„Z Woli na Żoli” to partnerstwo dwóch domów kultury – Żoliborskiego Domu Kultury oraz Wolskiego Centrum Kultury - wokół wolontariatu przy ogrodach społecznych. Wchodząc w partnerstwo Żoliborski Dom Kultury dopiero budował swój wolontariat ogrodowy przy Centrum Lokalnym Żoliborz. Natomiast Wolskie Centrum Kultury miało wieloletnie doświadczenie ogrodnicze z siedziby przy ulicy Działdowskiej. Przyjęło więc rolę instytucji wspierającej, dzieląc się dobrymi praktykami i wiedzą, a przy tym sprawiając, że wolontariusze obydwu instytucji mieli możliwość się poznać.
Sam pomysł narodził się w głowie Mai i Kasi, absolwentek ogrodnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pierwszym krokiem było stworzenie grupy wolontariackiej, która chciałaby zbudować ogród w Centrum Lokalnym Żoliborz. Ogłoszenie pt. „Zbuduj z nami ogród społeczny na Żoliborzu!” pozwoliło uzupełnić grupę o osoby, które nie miały wcześniej styczności z ogrodnictwem. Z tą grupą zorganizowano spotkanie, na którym wolontariusze zdecydowali co będą hodować w ogrodzie i o co najpierw trzeba zadbać, by jak najszybciej powstał. Do działań ogrodowych wkrótce dołączyli wykwalifikowany stolarz oraz specjalista od kompostowania, dzięki czemu powstały prowizoryczne donice i kompostownik z europlaet. W gronie około dziesięciu osób decydowano o dalszych pomysłach na ogród.
W czerwcu i w lipcu odbyły się pikniki sąsiedzkie w ogrodach społecznych Wolskiego Centrum Kultury i Centrum Lokalnego Żoliborz, które służyły integracji wolontariuszy i zainteresowaniu tematem ogrodu mieszkańców z sąsiedztwa obydwu domów kultury. W Wolskim Centrum Kultury tematem przewodnim było testowanie nowego pieca do pizzy, który zbudowali w ogrodzie wolontariusze. Można było podziwiać zaawansowanie prac ogrodowych, a także inne konstrukcje: podest z meblami z palet, szklarnię i stolarnię, funkcjonującą w jednym z garaży. Natomiast w Centrum Lokalnym Żoliborz można było rozsiąść się na trawie lub leżakach, spróbować wypieków zrobionych przez wolontariuszy i podziwiać pierwsze plony, które wykorzystywano już w kuchni. Dzięki udziałowi w wydarzeniu lokalnej społeczności udało się zdobyć sadzonkę porzeczki, którą przekazała jedna z sąsiadek i która została posadzona wspólnie przez wolontariuszy na terenach zielonych w pobliżu Centrum Lokalnego Żoliborz.
Latem w Wolskim Centrum Kultury odbył się warsztat tworzenia donic z desek, który prowadziła Agnieszka Bykowska-Giler, czyli Dama z Wiertarką. Był on otwarty dla wolontariuszy obydwu instytucji, a dział się w Męskiej Szopie – stolarni obok ogrodu Wolskiego Centrum Kultury, którą wolontariacko wspiera Agnieszka. Pozwoliło to wolontariuszom z Żoliborza nie tylko nauczyć się nowych rzeczy, ale także podejrzeć know-how Wolskiego Centrum Kultury. Ponieważ większość wolontariuszy nie miała do tej pory wielu okazji korzystać z elektronarzędzi, była to szansa nie tylko zrobienia czegoś fajnego w miłym towarzystwie, ale też nabrania większej pewności siebie w pracy z narzędziami. To pozwoliło z kolei śmielej snuć plany na przyszłość.
"A że warsztaty odbywały się w Męskiej Szopie na terenie siostrzanego ogrodu, to nie omieszkaliśmy też rzucić okiem na ich rozwiązania" - wspomina Kasia Pytel, liderka grupy ogrodowej Żoliborskiego Domu Kultury.
Na warsztacie powstały trzy donice, które trafiły do Centrum Lokalnego Żoliborz. Wkrótce przesadzono do nich rozrastające się krzaki pomidorów i fasoli, które nie mieściły się już w poprzednich donicach. Oprócz nich w ogrodzie rósł rabarbar, buraki, bazyllia, mięta, melisa, bakłażan, a nawet miechunka peruwiańska. Wkrótce trzeba było zebrać plony i przygotować ogród do zakończenia sezonu wegetacyjnego. Wolontariusze umieścili resztki roślin w kompostowniku i zaczęli prace nad zabezpieczeniem ogrodu na zimę.
Jesienią odbył się warsztat plecenia płotków z gałązek wierzby prowadzony przez Jana Sajdaka. Powstały zaczątki ogrodzenia, a prace nad nim będą kontynuowane w przyszłym sezonie. Kolejnym marzeniem ogrodników z Żoliborskiego Domu Kultury jest sadzenie kwiatów. Dzięki partnerstwu zakupiono ziemię do tego celu, a sadzonkami cebulek podzielono się z Wolskim Centrum Kultury. Wolontariusze mają nadzieję, że ta współpraca będzie trwać. I jeszcze niejedna praca ogrodowa przy pizzy z pieca przed nimi.
Grupa ma energię do działania. Są wolontariusze, którzy działają jednocześnie w dwóch partnerskich instytucjach.
"W obydwu ogrodach rosną inne rośliny. W jednym dominują warzywa w innym jest dużo kwiatów. Uważam, że czerpanie z dwóch różnych wizji na budowanie ogrodu społecznego jest rozwijające i poszerza horyzonty, dlatego działam na Woli i Żoliborzu " - mówi Marta Nowotna.
"Najbardziej podobało mi się, że mogłam zdobyć praktyczne umiejętności. Przeczytanie o tym w książce nie byłoby tym samym, co działanie. Jest to świetny sposób na odstresowanie się i alternatywa dla nauki, dlatego cchę kontynuować działanie w ogrodzie" - mówi Ewelina Ciećko, licealistka, która dołączyła do ogrodu Żoliborskiego Domu Kultury przeczytawszy ogłoszenie o naborze wolontariuszy.
Tekst i zdjęcia przekazane do publikacji przez realizatorów partnerstwa
Działanie "Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu" jest elementem projektu "Ochotnicy warszawscy".
W 2023 roku powstały 33 Warszawskie partnerstwa dla wolontariatu. Relacje z realizacji partnerstw znajdziesz na Miejskim Portalu Wolontariatu.
Jesteś organizatorem wolontariatu lub działasz wolontariacko i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami na Miejskim Portalu Wolontariatu?
Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapraszamy do udzielania wywiadów, przesyłania relacji czy dzielenia się dobrymi praktykami!