W ramach Program rozwoju wolontariatu w szkole organizujemy otwarte i bezpłatne szkolenia, warsztaty i wizyty studyjne skierowane do osób zaangażowanych w szkolny wolontariat. Wydarzenia w większości będą miały formę zdalną, poprowadzą je doświadczeni trenerzy – eksperci i praktycy w temacie szkolnego wolontariatu.

Poniżej znajduje się opis wydarzeń organizowanych w okresie listopad – grudzień 2020. Można uczestniczyć w dowolnej liczbie wydarzeń, w celu zgłoszenia się prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Część wydarzeń ma ograniczoną liczbę miejsc – w tym przypadku decydujący będzie termin wysłania zgłoszenia.

Przejdź do formularza zgłoszeniowego (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)

Pobierz regulamin wydarzeń otwartych

 

Harmonogram wydarzeń

 

Jak świętować dzień wolontariusza w czasie pandemii?

Typ wydarzenia: warsztaty on-line

Wtorek, 17 listopada 2020 godz. 11:00-12:30

Na te pozytywne warsztaty zapraszamy zarówno uczniów, jak i nauczycieli!

Podczas warsztatów:

 • Wspólnie wypracujemy pomysły na zdalne świętowanie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (5 grudnia).
 • Poznamy narzędzia i formy komunikacji, które przydadzą się wam w kreowaniu atmosfery świętowania.
 • Zastanowimy się, jak tworzyć radosne relacje i wzbudzać pozytywne emocje w dobie pandemii.
 • Dowiemy się, jak działać w sposób skuteczny i zarazem zrównoważony w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Prowadzenie:Tomek Gromadka – animator kultury, poeta, dramatopisarz, współtwórca Fundacji Strefa WolnoSłowa, członek kolektywu Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna. Organizator i prowadzący slamów oraz warsztatów twórczych w Stole Powszechnym. Prowadzi zajęcia z pisania i improwizacji słownych w szkołach, aresztach i ośrodkach kultury.


Poznaj narzędzia Ochotników warszawskich i wzmocnij szkolny wolontariat!

Typ wydarzenia: warsztaty on-line

Czwartek, 26 listopada godz. 17:30-19:30

Jeśli jesteś opiekunem szkolnego koła wolontariatu i poszukujesz nowych narzędzi i materiałów, które wsparłyby Cię we współpracy z wolontariuszkami i wolontariuszami - to te warsztaty są dla Ciebie. Podczas warsztatu zapoznasz się z bezpłatnymi materiałami wypracowanymi w poprzednich edycjach Programu rozwoju wolontariatu w szkole (dawniej "Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole"), dowiesz się skąd i jak je pobrać.

Dzięki udziałowi w warsztatach:

 • Poznasz takie narzędzia jak: Niezbędnik o wolontariacie, przetestujesz Zeszyt Opiekuna Wolontariatu oraz Zeszyt Wolontariusza/Wolontariuszki, poznasz grę planszową związaną z wolontariatem.
 • Dowiesz się w jakich momentach swojej pracy oraz w jaki sposób je wykorzystywać.
 • Zyskasz nowe pomysły na działania.

Prowadzenie: Ewelina Gorczyca – koordynatorka projektów edukacyjnych, mentorka w kursach dla nauczycieli, współautorka materiałów edukacyjnych i kursów dla nauczycieli.


Kreatywność w działaniach wolontariackich – metoda Design Thinking

Typ wydarzenia: warsztaty on-line

Środa, 2 grudnia godz. 18:00-20:00

W czasie wydarzenia nauczyciele i nauczycielki krok po kroku poznają metodę Design Thinking oraz jej zastosowanie w pracy szkolnego koła wolontariatu. Dla chętnych będzie możliwość otrzymania zestawu materiałów pomocniczych do pracy z grupą oraz kontynuacji szkolenia w ramach indywidualnych konsultacji. Ilość miejsc jest ograniczona.

Dzięki udziałowi w warsztatach:

 • Nauczysz się patrzeć nieszablonowo na różne sytuacje wykorzystując metodę Design Thinking.
 • Wypracujesz zupełnie nowe pomysły na działania wolontariackie.
 • Wymienisz się pomysłami z innymi osobami.
 • Otrzymasz wsparcie oraz informację zwrotną na temat swoich warsztatowych dokonań.

Design Thinking - czyli myślenie projektowe - to metoda, którą wykorzystuje się do tworzenia innowacyjnych rozwiązań szczególnie uwzględniając potrzeby odbiorców projektu. Nauczyciele i nauczycielki mogą wykorzystywać metodę Design Thinking również podczas lekcji jako narzędzie pracy z uczniami, zwiększając zaangażowanie uczniów i uczennic. Pomaga ona także wypracować oryginalne i praktyczne rozwiązania, które mogą służyć klasie czy społeczności szkolnej. Podczas warsztatu będziemy stosować to narzędzie do wypracowania pomysłów na rozwój szkolnego koła wolontariatu.

Prowadzenie: Marta Brzezińska-Hubert – socjolożka i trenerka specjalizująca się w obszarach związanych z wolontariatem międzynarodowym i lokalnym, edukacją międzykulturową, teorią i praktyką uczenia się. Mentorka w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach, członkini zespołu trenerów Europejskiego Korpusu Solidarności i projektu "Między Innymi". Współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi w Polsce i zagranicą. Autorka i redaktorka publikacji o tematyce edukacyjnej i szkoleniowej.
Monika Prus – od zawsze animatorka działań społecznych i wolontariuszka, od kilku lat certyfikowana coach (Collegium Civitas) i trenerka (STOP), wspiera grupowo i indywidualnie w obszarach związanych z kompetencjami społecznymi. Autorka materiałów edukacyjnych, absolwentka pedagogiki specjalnej i animacji społeczno kulturowej. Koordynatorka programów obywatelskich, Mentorka w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach, Oby Młodzież, Samorządy Mają Moc.


Naprawdę możesz wiele! Praktyczny webinar o stylach myślenia i odkrywaniu potencjału

Typ wydarzenia: webinarium

Czwartek, 10 grudnia 2020, godz. 18:00-19:30

Dzięki udziałowi w webinarium:

 • Wyruszysz w rozwojową podróż, dzięki której odkryjesz swój potencjał i możliwości jego wykorzystania.
 • Poznasz praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które pomogą Tobie w dalszym rozwoju osobistym, jak również wspieraniu potencjału osób z Tobą współpracujących.
 • Odkryjesz świat czterech perspektyw – Faktów, Relacji, Idei i Struktur.
 • Dowiesz się, w jaki sposób Twój styl myślenia oraz style myślenia przedstawicieli zespołu mogą wpływać na efektywność podejmowanych działań.

Chętni uczestnicy szkolenia mogą wziąć udział w konkursie, w którym będzie możliwość wygrania bezpłatnego raportu indywidualnego FRIS®.

Prowadzenie: Mateusz Konieczny - socjolog, trener umiejętności społecznych, doradca zawodowy. Certyfikowany Trener FRIS®. Mentor w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach. Od ponad 10 lat wspiera uczniów, rodziców i nauczycieli, przygotowuje młodzież do realizacji indywidualnych i zespołowych przedsięwzięć. Ukończył Uniwersytet Warszawski. Studiował na Freie Universität w Berlinie. Obecnie doktorant w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Założyciel Manufaktury Przyszłości – organizacji wspierającej młodych ludzi w kształtowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej.


Program rozwoju wolontariatu w szkołach jest finansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.


 Aby dowiedzieć się więcej o aktualnych wydarzeniach i szkoleniach zajrzyj do naszego kalendarza.