Kasia Gałkowska-Guzik, Kasia Szkutalska i Marta Glasenapp to trzy warszawskie wolontariuszki, które podczas II edycji Akademii Liderów Wolontariatu złączyły siły i zrealizowały prawdziwie imponujący projekt społeczny pod tytułem „Królewski spacer”. Nie ma wątpliwości, że działanie wolontariackie o tak dumnej nazwie po prostu musiało się udać!

Na czym polegał "Królewski Spacer"?

„Królewski Spacer” był wydarzeniem dedykowanym seniorom z warszawskiego Gocławia. Projekt został pomyślany dla grupy około kilkunastu osób i miał na celu zmotywowanie starszych ludzi do aktywniejszego spędzania wolnego czasu oraz do pogłębiania wiedzy na temat Warszawy. Podczas czerwcowego spaceru 14 seniorów wyposażonych w kijki do Nordic walking (oraz pod czujnym okiem instruktora) pokonało blisko 2,5 km trasę po Łazienkach Królewskich. Na trasie spaceru znalazły się m.in. Podchorążówka, Nowa Pomarańczarnia, świątynia Sybilli czy amfiteatr. W czasie przemarszu udało się spotkać nie tylko charakterystyczne dla Łazienek Królewskich wiewiórki czy pawie, lecz także sarnę – jedyną mieszkającą w Łazienkach królewskich przedstawicielkę tego gatunku, która od prawie 10 lat spaceruje po parkowych alejkach.

Realizacja projektu „Królewski Spacer” była możliwa dzięki uczestnictwu wolontariuszek w programie szkoleniowym Akademia Liderów Wolontariatu, do udziału w którym zapraszamy wyróżniających się zaangażowaniem ochotników-liderów. Kasia, Marta i Kasia to właśnie takie osoby – w swojej wolontarystycznej pracy cechują się szczególną inicjatywą, aktywnością i chęcią rozwijania swoich działań. Jako uczestniczki II edycji ALW dziewczyny miały okazję dowiedzieć się m.in. jak przygotować, promować i zrealizować projekt społeczny, doskonaliły się w sztuce efektywnej pracy zespołowej, a także poszerzyły świadomość własnych umiejętności i mocnych stron w podejmowanych działaniach. Nieocenioną pomocą podczas przygotowań do projektu była opieka mentorki – Magdaleny Plewkowskiej-Semik oraz wsparcie finansowe w postaci grantu. Akademia Liderów Wolontariatu jest częścią projektu „Ochotnicy warszawscy”, a jej bezpośrednim realizatorem była Fundacja Szkoła Liderów

2018 06 17 Warszawa Łazienki Królewskie NW MG 5239 sRGB komp 2018 06 17 Warszawa Łazienki Królewskie NW MG 5261 sRGB komp 2018 06 17 Warszawa Łazienki Królewskie NW MG 5276 sRGB komp 2018 06 17 Warszawa Łazienki Królewskie NW MG 5297 sRGB komp 2018 06 17 Warszawa Łazienki Królewskie NW MG 5390 sRGB komp 

Jak autorki "Królewskiego Spaceru" oceniają swoją przygodę z Akademią Liderów Wolontariatu?

Kasia Szkutalska (Stowarzyszenie Warszawski Gocław) swoją przygodę z wolontariatem zaczęła w harcerstwie ponad 30 lat temu, jak sama wspomina: „Okres ten był bardzo ważny dla mnie, jako młodego człowieka w kształtowaniu pierwszych relacji międzyludzkich”. Od czasu harcerstwa Kasia angażowała się w niezliczoną liczbę społecznych przedsięwzięć, nadal czując potrzebę zdobywania nowych doświadczeń i wrażeń. Stąd też znalazła się w gronie uczestników tegorocznej Akademii. W swojej ocenie, dzięki udziałowi w programie „miała okazję poznać swoje zdolności interpersonalne, takie jak nawiązywania kontaktu z innymi, umiejętności uważnego słuchania, przemawiania, zarządzania przekazem niewerbalnym i werbalnym oraz pracy w zespole”. Kasia nie ukrywa, że podczas realizacji „Królewskiego Spaceru” zespół napotkał na różne problemy, jednak udało im się je razem przezwyciężyć. „Byłam najstarszą osobą w tej grupie, jednak od moich wspaniałych koleżanek nauczyłam się bardzo wiele, był to dla mnie zaszczyt pracować w tak zacnym gronie”.

