“Ochotnicy warszawscy” w szkołach to bogata oferta wsparcia nauczycieli - opiekunów szkolnych szkół wolontariatu, w ramach której zapewniamy indywidualne doradztwo, otwarte webinaria tematyczne dla nauczycieli oraz lekcje on-line i wirtualne festiwale dla uczniów i uczennic zainteresowanych ideą wolontariatu. Z warszawskimi szkołami współpracujemy już od 2016 roku.
W czerwcu zakończyliśmy kolejny cykl wsparcia, podczas którego kompleksowym programem objęliśmy 12 stołecznych placówek:
- V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego (Śródmieście)
- Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka"Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka" (Ochota)
- LXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (Wola)
- Szkoła Podstawowa nr 310 im. Michała Byliny (Ursynów)
- Szkoła polsko-francuska Trampoline (Praga Południe)
- Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich (Wawer)
- Szkoła Podstawowa nr 351 im. Bolesława Prusa (Wola)
- Szkoła Podstawowa nr 65 im. Wł. Orkana (Żoliborz)
- Szkoła Podstawowa nr 404 im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Wawer)
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 "KĄT" (Wawer)
- XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy (Praga Południe)
- Szkoła Podstawowa “Mikroszkoła Włochy” (Włochy)
Opiekunki i opiekunowie szkolnych kół wolontariatu otrzymali w sumie ponad 150 godzin zindywidualizowanego wsparcia w postaci doradztwa oraz stacjonarnych warsztatów dla młodzieży. Nasz program przyczynił się do uporządkowania aspektów formalno-prawnych, wzbogacenia i zróżnicowania oferty wolontariatu w szkołach, nawiązania współpracy z innymi organizacjami lub instytucjami, a także wprowadzenia zwyczaju podsumowywania i świętowania sukcesów młodych wolontariuszy i wolontariuszek.
Świąteczne spotkanie wolontariuszy z Technikum nr 7
Młodzi ludzie chętnie angażowali się w tworzenie edukacyjnych gier planszowych oraz terenowych, np. wolontariusze z XIX LO opracowali grę planszową pt. “SmoGra” na temat smogu w stolicy oraz pomogli w organizacji wystawy “Andy Warhol - Inspiracje” w Wawerskim Centrum Kultury, a wolontariusze z LXXVIII LO wsparli organizacyjnie sprawnościowy “Bieg Hutnika” na terenach pofabrycznych w okolicach swojej szkoły.
Wolontariusze z XIX LO podczas otwarcia wystawy w Wawerskim Centrum Kultury
“Bieg Hutnika”, który organizacyjnie wsparli wolontariusze z LXXVIII LO
Wiele kół wolontariatu podjęło również współpracę z domami pomocy społecznej czy fundacjami, m.in. Szkoła Podstawowa nr 404, Niepubliczna Szkoła Podstawowa “Trampoline” czy Technikum nr 7. Na wyróżnienie zasługuje również pomysł międzyszkolnej poczty walentynkowej realizowanej m.in. w V Liceum Ogólnokształcącym.
Warsztaty mydlarskie dla seniorów z wolontariuszami z Technikum nr 7
Reklama Międzyszkolnej Poczty Walentynkowej w V LO
Ponadto przez cały rok szkolny organizowaliśmy ogólnodostępne szkolenia on-line na tematy związane z szeroko pojętym wolontariatem w szkole. Na przykład kwiecień został poświęcony rozwojowi kompetencji liderskich opiekunów wolontariatu, maj samorządności uczniowskiej, a czerwiec pozaszkolnym możliwościom zaangażowania się w wolontariat.
Z początkiem czerwca opublikowaliśmy również poradnik dla dyrektorów szkół oraz opiekunów samorządów uczniowskich i szkolnych kół wolontariatu pt.: “Optymalny samorząd”. W publikacji omówione zostały aspekty prawne związane z funkcjonowaniem samorządu uczniowskiego i wolontariatu, model optymalnej struktury samorządu uczniowskiego, wspierającej inicjatywy uczniów i ich kompetencje społeczne, a także korzyści dla dyrektora, nauczycieli i uczniów, płynące z włączenia wolontariatu w strukturę samorządu uczniowskiego oraz wzór regulaminu optymalnego samorządu.
Okładka poradnika “Optymalny Samorząd”, Warszawa 2024
Na bieżąco prowadzimy doradztwo w kwestiach związanych z rozwojem wolontariatu szkolnego w Warszawie. Osoby zainteresowane tym tematem zapraszamy do kontaktu mailowego z Centrum Edukacji Obywatelskiej - realizatorem tej części projektu "Ochotnicy warszawscy": Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Działanie finansowane jest przez m.st. Warszawa w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.
Bezpośrednim realizatorem jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.