponowane rozwiązania opieramy na ponad 25-letnim doświadczeniu, wiedzy eksperckiej i współpracy z praktykami. Z naszego wsparcia korzysta około 20 tysięcy nauczycielek i nauczycieli oraz dyrekcje kilku tysięcy szkół z całej Polski.