Wsparcie osób z niepełnosprawnościami, osób które wymagają stałej opieki, a także tych, którzy cierpią na choroby przewlekłe, nie należy do prostych zadań. Nierozłącznym elementem dobrej współpracy z ochotnikami jest nawiązanie relacji opartej na wzajemnym zaufaniu, szacunku i empatii. Pytanie tylko jak to zrobić?

By zrozumieć znaczenie idei wolontariatu w placówkach opiekuńczo-leczniczych, przeprowadziliśmy szereg rozmów z osobami, które na co dzień odpowiadają za koordynację działań wolontariuszy. Poznanie potrzeb w zakresie rozwoju wolontariatu w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, czy hospicjach poskutkowało nawiązaniem współpracy Urzędu m.st. Warszawy z Centrum Alzheimera i rozpoczęciem realizacji działania pt.„Wspieraj dobrze - Program dedykowany wolontariuszom placówek opiekuńczo-leczniczych". Jego głównym założeniem jest promocja wolontariatu oraz wsparcie ochotników, poprzez stworzenie bezpłatnej oferty szkoleń. Ponadto ważnym elementem Programu będzie otwarta grupa wsparcia z elementami superwizji, która pozwoli na omówienie trudnych sytuacji pod okiem specjalistów, a także na poznanie środowiska wolontariuszy-opiekunów. Zależy nam na tym, aby planowane działania przyczyniły się do rozwoju osobistego, jak i poszerzania świadomości wolontariuszy, dzięki której możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy wspieraniem innych, a dbaniem o własne potrzeby. 

 Dwa pilotażowe warsztaty pt. Problemy dnia codziennego z perspektywy chorego na chorobę Alzheimera, jego rodziny i opiekunów oraz Pomoc osobom z  niepełnosprawnością w czynnościach dnia codziennego, odbyły się w sobotę - 24 marca br. w Centrum Alzheimera. 

IMG 20180324 122032 2

IMG 20180324 113510

Szkolenia będą poruszały różnorodną tematykę. Począwszy od specyfiki chorób przewlekłych, po komunikację interpersonalną, asertywność, czy metodykę zajęć dla dzieci oraz osób starszych. Lista tematów jest otwarta, zależy od potrzeb zgłaszanych przez uczestników Programu.

Szkolenia odbywać się będą w wybrane soboty miesiąca w Centrum Alzheimera (ul. Aleja Wilanowska 257). Najbliższe odbędzie się już 14 kwietnia br. Szczegóły dotyczące harmonogramu działań opublikujemy już wkrótce w zakładce aktualności. Bądźcie razem z nami! Zachęcamy do udziału!

Informacje na temat działania udzielają koordynatorki Programu: Dorota Kaczmarek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 22 443 32 17) oraz Anna Majkowska (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 514 930 047).

Tekst i zdjęcia: Dorota Kaczmarek

 

Interesują Cię szkolenia dla wolontariuszy? Sprawdź ofertę w programie dla wolontariuszy "Pomagam-Zyskuję" i poszerzaj swoje kompetencje.