W programie „Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole” organizujemy otwarte i bezpłatne szkolenia, warsztaty, spotkania i wizyty studyjne skierowane do nauczycielek i nauczycieli (a także dyrektorów i dyrektorek, uczniów i uczennic). Obecna sytuacja epidemiologiczna, która dotknęła nas wszystkich, nie zaprzestała naszych działań, a jedynie zmieniła przestrzeń i formę naszych spotkań.
Dlatego też serdecznie zapraszamy na cykl webinarów, wspierających szkoły w rozwijaniu uczącego, twórczego, ciekawego wolontariatu osadzonego w społeczności lokalnej i inicjowanego przez młodzież.
Poniżej znajdziesz opis webinarów organizowanych w okresie marzec – maj. Szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne będą prowadzone po wznowieniu pracy szkół.
W przypadku webinarów obowiązują zapisy na każde wydarzenie osobno. Linki do formularza rejestracyjnego znajdziesz przy opisie wydarzenia.
Wolontariat rodzinny – czym jest i jak go zorganizować w szkole?
Typ wydarzenia: webinar
20 kwietnia br, godz. 18:00-19:30
Link do rejestracji: https://tiny.pl/tzj25
Klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl
Podczas webinaru:
- Poznasz dobre praktyki angażowania rodziców w wolontariat szkolny;
- Dowiesz się, jak rozwijać wolontariat od najmłodszych klas i o czym warto pamiętać;
- Wymienisz się doświadczeniami z innymi nauczycielami.
Prowadzenie: Maria Kutna – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 340 w Warszawie wyróżniona w konkursie „Koordynator Wolontariatu 2018”.
Jak sprawić, by wolontariat w szkole był uczący i rozwijający?
Typ wydarzenia: webinar
6 maja br, 18:00 – 19:30
Link do rejestracji: https://tiny.pl/tzj24
Klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl
Podczas on-linowego spotkania dowiesz się:
- Jak sprawić, aby działania w ramach danej akcji miały większy wpływ na społeczność lokalną, bardziej rozwijały kompetencje wolontariuszy, a ich efekty były długoterminowe,
- Porozmawiamy o tym, czym dla młodych ludzi jest wartościowy wolontariat i co w działaniach wolontariackich sprawia, że mają poczucie rozwoju
- Jak wspierać rozwój wolontariuszy w działaniach akcyjnych.
Wolontariat sportowy
Typ wydarzenia: webinar
21 maja br., godz. 18:00-19:30
Link do rejestracji: https://tiny.pl/7tll8
Klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl
Podczas webinaru:
- Dowiesz się czym jest wolontariat sportowy i jak wygląda praca wolontariuszy sportowych
- Poznasz dobre praktyki nawiązywania współpracy z organizatorami imprez sportowych - Wymienisz się doświadczeniem z innymi uczestnikami webinaru.
Prowadzenie: Magdalena Piepiórka - z Fundacją Miasta Sportu oraz wolontariatem sportowym jest związana od 2014 roku, gdzie przeszła przez wiele szczebli – od wolontariusza po lidera. Obecnie sprawuje funkcję koordynatora wolontariatu podczas imprez sportowych. Od lat współpracuje ze szkołami, klubami sportowymi, a także grupami zorganizowanymi.
Różnorodność działań w wolontariacie szkolnym
Typ wydarzenia: webinar
25 maja br., godz. 18:00-19:30
Link do rejestracji: https://tiny.pl/7tllz
Klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl
Podczas webinaru:
- Porozmawiamy o różnorodności, która nas jednoczy – czyli o codzienności wolontariatu w szkole, akcjach, pomysłach na działanie
- Dowiesz się czy stabilizacja w rozwoju to dobry krok w szkolnym kole wolontariatu,
- Wymienisz się doświadczeniami z innymi uczestnikami webinaru.
Prowadzenie s.Rozalia Grzelak – dominikanka i katechetka w Szkole Podstawowej nr 29 im.Giuseppe Garibaldiego w Warszawie. Od dwóch lata koordynuje grupę szkolnego wolontariatu. Uczestniczka programu „Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole”.
Od formalności do aktywności
Typ wydarzenia: webinar
29 czerwca br, godz. 18:30 – 20:00
Link do rejestracji: https://tiny.pl/7c57c
Klikając w link opuszczasz portal www.ochotnicy.waw.pl
Podczas webinaru:
- poznamy i przepracujemy aspekty prawne i formalne wolontariatu szkolnego;
- pochylimy się nad dostępnymi regulacjami prawnymi, procedurami organizacyjnymi, wzorami dokumentów;
- uporządkujemy wiedzę na temat zakładania i prowadzenia szkolnych form wolontariatu.
Prowadzenie: Greta Droździel – Papuga - absolwentka kulturoznawstwa (Uniwersytet Jagielloński) i filologii polskiej (Uniwersytet Warszawski). Od lat związana z organizacjami pozarządowymi i samorządem lokalnym. Prowadzi szkolenia i warsztaty m.in. z zakresu komunikacji, budowania zespołu, diagnozy lokalnej, pracy metodą projektu, wolontariatu - dla różnych grup wiekowych. Autorka licznych materiałów edukacyjnych. Na stałe współpracuje z Fundacją na Miejscu, Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Domem Kultury Dorożkarnia, Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Szkoła z Klasą.
Jeśli pilnie potrzebujesz rozwiać wątpliwości, dopytać o kwestie formlano – prawne, organizacyjne bądź masz wątpliwości odnośnie jakiejkolwiek innej kwestii związanej z wolontariatem w szkole, pamiętaj, że możesz:
- zatelefonować 22 659-62-03, wew. 106
- napisać e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- skonsultować się z ekspertem z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej w wybranym przez Ciebie obszarze
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 659 62 03, wew. 106
Chcesz dowiedzieć się więcej, jak organizować wolontariat szkolny lub młodzieżowy?
Zajrzyj do naszej "bazy wiedzy"!
Program "Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole" jest współfinansowany przez m.st. Warszawa w ramach projektu "Ochotnicy warszawscy" oraz Programu "Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020". "Kto na ochotnika? Wolontariat w szkole" realizuje bezpośrednio Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.