Biblioteki coraz częściej stają się nie tylko miejscem ciekawych działań, projektów i aktywności, ale wręcz lokalnymi centrami kultury. Poszerzenie oferty kulturalnej, a także dostrzeżenie pomysłów i potrzeb lokalnych społeczności, otwiera przed nimi szereg możliwości i wyzwań. Dlatego coraz więcej placówek decyduje się włączać w życie biblioteki zaangażowanych czytelników, którzy chcą wolontariacko wspierać rozwój tych miejsc.

Wolontariat jest dla biblioteki szansą na poszerzenie oferty działań, a przez to pełniejszą realizacją ich misji. Ochotnikiem zostać może każdy, kto dysponuje wolnym czasem i chęcią do działania. Wystarczy wybrać się do najbliższej biblioteki i zapytać, czy w placówce prowadzony jest wolontariat.

 

Na śmiałków, którzy zdecydują się spędzić swój wolny czas jako wolontariusze bibliotek, czekają bardzo różne zadania. Pomoc przy porządkowaniu zbiorów, wsparcie przy organizacji spotkań autorskich i czytelniczych, prowadzenie warsztatów twórczych, nauka języków obcych czy czytanie bajek dzieciom – to tylko kilka propozycji. Popularne jest także prowadzenie kursów komputerowych. Miłośnicy pracy z młodszymi znajdą dla siebie miejsce np. przy pomocy w odrabianiu lekcji.

 

Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretną placówką, zastanów się jakie zadania byłby dla Ciebie najbardziej interesujące, a także zapoznaj się z działaniami prowadzonymi w bibliotece, jej potrzebami i oczekiwaniami względem wolontariuszy.

 

Działania bibliotek można wspierać w różnym wymiarze czasowym. Możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • Wolontariat akcyjny - polega na pomocy przy organizacji i obsłudze konkretnego wydarzenia np. przy akcji odkurzania książek, turnieju gier planszowych, warsztatach dla młodzieży. Możesz również wyjść z własną inicjatywą i zaproponować coś od siebie. Jeśli masz jakiś pomysł na wydarzenie śmiało zgłoś go w swojej bibliotece – istnieje spora szansa, że będziesz mieć możliwość go zrealizować. Możesz także dołączyć do już funkcjonującego czy zaplanowanego działania.
  • Wolontariat stały, czyli cykliczna współpraca z pracownikami biblioteki. Może to być np. współpraca z grafikiem przy opracowaniu ulotek czy plakatów dotyczących organizowanych przez bibliotekę wydarzeń.

 

Jeśli chcesz zapoznać się z codzienną pracą biblioteki, zająć się katalogowaniem, zorganizować wydarzenie albo zmierzyć się z innymi zadaniami w obszarze bibliotecznym, wolontariat pozwoli Ci na zdobycie tego doświadczenia.

 

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wola m.st. Warszawy zaprasza do współpracy wszystkich chętnych powyżej 16 roku życia. Placówka szuka wsparcia wolontariuszy w zakresie: organizacji i promocji imprez kulturalnych: wystaw, konkursów, spotkań autorskich; pomocy dzieciom w odrabianiu lekcji; prowadzenia warsztatów z języków obcych. Mile widziana jest również każda osoba, która chciałby się podzielić swoją pasją i wiedzą.

 

Ochotników o podobnym profilu poszukuje Biblioteka Publiczna w dzielnicy Śródmieście. Pomóż w odrabianiu lekcji, naucz języków obcych, opowiedz o historii, podróżach, literaturze, podziel się się swoimi umiejętnościami np.: potrafisz robić na drutach? Grać w szachy, brydża, robić biżuterię? Wiesz jak założyć firmę, napisać biznesplan, obsługiwać komputer, grać na pianinie? Naucz innych. – zachęca placówka.

 

Wolontariuszy (już od ukończenia 13 roku życia) zaprasza Biblioteka Publiczna w dzielnicy Targówek. Zadania czekające na wolontariuszy to: prace związane z działalnością biblioteki; udział w imprezach, plenerowych i stacjonarnych, organizowanych przez bibliotekę; przebieranie się za duże maskoty oraz dystrybucja ulotek i balonów.

 

Ciekawą inicjatywę podjęła Powiatowa i Miejska Biblioteka w Olkuszu, która przy pomocy wolontariuszy stworzyła audioprzewodnik „Olkusz. Posłuchaj i zobacz”. Ochotnicy zajmowali się m.in.: tłumaczeniem tekstów, nagrywaniem ścieżek zdjęciowych, czy promocją audio-przewodnika. Biblioteka prowadzi także akcję mającą na celu digitalizację zbiorów mających szczególne znaczenie dla regionu oraz angażuje ochotników w tworzenie katalogów starych wydań lokalnych czasopism czy dokumentów. Wolontariusze mogą także realizować własne pomysły. Dzięki temu jeden z ochotników zainicjował spotkania z młodszymi czytelnikami. Biblioteka nastawiona jest na świeże i nowe pomysły, dlatego do wolontariatu zaprasza licealistów oferując im możliwość rozwoju różnych umiejętności przydatnych w późniejszym życiu zawodowym.

 

Podobną inicjatywę, przy wsparciu wolontariuszy, realizowała Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wawer. „Otwórz szufladę Dziadka, zajrzyj do kredensu Babci” to projektu skierowany do seniorów i wszystkich, którzy zainteresowani są historią rodzin genealogią i zbieraniem wspomnień. Działanie miało na celu archiwizowanie wspomnień, starych dokumentów, opowiadań. To dobra lekcja historii dla młodych i cenne doświadczenie dla seniorów. Współpraca i kontakty międzypokoleniowe są tu dodatkowym atutem. – czytamy na stronie biblioteki.

 

Wolontariat biblioteczny to świetna okazja dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, zdobyć praktykę zawodową, sprawdzić się w pracy w grupie, rozwijać swoje zainteresowania. To również szansa na poznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, zdobycie nowych umiejętności, a także spędzanie czasu w miłej i twórczej atmosferze.

 

W ramach projektu "Ochotnicy warszawscy" stołeczne biblioteki publiczne od 2017 roku uczestniczą w programie kompleksowego wsparcia rozwoju wolontariatu, celem którego jest przekazanie instytucjom wiedzy na temat organizowania wolontariatu i przygotowanie do współpracy z ochotnikami. Dowiedz się więcej o programie na dedykowanej podstronie.


Tekst: Monika Makuch
Redakcja: Barbara Rogalska