Trzy wolontariuszki z Young Talent Management - Magda Duch, Maja Skwaroń i Karolina Sosnowska zainteresowane tematyką mindfulness zdecydowały się przygotować spotkania dla swoich rówieśników, podczas których młodzież mogła dowiedzieć się czym jest uważność, jak radzić sobie ze stresem i z emocjami. Na czym dokładnie polegał projekt? O tym najlepiej opowiedzą same absolwentki wiosennej edycji Akademii Liderów Wolontariatu!

myl logo długie

Czym jest mindfulness, po polsku uważność?
Według Prof. Dr. Jona Kabat-Zinna, który opracował trening MBSR „uważność oznacza bycie skoncentrowanym w określony sposób: świadomie tu i teraz, bez wartościowania i osądzania. (…)”. Mindfulness to niewybieganie w przyszłość oraz niewracanie do przeszłości, to świadome koncentrowanie się na danej chwili. Definicji minfdulness jest wiele, ale w projekcie chciałyśmy trafić do młodzieży z tą, która naszym zdaniem jest im teraz najbardziej potrzebna - mindfulness uczy uważnego radzenia sobie z emocjami i akceptowania ich. Pomaga wypracować umiejętność uspokajania się, gdy pojawia się stres czy gniew. Dzięki praktyce dużo łatwiej jest się koncentrować i relaksować.

Co się zadziało w ramach naszego projektu?

Celem naszego projektu było pokazanie młodym ludziom czym jest mindfulness, jak radzić sobie ze stresem i z emocjami. Zorganizowałyśmy spotkania, które prowadziła współpracująca z nami Pani Beata Zalewska-Stefaniak – certyfikowana nauczycielka MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). Na spotkaniach młodzież dowiedziała się czym jest mindfulness oraz miała szansę uczestniczyć w krótkiej praktyce. Spotkania organizowałyśmy w liceach warszawskich oraz w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dzięki ambasadorom projektu udało nam się zorganizować spotkania w aż pięciu stołecznych szkołach, m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego i w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej. Odbyły się także dwa spotkania „otwarte” oraz jedno „zamknięte” – trzygodzinne warsztaty dla zespołu projektu oraz ambasadorów. Chciałyśmy, aby ludzie, którzy organizowali spotkania w swoich szkołach, nie tylko zgłębiali wiedzę o mindfulness, ale żeby przede wszystkim mogli spróbować dłuższej praktyki.

myl foto3 myl foto2

Jak wyglądały spotkania?

Spotkania w szkołach trwały 45 minut. Część lekcji to była teoria, wprowadzenie do metody, zapoznanie się z czymś, o czym większość wcześniej nie słyszała. Następnie uczniowie mogli wziąć udział w krótkiej części poświęconej praktyce, najczęściej były to ćwiczenia z oddechem, które pozwalały na chwilowe oderwanie się od problemów życia codziennego. Ci uczniowie, których zainteresowało to, o czym mówiła prowadząca zazwyczaj przychodzili na „otwarte” spotkania do Polskiej Akademii Nauk, które trwały dłużej i można było dowiedzieć się więcej.

Co teraz?

Planujemy dalej organizować spotkania! Jeśli chciałbyś zorganizować spotkanie w swojej szkole napisz do nas na Facebook’u (https://www.facebook.com/mindyourlifeproject).

Autorki tekstu, zdjęć i grafik: Magda Duch, Maja Skwaroń i Karolina Sosnowska


Rekrutacja do kolejnej edycji Akademii Liderów Wolontariatu ruszy juz w tym miesiącu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w aktualnościach oraz na profilu Ochotników warszawskich.


Akademia Liderów Wolontariatu jest realizowana przez Fundację Szkoła Liderów w ramach działania „Przygotowanie i prowadzenie miejskiej oferty szkoleniowo-edukacyjnej dla wolontariuszy w Warszawie” i jest częścią projektu „Ochotnicy warszawscy” integrującego działania wspierające rozwój wolontariatu w stolicy.