Kasia Gałkowska-Guzik, Kasia Szkutalska i Marta Glasenapp to trzy warszawskie wolontariuszki, które podczas II edycji Akademii Liderów Wolontariatu złączyły siły i zrealizowały prawdziwie imponujący projekt społeczny pod tytułem „Królewski spacer”. Nie ma wątpliwości, że działanie wolontariackie o tak dumnej nazwie po prostu musiało się udać!
Na czym polegał "Królewski Spacer"?
„Królewski Spacer” był wydarzeniem dedykowanym seniorom z warszawskiego Gocławia. Projekt został pomyślany dla grupy około kilkunastu osób i miał na celu zmotywowanie starszych ludzi do aktywniejszego spędzania wolnego czasu oraz do pogłębiania wiedzy na temat Warszawy. Podczas czerwcowego spaceru 14 seniorów wyposażonych w kijki do Nordic walking (oraz pod czujnym okiem instruktora) pokonało blisko 2,5 km trasę po Łazienkach Królewskich. Na trasie spaceru znalazły się m.in. Podchorążówka, Nowa Pomarańczarnia, świątynia Sybilli czy amfiteatr. W czasie przemarszu udało się spotkać nie tylko charakterystyczne dla Łazienek Królewskich wiewiórki czy pawie, lecz także sarnę – jedyną mieszkającą w Łazienkach królewskich przedstawicielkę tego gatunku, która od prawie 10 lat spaceruje po parkowych alejkach.
Realizacja projektu „Królewski Spacer” była możliwa dzięki uczestnictwu wolontariuszek w programie szkoleniowym Akademia Liderów Wolontariatu, do udziału w którym zapraszamy wyróżniających się zaangażowaniem ochotników-liderów. Kasia, Marta i Kasia to właśnie takie osoby – w swojej wolontarystycznej pracy cechują się szczególną inicjatywą, aktywnością i chęcią rozwijania swoich działań. Jako uczestniczki II edycji ALW dziewczyny miały okazję dowiedzieć się m.in. jak przygotować, promować i zrealizować projekt społeczny, doskonaliły się w sztuce efektywnej pracy zespołowej, a także poszerzyły świadomość własnych umiejętności i mocnych stron w podejmowanych działaniach. Nieocenioną pomocą podczas przygotowań do projektu była opieka mentorki – Magdaleny Plewkowskiej-Semik oraz wsparcie finansowe w postaci grantu. Akademia Liderów Wolontariatu jest częścią projektu „Ochotnicy warszawscy”, a jej bezpośrednim realizatorem była Fundacja Szkoła Liderów.
Jak autorki "Królewskiego Spaceru" oceniają swoją przygodę z Akademią Liderów Wolontariatu?
Kasia Szkutalska (Stowarzyszenie Warszawski Gocław) swoją przygodę z wolontariatem zaczęła w harcerstwie ponad 30 lat temu, jak sama wspomina: „Okres ten był bardzo ważny dla mnie, jako młodego człowieka w kształtowaniu pierwszych relacji międzyludzkich”. Od czasu harcerstwa Kasia angażowała się w niezliczoną liczbę społecznych przedsięwzięć, nadal czując potrzebę zdobywania nowych doświadczeń i wrażeń. Stąd też znalazła się w gronie uczestników tegorocznej Akademii. W swojej ocenie, dzięki udziałowi w programie „miała okazję poznać swoje zdolności interpersonalne, takie jak nawiązywania kontaktu z innymi, umiejętności uważnego słuchania, przemawiania, zarządzania przekazem niewerbalnym i werbalnym oraz pracy w zespole”. Kasia nie ukrywa, że podczas realizacji „Królewskiego Spaceru” zespół napotkał na różne problemy, jednak udało im się je razem przezwyciężyć. „Byłam najstarszą osobą w tej grupie, jednak od moich wspaniałych koleżanek nauczyłam się bardzo wiele, był to dla mnie zaszczyt pracować w tak zacnym gronie”.
Jak mówi Marta Glasenapp (Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie), jej przygoda z Akademią zaczęła się od maila – wiadomości z zaproszeniem do uczestnictwa w programie. Zdaniem Marty, już podczas początkowego szkolenia między nią a Kasiami pojawiła się nutka porozumienia i sympatii, która pozwoliła zrealizować „Spacer”. „Każda z nas, mimo zupełnie innej formy realizowanego wolontariatu oraz pracy - dała od siebie to, co najlepsze mogłyśmy zaoferować i powstało coś wspaniałego, a mianowicie Królewski Spacer. Z samego spaceru skorzystali nie tylko seniorzy, ale również i my! Podczas realizacji natknęłyśmy się na wiele przeciwieństw, przegadałyśmy dziesiątki godzin przez telefon, ale i we własnych domach przy kawce”. Co warto podkreślić, to fakt, że poza nauką i przygodą, dla Marty udział w Akademii okazał się także być okazją do zyskania nowych przyjaźni – jak sama mówi – „oprócz łączącego nas projektu w trakcie ALW stałyśmy się trójką naprawdę super dogadujących się babek!”.
Kasia Gałkowska-Guzik (Ośrodek Pomocy Społecznej Bemowo) była początkowo umiarkowanie entuzjastyczna względem projektu, który miał polegać na przygotowaniu spaceru dla seniorów. Dziś wspomina swoje wątpliwości - „spacer, kijki, znane wszystkim Łazienki, umiarkowany ruch i stonowane emocje - czy to wszystko zachwyci, okaże się potrzebne?”. Dopiero obserwowanie efektów postępujących przygotowań i organizacja samego wydarzenia sprawiły, że Kasię ogarnęła prawdziwa radość i duma z „Królewskiego Spaceru”. Dla Kasi 17 czerwca „stało się coś niesamowitego!” – widziała zadowolenie uczestników, razem z nimi cieszyła się spacerem i zwiedzaniem Łazienek, została prawdziwie zarażona ich entuzjazmem! Dziś już wie, że było warto – „Seniorzy, ludzie starsi, emeryci - oni naprawdę potrzebują wyjść z domu, poczuć, że robią coś dla siebie, zobaczyć, że są ludzi, którzy bezinteresownie zrobią coś dla nich. Mają w sobie ogromną chęć do wyrwania się ze swoich wygodnych foteli zamkniętych w czterech ścianach, chęć do spotykania swoich rówieśników, chęć do zobaczenia ciekawych rzeczy i usłyszenia kawałka historii Warszawy. Ogromnie się cieszę, że mój sceptycyzm okazał się tak bardzo bezpodstawny.”
Projekt będzie miał swoją kontynuację – w najbliższym czasie w Łazienkach Królewskich odbędzie się jeszcze kilka sesji nordic walkingu dla seniorów.
Cieszymy się, że mieliśmy w tegorocznej Akademii tak kreatywne i zdeterminowane wolontariuszki, które wspaniale połączyły wiedzę wyniesioną ze szkoleń z własnymi doświadczeniami, potrzebami i pomysłami. „Królewski spacer” – to brzmi dumnie!
Zdjęcia: Ireneusz Kowal
Sprawdź jakie jeszcze bezpłatne szkolenia przygotowaliśmy dla warszawskich wolontariuszy.
Zobacz jak wyglądało podsumowanie II edycji Akademii Liderów Wolontariatu.