W ramach Programu rozwoju wolontariatu w szkole organizujemy otwarte i bezpłatne szkolenia, warsztaty i wizyty studyjne skierowane do osób zaangażowanych w szkolny wolontariat. Wydarzenia w większości będą miały formę zdalną, poprowadzą je doświadczeni trenerzy – eksperci i praktycy w temacie szkolnego wolontariatu.

Poniżej znajduje się opis wydarzeń organizowanych w okresie wrzesień – październik 2020. Choć to dopiero początek – w połowie października pojawią się nowe propozycje! Można uczestniczyć w dowolnej liczbie wydarzeń, w celu zgłoszenia się prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Część wydarzeń ma ograniczoną liczbę miejsc – w tym przypadku decydujący będzie termin wysłania zgłoszenia.

Przejdź do formularza zgłoszeniowego (klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl)

Pobierz regulamin wydarzeń otwartych

 

Harmonogram wydarzeń

 

 Jak zorganizować wolontariat? Formalno-prawne aspekty wolontariatu z elementami kompetencji miękkich oraz uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Typ wydarzenia: szkolenie on-line
30 września 2020 godz. 18:00-20:00

Dzięki udziałowi w szkoleniu:

 • Zdobędziesz podstawowe informacje o organizacji wolontariatu z punktu widzenia prawa oświatowego,
 • Poznasz dobre praktyki organizacyjne z zakresu wolontariatu,
 • Poznasz wzory dokumentów, które mogą być pomocne przy organizacji wolontariatu w szkole,
 • Dowiesz się, na co zwrócić uwagę w kontekście aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Prowadzenie: Sylwia Żmijewska-Kwiręg - autorka, trenerka, pracowniczka i działaczka środowiskowa, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, członkini zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Gość specjalny: Siostra Rozalia OP - doświadczona organzatorka wolontariatu szkolnego.

 

 Pomysły na szkolny wolontariat w dobie pandemii, cz. I

Typ wydarzenia: webinarium
7 października godz. 18:00-19:30

Dzięki udziałowi w webinarium:

 • Dowiesz się, jak rozwijać szkolny wolontariat w niesprzyjającej sytuacji epidemiologicznej,
 • Poznasz pomysły na konkretne działania krok po kroku,
 • Poznasz dobre praktyki, czyli udane działania zrealizowane przez wolontariuszy już w trakcie trwania pandemii,
 • Uzyskasz odpowiedzi na swoje wątpliwości dotyczące wolontariatu szkolnego w dobie pandemii.

Prowadzenie: Marta Brzezińska-Hubert - socjolożka i trenerka specjalizująca się w obszarach związanych z wolontariatem międzynarodowym i lokalnym, edukacją międzykulturową, teorią i praktyką uczenia się. Mentorka w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach, członkini zespołu trenerów Europejskiego Korpusu Solidarności i projektu "Między Innymi". Współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi w Polsce i zagranicą w zakresie projektów, szkoleń i warsztatów dla nauczycieli/nauczycielek, studentów i studentek kierunków pedagogicznych, pracowników firm oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w środowisku międzykulturowym. Autorka i redaktorka publikacji o tematyce edukacyjnej i szkoleniowej.

 

 Pomysły na szkolny wolontariat w dobie pandemii, cz. II

Typ wydarzenia: webinarium
21 października godz. 18:00-19:30

Dzięki udziałowi w webinarium:

 • Pogłębisz wiedzę, jak rozwijać szkolny wolontariat w niesprzyjającej sytuacji epidemiologicznej,
 • Poznasz pomysły na (kolejne) konkretne działania krok po kroku,
 • Poznasz (kolejne) dobre praktyki, czyli udane działania zrealizowane przez wolontariuszy już w trakcie trwania pandemii,
 • Wymienisz doświadczenia z innymi uczestnikami oraz uzyskasz odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Prowadzenie: Marta Brzezińska-Hubert - socjolożka i trenerka specjalizująca się w obszarach związanych z wolontariatem międzynarodowym i lokalnym, edukacją międzykulturową, teorią i praktyką uczenia się. Mentorka w Programie rozwoju wolontariatu w szkołach, członkini zespołu trenerów Europejskiego Korpusu Solidarności i projektu "Między Innymi". Współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi w Polsce i zagranicą w zakresie projektów, szkoleń i warsztatów dla nauczycieli/nauczycielek, studentów i studentek kierunków pedagogicznych, pracowników firm oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w środowisku międzykulturowym. Autorka i redaktorka publikacji o tematyce edukacyjnej i szkoleniowej.


Program rozwoju wolontariatu w szkołach jest finansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy". Bezpośrednim realizatorem programu jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.


 Aby dowiedzieć się więcej o aktualnych wydarzeniach i szkoleniach zajrzyj do naszego kalendarza.