Jak mówi Marta Glasenapp (Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie), jej przygoda z Akademią zaczęła się od maila – wiadomości z zaproszeniem do uczestnictwa w programie. Zdaniem Marty, już podczas początkowego szkolenia między nią a Kasiami pojawiła się nutka porozumienia i sympatii, która pozwoliła zrealizować „Spacer”. „Każda z nas, mimo zupełnie innej formy realizowanego wolontariatu oraz pracy - dała od siebie to, co najlepsze mogłyśmy zaoferować i powstało coś wspaniałego, a mianowicie Królewski Spacer. Z samego spaceru skorzystali nie tylko seniorzy, ale również i my! Podczas realizacji natknęłyśmy się na wiele przeciwieństw, przegadałyśmy dziesiątki godzin przez telefon, ale i we własnych domach przy kawce”. Co warto podkreślić, to fakt, że poza nauką i przygodą, dla Marty udział w Akademii okazał się także być okazją do zyskania nowych przyjaźni – jak sama mówi – „oprócz łączącego nas projektu w trakcie ALW stałyśmy się trójką naprawdę super dogadujących się babek!”.

Kasia Gałkowska-Guzik (Ośrodek Pomocy Społecznej Bemowo) była początkowo umiarkowanie entuzjastyczna względem projektu, który miał polegać na przygotowaniu spaceru dla seniorów. Dziś wspomina swoje wątpliwości - „spacer, kijki, znane wszystkim Łazienki, umiarkowany ruch i stonowane emocje - czy to wszystko zachwyci, okaże się potrzebne?”. Dopiero obserwowanie efektów postępujących przygotowań i organizacja samego wydarzenia sprawiły, że Kasię ogarnęła prawdziwa radość i duma z „Królewskiego Spaceru”. Dla Kasi 17 czerwca „stało się coś niesamowitego!” – widziała zadowolenie uczestników, razem z nimi cieszyła się spacerem i zwiedzaniem Łazienek, została prawdziwie zarażona ich entuzjazmem! Dziś już wie, że było warto – „Seniorzy, ludzie starsi, emeryci - oni naprawdę potrzebują wyjść z domu, poczuć, że robią coś dla siebie, zobaczyć, że są ludzi, którzy bezinteresownie zrobią coś dla nich. Mają w sobie ogromną chęć do wyrwania się ze swoich wygodnych foteli zamkniętych w czterech ścianach, chęć do spotykania swoich rówieśników, chęć do zobaczenia ciekawych rzeczy i usłyszenia kawałka historii Warszawy. Ogromnie się cieszę, że mój sceptycyzm okazał się tak bardzo bezpodstawny.”

2018 06 17 Warszawa Łazienki Królewskie NW MG 5493 sRGB komp 2018 06 17 Warszawa Łazienki Królewskie NW MG 5584 sRGB komp 2018 06 17 Warszawa Łazienki Królewskie NW MG 5521 sRGB komp 

Projekt będzie miał swoją kontynuację – w najbliższym czasie w Łazienkach Królewskich odbędzie się jeszcze kilka sesji nordic walkingu dla seniorów.

Cieszymy się, że mieliśmy w tegorocznej Akademii tak kreatywne i zdeterminowane wolontariuszki, które wspaniale połączyły wiedzę wyniesioną ze szkoleń z własnymi doświadczeniami, potrzebami i pomysłami. „Królewski spacer” – to brzmi dumnie!

Zdjęcia: Ireneusz Kowal

Sprawdź jakie jeszcze bezpłatne szkolenia przygotowaliśmy dla warszawskich wolontariuszy.

Zobacz jak wyglądało podsumowanie II edycji Akademii Liderów Wolontariatu.